fbpx
Zaloguj się jako pacjent
Nie masz jeszcze konta pacjenta? Zajerestruj się
+48 22 688 79 25 Potrzebujesz pomocy? Zadzwoń!

Paciorkowcowe zapalenie gardła – objawy anginy paciorkowcowej

sie 28, 2024 | Gastrologia

Silny ból gardła, dreszcze i wysoka gorączka? To może być paciorkowcowe zapalenie gardła, czyli poważne schorzenie bakteryjne. Wymaga ono szybkiej diagnostyki i odpowiedniego leczenia, w przeciwnym razie prowadzi do rozwoju powikłań. W poniższym artykule wyjaśniamy, jakie są mechanizmy zakażenia i jak się przed nim skutecznie chronić!

Paciorkowcowe zapalenie gardła – przyczyny i objawy

Schorzenie zazwyczaj wywołane jest przez paciorkowce β–hemolizujące z grupy A (Streptococcus pyogenes – bakterie Gram-dodatnią). Cechują się wysoką zjadliwością i zdolnością wywoływania ostrych stanów zapalnych. Drobnoustroje są przenoszone głównie drogą kropelkową, w związku z tym szybko rozprzestrzenia się w dużych skupiskach – żłobkach, przedszkolach i szkołach. Niska temperatura otoczenia, osłabienie odporności i kontakt z osobą chorą sprzyjają zakażeniu. Mechanizmy zjadliwości patogenów obejmują produkcję streptoliziny, egzotoksyn pirogennych i enzymów, które niszczą tkanki gospodarza. Ponadto otoczka kwasu hialuronowego pozwala bakteriom uniknąć fagocytozy, polegającej na pochłanianiu przez komórki obcych cząstek. 

Chociaż schorzenie dotyczy głównie dzieci i młodzieży, może również wystąpić u dorosłych. Angina paciorkowcowa objawia się wysoką gorączką, bólem gardła utrudniającym przełykanie, powiększeniem węzłów chłonnym i zmianami ropnymi. W przeciwieństwie do infekcji wirusowej nie występuje tutaj kaszel. Gardło przy anginie jest zaczerwienione i obrzęknięte. Pojawiają się na nim białe naloty, tak samo jak na migdałkach. Nie obserwuje się natomiast owrzodzeń, charakterystycznych dla infekcji wirusowych.

Dolegliwości pojawiają się nagle, czasami nawet z godziny na godzinę. Zwykle chorzy doświadczają ich po 1-3 dniach od kontaktu z patogenem. Niekiedy występują objawy ze strony przewodu pokarmowego, zwłaszcza u małych pacjentów. Bóle brzucha, nudności i wymioty utrudniają postawienie trafnej diagnozy. 

Angina bakteryjna – diagnostyka

Nieleczone paciorkowcowe zapalenia gardła może prowadzić do niewydolności nerek, gorączki reumatycznej, czy zapalenia płuc. Nie wolno więc bagatelizować niepokojących objawów. Diagnostyka obejmuje szczegółowy wywiad, badanie fizykalne i szybkie testy antygenowe (RADT). W przypadku wyniku negatywnego, zwłaszcza przy wysokim prawdopodobieństwie zakażenia, wykonuje się wymaz z gardła. Lekarz może również zlecić morfologię krwi z rozmazem i białko C-reaktywne (CRP), wskazujące na stan zapalny.

Domowe sposoby na ból gardła przy anginie

Ból gardła to jedna z najbardziej dokuczliwych objawów anginy. Aby go złagodzić, pijmy dużo ciepłych napoi. Możemy przygotować herbatę z sokiem malinowym lub cytryną, napar z imbiru, bądź mleko z miodem. Ulgę przynoszą również inhalacje. Wystarczy wsypać 1 łyżkę soli do miski z gorącą wodą. a następnie pochylić się nad naczyniem i przykryć głowę ręcznikiem. Wdychajmy parę wodną przez 10-15 minut. Na ból gardła z anginą pomoże także olejek eukaliptusowy lub miętowy. Kilka kropli dodanych do wody złagodzi stan zapalny i ułatwi oddychanie. 

Suche powietrze nasila dolegliwości, dlatego zwróćmy uwagę, aby wilgotność powietrza w pomieszczeniu wynosiła 40-60%. W razie potrzeby użyjmy nawilżacza, umieśćmy w pokoju miskę z wodą lub zawieśmy wilgotne ręczniki na kaloryferze. Odpoczynek sprzyja regeneracji organizmu, w związku z tym zadbajmy o odpowiednią ilość snu.  Domowe metody łagodzą objawy paciorkowcowego zapalenia gardła, ale nie zastąpią farmakoterapii. Jeśli dolegliwości utrzymują się kilka dni, umówmy się do lekarza. 

Jak leczyć paciorkowiec w gardle?

Leczenie polega na stosowaniu antybiotyku, zazwyczaj penicyliny fenoksymetolowej. Pacjenci uczuleni na wspomnianą substancję przyjmują cefalosporyny I generacji lub makrolidy, takie jak azytromycynę. Terapia powinna trwać przynajmniej 10 dni, nawet po ustąpieniu objawów, w przeciwnym razie istnieje ryzyko ich nawrotu. Z kolei leczenie objawowe obejmuje stosowanie środków przeciwbólowych i przeciwgorączkowych. Zalecane są także płukanki gardła z anginą, np. preparatami antyseptycznymi, roztworem soli, naparem z szałwii lub rumianku. W ten sposób można złagodzić ból i zmniejszyć stan zapalny.

niedobory witaminy D3 badania diagnostyczne laboratoryjne

Dodatkowe informacje:

  • Konsultacja odpłatna z Internistą jeżeli masz objawy przeziębienia TUTAJ
  • Strona Ministerstwa Zdrowia: Dla Zdrowia Polaków

 

Zobacz także