fbpx
Zaloguj się jako pacjent
Nie masz jeszcze konta pacjenta? Zajerestruj się
+48 22 688 79 25 Potrzebujesz pomocy? Zadzwoń!

Pieczenie przy oddawaniu moczu

gru 27, 2023 | Zdrowie, Narządy rodne, Telemedycyna

Ból i pieczenie przy oddawaniu moczu najczęściej są objawami zapalenia pęcherza moczowego lub zakażenia układu moczowego, zwykle cewki moczowej. W razie wystąpienia takich dolegliwości należy zgłosić się do lekarza. Zaleconą przez specjalistę terapię możemy wspierać domowymi sposobami na pieczenie przy oddawaniu moczu. Dowiedz się więcej.

 Jakie są przyczyny pieczenia podczas oddawaniu moczu?

Pieczenie przy oddawaniu moczu może być spowodowane wieloma przyczynami. Zazwyczaj świadczy o zakażeniu układu moczowego. Chorobę najczęściej wywołują bakterie, które przez cewkę moczową wniknęły do pęcherza, a następnie namnożyły się i spowodowały stan zapalny.

Kolejnymi powodami problemu bywają:

 • zakażenie grzybicze pochwy: ta choroba objawia się pieczeniem pochwy i warg sromowych przy oddawaniu moczu, a także m.in. upławami, obrzękiem i zaczerwienieniem okolic intymnych;
 • zapalenie gruczołu krokowego: za to schorzenie odpowiada bakteria Escherichia coli;
 • powiększenie prostaty: łagodne powiększenie gruczołu krokowego u starszych mężczyzn może prowadzić do trudności z oddawaniem moczu i pieczenia cewki moczowej;
 • zapalenie cewki moczowej: jest najczęściej wywołane przez patogeny przenoszone drogą płciową – chlamydię lub dwoinkę rzeżączki. Do jego objawów u mężczyzn zalicza się m.in. pieczenie odczuwane w cewce moczowej, wysięk i ból jąder.

 

Pieczenie przy oddawaniu moczu jako objaw zakażenia układu moczowego

Przyczyną zakażenia układu moczowego jest w ogromnej większości wypadków bakteria Escherichia coli. Nazywana jest ona pałeczką kałową. Występuje w jelicie grubym. Bakteria ta może okazać pieczenie przy oddawaniu moczu u kobiet 2się powodem bólu, pieczenia oraz świądu przy oddawaniu moczu, jeżeli przedostanie się z odbytu do ujścia cewki moczowej, a następnie do pęcherza.

Zakażenie układu moczowego dotyka o wiele więcej kobiet niż mężczyzn. Powodem jest krótka cewka moczowa oraz niewielka odległość pomiędzy odbytem a ujściem cewki moczowej, co sprzyja zakażeniom bakterią E. coli. W przypadku kobiet pieczenie podczas oddawania moczu może być również spowodowane dostaniem się bakterii do cewki moczowej w trakcie stosunku.

Zakażenie układu moczowego podczas ciąży grozi powikłaniami, takimi jak przedwczesny poród czy niska masa dziecka po urodzeniu. Dlatego też niepokojące objawy, w tym poczucie pieczenia przy oddawaniu moczu, należy niezwłocznie zgłosić specjaliście prowadzącemu ciążę.

Pieczenie przy oddawaniu moczu jako objaw zapalenia pęcherza

pieczenie przy oddawaniu moczu u kobiet 1Do typowych objawów zapalenia pęcherza moczowego zaliczamy:

 • ból lub pieczenie podczas oddawania moczu;
 • konieczność częstego lub natychmiastowego oddania moczu;
 • pobolewanie w dole brzucha.

Niekiedy mocz jest zabarwiony na czerwono (mówimy wówczas o krwiomoczu). Zapalenie pęcherza może też prowadzić do zakażenia nerki, któremu towarzyszą:

 • gorączka;
 • jedno- lub dwustronny ból w okolicy nerki;
 • nudności.

 

Jak wygląda diagnostyka bólu i pieczenia przy oddawaniu moczu?

Pieczenie podczas oddawaniu moczu jest objawem, który należy zgłosić lekarzowi, bo zakażenie układu moczowego wymaga przeprowadzenia badań diagnostycznych przed rozpoczęciem terapii.

Pacjentom, którzy zmagają się z bólem i pieczeniem podczas oddawania moczu zazwyczaj zleca się ogólne badanie moczu, w celu wykrycia infekcji dróg moczowych. Niekiedy wykonywany jest też posiew moczu, a w przypadku podejrzenia choroby  przenoszonej drogą płciową – wymaz z cewki moczowej.

Na czym polega leczenie bólu i pieczenia podczas oddawaniu moczu?

Terapia bólu i pieczenia podczas oddawaniu moczu zależy od przyczyny przypadłości. Często zalecane są antybiotyki. W przypadku zapalenia pęcherza moczowego czasami stosuje się również leczenie objawowe, czyli takie, które służy łagodzeniu dolegliwości.

 

Domowe sposoby na pieczenie przy oddawaniu moczu 

W przypadku, gdy powodem bólu i pieczenia przy oddawaniu moczu jest zapalenie pęcherza moczowego, możemy załagodzić tę dolegliwość korzystając z domowych sposobów. Musimy jednak pamiętać, że naturalne metody nie zastąpią konsultacji oraz ewentualnego leczenia przepisanego przez lekarza, zwłaszcza antybiotykoterapii.

Jeśli mamy kłopoty z pieczeniem przy oddawaniu moczu, powinniśmy pić dużo płynów. Zalecane są przynajmniej 2 litry dziennie. Specjaliści rekomendują przede wszystkim picie niegazowanej wody, do której możemy dodać sok z cytryny lub żurawinę. Woda przepłukuje układ moczowy, a tym samym pomaga w usuwaniu bakterii będących przyczyną problemu. Częste oddawanie moczu jest naturalnym sposobem na oczyszczanie pęcherza i cewki moczowej.

Pomocną rolę w leczeniu infekcji układu moczowego odgrywa również witamina C. Wspiera ona układ odpornościowy organizmu, jak również działa moczopędnie i zakwasza mocz.

 

Jakie zioła stosować na pieczenie podczas oddawania moczu?pieczenie przy oddawaniu moczu u kobiet 3 

Innym domowym sposobem na pieczenie przy oddawaniu moczu jest skorzystanie z ziół, które posiadają właściwości moczopędne, przeciwbakteryjne czy przeciwzapalne. Zioła stosowane przy zapaleniu pęcherza służą zarówno do przygotowania naparu do picia, jak również do kąpieli i nasiadówek.

Do popularnych ziół i roślin, które mogą zmniejszyć dolegliwości związane z zapaleniem pęcherza należą m.in.:

 • pietruszka;
 • rumianek;
 • żurawina;
 • skrzyp polny.

Pamiętajmy, że zioła mogą wchodzić w interakcje z lekami. Dlatego przed rozpoczęciem stosowania terapii ziołowej, powinniśmy się skonsultować z lekarzem.

 

Masz problemy zdrowotne? Zgłoś się po skierowanie na badania:

 • Konsultacja odpłatna z Internistą TUTAJ
banner e-recepta strona głowna
Zobacz także