Laminektomia szyjna i lędźwiowa – czym jest i jak leczyć?
W leczeniu wielu chorób kręgosłupa możliwa jest fizjoterapia i farmakoterapia, które połączone są ze sobą, przynoszą zadowalające efekty. Bardzo często pacjenci muszą też nosić specjalne stabilizatory ortopedyczne. Czasami zdarza się jednak, że niezbędna jest interwencja chirurga. Na czym polega zabieg laminektomii szyjnej i lędźwiowej?
Laminektomia – co to takiego?
To zabieg neurochirurgiczny, który ma na celu zlikwidowanie wyrostków kolczystych i łuków kręgów z więzadłem żółtym. Wykorzystuje się go np. w leczeniu stenozy lub zaawansowanego zwyrodnienia kręgosłupa. Laminektomia umożliwia również wycięcie patologicznych zmian w obrębie łuków kręgowych, np. guzów i przerośli. W zależności od preferencji pacjenta, zabieg przeprowadzany jest w ramach NFZ bądź prywatnej klinice.
Laminektomia szyjna i lędźwiowa
Zabieg chirurgiczny wykonuje się w różnych odcinkach kręgosłupa, w zależności od problemu pacjenta. Wyróżnia się laminektomię szyjną, piersiową i lędźwiową. Operację prowadzi ortopeda bądź neurochirurg. Zazwyczaj przebiega ona w znieczuleniu ogólnym. Laminektomia lędźwiowa składa się z kilku etapów. Pacjent znajduje się w pozycji leżącej, na brzuchu, by chirurg miał swobodny dostęp do linii pośrodkowej kręgosłupa, gdzie wykonuje się nacięcie. Następnie mięśnie są rozsuwane, dzięki czemu widoczne stają się właśnie kręgi. Najważniejszą fazą laminektomii jest usunięcie wyrostka kolczystego wraz z więzadłem żółtym, który łączy pobliskie łuki kręgów.
Rehabilitacja po laminektomii
Rekonwalescencja po zabiegu trwa zazwyczaj ok. 3 dni, a po tygodniu usuwane są specjalne szyny. Po kilku tygodniach pacjent może wrócić do normalnego trybu życia, pamiętając jednak, by nie obciążać zbyt mocno kręgosłupa. Rehabilitacja po laminektomii pozwala wzmocnić kręgosłup, a jednocześnie zminimalizować ból. Praca z fizjoterapeutą odgrywa istotną rolę w ciągu 2 tygodni po operacji. Nie oznacza to jednak, że po tym okresie należy bezwzględnie zrezygnować z ćwiczeń. Każda rehabilitacja jest dopasowywana indywidualnie do potrzeb pacjenta. Na zajęciach wykonuje się ćwiczenia czynne mięśni obręczy biodrowej i oddechowe wraz z nauką prawidłowej postawy ciała. Pacjent uczy się również, w jaki sposób prawidłowo wstawać, by nie narazić kręgosłupa na uraz. Rehabilitacja po laminektomii obejmuje ponadto spacery i proste ćwiczenia izometryczne.
Czym jest stenoza?
Jednym ze wskazań do laminektomii jest stenoza, tj. zwężenie kanału albo otworów między kręgami. W wyniku takiej zmiany patologicznej dochodzi do ucisku nerwów i rdzenia kręgowego. Stenoza to problem, który w większości przypadków dotyka osoby dojrzałe. W diagnostyce wykorzystuje się tomografię i rezonans magnetyczny, gdyż badania te pozwalają ustalić miejsce ucisku.
Hemilaminektomia
Wykonuje się ją u pacjentów, u których łuki kręgowe doprowadziły do mocnego zwężenia kanału po prawej lub lewej stronie. Operacja umożliwia odsłonięcie ok. ¼ obwodu worka oponowego. W trakcie operacji dochodzi do zwiększenia otworów między kręgami, co pozwala na odseparowanie uciskanych nerwów. Usuwane są również wszelkie przepukliny i osteofity. Hemilaminektomia jest zabiegiem wykonywanym zarówno u ludzi, jak i zwierząt.
Laminektomia – czy jest bezpieczna?
Zabieg laminektomii wykorzystywany jest jedynie w zaawansowanych stadiach choroby zwyrodnieniowej i stenozy. Na skutek operacji dochodzi do uszkodzenia biomechaniki odcinka lędźwiowego, szyjnego bądź piersiowego, dlatego w pierwszej kolejności stosuje się farmakoterapię i fizjoterapię. Jeśli metody te zawiodą, wówczas niezbędna jest laminektomia.
Czym jest laminotomia?
Warto również wspomnieć o metodzie alternatywnej. W przypadku niewielkiej stenozy możliwe jest wykonanie tzw. laminotomii, która polega na częściowym nacięciu łuku.
Największy atut tego zabiegu to brak ingerencji w obrębie mięśni. Laminotomia nie wymaga również tak długiej rekonwalescencji.
Laminektomia i hemilaminektomia to poważne operacje wykonywane w znieczuleniu Warto pamiętać, że sam zabieg nie wystarczy. Duże znaczenie ma również rehabilitacja po zabiegu.
Dodatkowe informacje:
- Konsultacja odpłatna z Internistą jeżeli masz objawy przeziębienia TUTAJ
- Strona Ministerstwa Zdrowia: Dla Zdrowia Polaków