fbpx
Zaloguj się jako pacjent
Nie masz jeszcze konta pacjenta? Zajerestruj się
+48 22 688 79 25 Potrzebujesz pomocy? Zadzwoń!

Powiększone migdałki – objawy i leczenie przerośniętych migdałków

sie 28, 2024 | Gastrologia

Migdałek to tkanka chłonna, znajdująca się m.in. w części nosowej gardła. W przeciwieństwie do większości elementów anatomicznych człowieka, wraz z wiekiem ulega stopniowemu zanikowi. Czasami zdarza się, że tkanka chłonna zostaje podrażniona, co prowadzi do patologicznej zmiany, czyli powiększenia migdałów. Jakie są objawy tego stanu? Czy powiększony migdał u dorosłego to normalne zjawisko?

Czym jest powiększony migdał?

Nadmierny przerost migdałów obserwuje się przede wszystkim u maluchów w wieku przedszkolnym. Główną przyczyną nieprawidłowej wielkości tkanki chłonnej są nawracające infekcje górnych dróg oddechowych, np. zapalenie zatok nosowych bądź krtani. Choć powiększone migdały występują zazwyczaj u dzieci, dorośli również mogą zmagać się z tym problemem. Charakterystyczne objawy to: niedrożność nosa, chrapanie, długotrwały katar, niedosłuch. Osoba z przerośniętymi migdałami może również dziwnie się zachowywać, wykazując dużą agresję i nadpobudliwość. Niezwykle rzadko obserwuje się zaburzenia wzrostu, moczenie i sporą utratę wagi.

Powiększony migdał – jakie są wskazania do zabiegu?

Powiększone migdałki mogą utrudniać codzienne funkcjonowanie, dlatego właśnie wykonuje się specjalny zabieg adenotomii, polegający na przycięciu tkanki chłonnej. Główne wskazania do operacji to:

  • bezdech senny,
  • duże problemy z połykaniem,
  • niemożność swobodnego oddychania przez nos.
  • nawracające zapalenie zatok przynosowych.
  • wysiękowa infekcja ucha środkowego,
  • wady zgryzu.

Ocenę wielkości migdałków może wykonać lekarz pierwszego kontaktu. W trakcie badania wykorzystuje on latarkę, lusterko oraz szpatułka, którą uciskany jest język. Pacjent musi jedynie oddychać przez nos. Na podstawie tej prostej obserwacji można zdiagnozować, czy migdał jest powiększony.

Na czym polega zabieg adenotomii?

Cały zabieg wykonuje się w znieczuleniu ogólnym i składa się on z kilku etapów. Na początku zakładany jest automatyczny rozwieracz, a specjalna szpatułka pozwala na uciśnięcie nasady języka, by umożliwić swobodny dostęp do przerośniętych migdałków. Następnie ocenia się wielkość tkanki chłonnej i na tej podstawie dobiera odpowiedni rozmiar adenotomu. Ustawia się go tak, by w jego otworze znalazł się migdałek. Tkanka chłonna zostaje następnie przycięta, a w celu zatamowania krwawienia wprowadza się do części nosowej gardła tampon z gazy.

Przerośnięte migdały – jak wygląda rekonwalescencja po zabiegu?

Wycięcie migdałków nie jest zbyt skomplikowanym zabiegiem, dlatego pacjent już po kilku godzinach może wrócić do domu. Jeśli jednak istnieje spore ryzyko powikłań, wówczas lekarz zaleca dłuższą hospitalizację. Nie trwa to jednak dłużej niż dzień. Czasami podawane są leki przeciwbólowe, a pacjent nie powinien narażać gardła na podrażnienia. Optymalnym rozwiązaniem jest wykluczenie z codziennego jadłospisu cytrusów, ostrych przypraw i nabiału. Dieta powinna być lekkostrawna i przez pewien czas warto jeść więcej płynnych produktów.

Zabieg wycięcia migdałków a możliwe powikłania

Każdy zabieg chirurgiczny może doprowadzić do niepokojących objawów, jednak w przypadku adenotomii występują one rzadko. Jeśli w trakcie zabiegu nie udało się całkowicie usunąć przerośniętej tkanki chłonnej, wówczas istnieje spore ryzyko krwawienia. Może również dojść do niewydolności zwarcia podniebienno-gardłowego bądź urazu podniebienia, nosa, czy też języka.

Powiększony migdał – kiedy nie należy wykonywać operacji?

Choć zabieg adenotomii nie jest trudny, istnieje kilka przeciwwskazań do jego wykonania. Wśród nich należy wskazać m.in. infekcję górnych dróg oddechowych, podśluzówkowy rozszczep podniebienia, niedokrwistość i problemy z krzepnięciem krwi.

 

Przerośnięte migdałki występują głównie u młodych pacjentów, którzy chodzą do żłobka lub przedszkola. Niekiedy jednak problem ten dotyka również dorosłych. W przypadku wystąpienia niepokojących objawów, mogących wskazywać na powiększony migdał, należy skonsultować się ze swoim laryngologiem.

niedobory witaminy D3 badania diagnostyczne laboratoryjne

Dodatkowe informacje:

  • Konsultacja odpłatna z Internistą jeżeli masz objawy przeziębienia TUTAJ
  • Strona Ministerstwa Zdrowia: Dla Zdrowia Polaków

 

Zobacz także