fbpx
Zaloguj się jako pacjent
Nie masz jeszcze konta pacjenta? Zajerestruj się
+48 22 688 79 25 Potrzebujesz pomocy? Zadzwoń!

Samobadanie czyli jak mogę sama się zbadać?

lut 22, 2024 | DrMaryy: Ginekolog w HomeDoctor

Poza regularną kontrolą u ginekologa, każda kobieta, która dba o zdrowie intymne, powinna obserwować swoje ciało i swój cykl, żeby jak najszybciej zgłosić się do lekarza w razie zauważenia niepokojących objawów.
Poznaj 3 kroki do kontroli swojego ciała – czyli jak mogę sama się zbadać?

1. Samobadanie piersi:

Zalecenie co miesiąc, po zakończeniu miesiączki. Pacjentki, które regularnie badają i znają strukturę swoich piersi mają szansę na wyrycie guzków poniżej 1cm. Pamiętaj, że ponad 80% guzków piersi jako pierwsze zauważają pacjentki w samobadaniu.

 

ginekolog online - homedoctor 4
kontynuacja leczenia recepta online, ginekolog online

2. Obserwacja wydzieliny z pochwy:

Śluz zmieniający się w trackie cyklu świadczy o prawidłowym jego przebiegu i wystąpieniu owulacji. Obserwacja śluzu, szczególnie w trakcie starań o ciążę może pomóc w określeniu dni płodnych. Nieprawidłowa kłaczkowata, zielonkawa, żółta wydzielina lub jaj nieprzyjemny zapach może świadczyć o infekcjach. Plamienia lub krwawienia poza regularną miesiączką są zawsze wskazaniem do badania ginekologicznego.

 

3. Pomiar temperatury:

mierzenie temperatury pochwie pozwala dokładnie potwierdzić czas owulacji, która jest elementem prawidłowego cyklu miesiączkowego. Jej wykrycie może pomóc pacjentkom, które chcą zajść w ciążę lub stosować naturalną antykoncepcję opartą o kalendarzyk. Brak owulacji w danym cyklu może świadczyć o zaburzeniach hormonalnych np. PCOS czy hiperprolaktynemii.

mierzenie temperatury

Jeżeli chcesz się umówić na telekonsultacje z Dr Maryy: +48 22 688 79 25

 

Masz problemy zdrowotne? Zgłoś się po skierowanie na badania:

  • Konsultacja odpłatna z Internistą TUTAJ

Zobacz także