fbpx
Zaloguj się jako pacjent
Nie masz jeszcze konta pacjenta? Zajerestruj się
+48 22 688 79 25 Potrzebujesz pomocy? Zadzwoń!

MCV podwyższone – co oznacza

sty 18, 2024 | Choroby, Telemedycyna, Zdrowie

MCV jest jednym z parametrów ocenianych w badaniu morfologii krwi. Dotyczy erytrocytów (czerwonych krwinek). Lekarze wykorzystują ten wskaźnik głównie w diagnostyce niedokrwistości (anemii). Jego wartości powyżej i poniżej normy mogą sygnalizować także inne zaburzenia zdrowotne. Sprawdź, czym jest MCV podwyższone – co oznacza?

Co to jest MCV i czym są erytrocyty?

MCV jest skrótem od angielskiego terminu mean corpuscular volume. Oznacza średnią objętość krwinki czerwonej (erytrocytu). Erytrocty są komórkami krwi odpowiedzialnymi za transport tlenu z płuc do komórek i narządów oraz za dostarczanie dwutlenku węgla do płuc, skąd jest wydalany z organizmu. Na odgrywanie tej roli pozwala im specyficzna budowa – czerwone krwinki mają kształt dwuwklęsłego dysku i nie posiadają jądra. Do produkcji erytrocytów, która ma miejsce w szpiku kostnym, konieczne są mikro- i makroelementy, np. żelazo, kwas foliowy i witamina B12. Czerwona krwinka żyje tylko 100-120 dni. 

MCV podwyższone – co oznacza 4

MCV podwyższone – co oznacza? Jaka jest norma na MCV?

Norma MCV dla dorosłych (w wieku 18 lat i powyżej) wynosi:

 • u mężczyzn: od 80 do 93,6 fl (femtolitrów);
 • u kobiet: 77,7 do 93,7 fl.
MCV podwyższone – co oznacza 6

Niezgodna z normą średnia objętość krwinki czerwonej może być sygnałem problemów zdrowotnych. Na nieprawidłowości wskazuje zarówno MCV podwyższone (zwane makrocytozą), jak i obniżone (czyli mikrocytoza). Makrocytoza jest rozpoznawana w przypadku MCV wyższego niż 100 fl.  

Na czym polega badanie MCV i jak się do niego przygotować?

Badanie MCV jest częścią badania morfologii krwi. Polega na pobraniu niewielkiej ilości krwi z żyły, co nie ma wpływu na pacjenta. Następnie w laboratorium dokonywana jest analiza krwi. Badanie czerwonych krwinek odbywa się poprzez pomiar stężenia hemoglobiny oraz liczby i objętości erytrocytów.

Na badanie morfologii krwi przychodzimy na czczo. Przed pobraniem nie można też wykonywać wysiłku fizycznego i dłuższy czas przebywać w pozycji stojącej.

MCV podwyższone – co oznacza 2

O czym świadczy MCV podwyższone?

Podwyższone MCV jest najczęściej związane z tzw. niedokrwistością makrocytarną, która wynika z niedoboru witaminy B12 (kobalaminy) i kwasu foliowego. W przypadku tego problemu średnia objętość krwinki czerwonej może wynosić nawet 150 fl.

Do przyczyn niedokrwistości makrocytarnej zaliczamy:

 • deficyty witaminy B12 i kwasu foliowego w diecie: tego typu niedobory mogą się pojawić np. u wegan, osób uzależnionych od alkoholu czy cierpiących na anoreksję;
 • schorzenia żołądka (zapalenie, nowotwory): w takiej sytuacji anemia wynika z faktu, że do wchłaniania witaminy B12 z przewodu pokarmowego konieczny jest tzw. czynnik wewnętrzny, zwany też czynnikiem Castle’a oraz IF (ang. intrinsic factor), produkowany przez komórki żołądka. W rzadkich przypadkach dochodzi do wytwarzania przeciwciał przeciwko IF lub przeciwko komórkom żołądka, które go produkują. Mówimy wówczas o niedokrwistości złośliwej (Addisona i Biermera);
 • schorzenia jelita cienkiego (choroba Leśniowskiego i Crohna, nowotwory): w tym przypadku anemia wiąże się z faktem, że kompleks witaminy B12 i czynnika wewnętrznego jest wchłaniany w jelicie cienkim.

MCV podwyższone może też wynikać z niedoczynności tarczycy. Zwiększenie średniej objętości krwinki czerwonej jest wówczas niewielkie.

Podwyższone MCV bywa także skutkiem odwodnienia hipotonicznego. Wynika ono z przyjmowania przez odwodnioną osobę płynów bezelektrolitowych, np. herbaty. Sprawia to, że woda z krwi napływa do erytrocytów, co prowadzi do wzrostu ich objętości. MCV podwyższone może być też spowodowane przewodnieniem hipotonicznym. Do tej nieprawidłowości dochodzi w przypadku nadmiernego spożywania płynów bezelektrolitowych przez chorych z nieprawidłową czynnością nerek.

MCV podwyższone – co oznacza 3

Zwiększenie MCV występuje również w przypadku zespołów mieloplastycznych. Są one groźnymi, ale bardzo rzadkimi chorobami szpiku kostnego. Do zwiększenia średniej objętości erytrocytu może też dochodzić u kobiet w ciąży i u noworodków. Jednak nie oznacza to choroby.

banner gif recepta online antykoncepcja

Jak wygląda leczenie w przypadku makrocytozy?

Leczenie makrocytozy polega na znalezieniu i terapii jej przyczyny. W przypadku niedoboru witaminy B12 lub kwasu foliowego leczenie może obejmować modyfikację sposobu odżywania oraz stosowanie suplementacji w postaci doustnej lub w iniekcjach. Pacjentom przewlekle nadużywającym alkoholu zalecane jest zaprzestanie jego spożywania oraz suplementowanie kwasu foliowego. Przy odpowiedniej suplementacji rokowanie w niedokrwistościach z niedoboru kwasu.

Jakie są przyczyny zmniejszenia MCV?

MCV poniżej normy najczęściej oznacza problemy, takie jak:

 • niedokrwistość z niedoboru żelaza (MCV może wtedy wynosić 60-70 fl);
 • niedokrwistość w przebiegu chorób przewlekłych (tylko w ciężkich przypadkach);
 • talasemia;
 • odwodnienie hipertoniczne;
 • przewodnienie hipertoniczne.

Pamiętajmy, że ostateczna interpretacja wyników badań MCV należy do lekarza. Jeśli specjalista znajdzie w nich nieprawidłowości, zazwyczaj zleca powtórzenie badania morfologii krwi. Wiąże się to z faktem, że w laboratoryjnej analizie krwi mogą zdarzać się błędy. W niektórych przypadkach konieczne jest wykonanie dodatkowych testów.

 

Masz problemy zdrowotne? Zgłoś się po skierowanie na badania:

 • Konsultacja odpłatna z Internistą TUTAJ

Zobacz także