fbpx
Zaloguj się jako pacjent
Nie masz jeszcze konta pacjenta? Zajerestruj się
+48 22 688 79 25 Potrzebujesz pomocy? Zadzwoń!

Kostniak czaszki – leczenie, objawy, przyczyny i rokowania

sie 12, 2024 | Gastrologia

Urazy głowy dotyczą osób w każdym wieku, zwłaszcza tych uprawiających sporty kontaktowe. Często obejmują jedynie mózgowie, ale w niektórych przypadkach dochodzi też do uszkodzenia kości czaszki i skóry. To jednak niejedyny problem, z jakim możemy się borykać. Niekiedy rozpoznaje się kostniaka, czyli łagodny nowotwór cechujący się powolnym wzrostem. Z poniższego artykułu dowiesz się, jak wygląda diagnostyka i leczenie!

Urazy potylicy – przyczyny i objawy

Kości mózgoczaszki są wydłużone w dwóch kierunkach i mocno spłaszczone w jednym kierunku. Zazwyczaj łączą się ze sobą nieruchomymi szwami, ale niekiedy spajają je chrząstkozrosty. Zaliczamy do nich kości potyliczne, ciemieniowe i skroniowe, a także kość klinową, sitową oraz czołową.

Do urazów kości potylicznej dochodzi w wyniku uderzenia tyłem głowy o twarde podłoże. Mogą mieć charakter otwarty lub zamknięty, w zależności od tego, czy doszło do przerwania ciągłości skóry. W niektórych przypadkach obserwuje się tylko zasinienie skóry, podczas gdy w innych stwierdza się ciężkie obrażenia czaszkowo-mózgowe. Nie bagatelizujmy żadnych objawów, ponieważ uszkodzenie okolicy potylicznej nie zawsze widoczne jest gołym okiem.

Kiedy należy zgłosić się do lekarza? W przypadku wystąpienia silnego bólu głowy, napadu drgawek i zaburzeń świadomości powinniśmy niezwłocznie skorzystać z pomocy medycznej. Specjalista zleci tomografię komputerową, aby wykluczyć krwiaki mózgu. Pourazowy obrzęk mózgu objawia się asymetrią źrenic, trudnościami w oddychaniu, nudnościami, wymiotami i splątaniem.

Kostniak czaszki – co to jest?

Kostniak czaszki to jeden z najczęstszych nowotworów łagodnych w laryngologii. Nie daje odległych przerzutów, dzięki czemu rokowania są dobre. Pomimo niewielkich rozmiarów guz powoduje silne bóle głowy, nasilające się w nocy. Aby je złagodzić, stosuje się leki zawierające salicylany (np. Aspirynę). Jeśli jednak pacjent nie odczuwa dolegliwości bólowych, lekarz może podjąć decyzję o bacznej obserwacji. Uwypuklenie na czole przyczynia się bowiem do nawracającego zapalenia zatok i zaburzeń neurologicznych.

W przypadku dużych zmian konieczna będzie operacja. Może się wówczas okazać, że istnieje potrzeba zastąpienia fragmentów zdrowej kości tytanowymi blaszkami. Zabieg coraz częściej wykonuje się metodą endoskopową, w związku z tym stał się on mniej inwazyjny. To z kolei zmniejsza ryzyko powikłań.

Nie wiadomo, jaka jest dokładna przyczyna powstawania kostniaków, ale specjaliści upatrują jej w mutacji genów. Niewielkie guzy często nie powodują żadnych objawów, w związku z tym wykrywa się je przypadkowo. Duże nowotwory mogą prowadzić do jednostronnego wytrzeszczu, zwłaszcza gdy występują w pobliżu oczodołu.

Wgłębienie w czaszce – diagnostyka

Aby ustalić podłoże rozwoju nowotworu, lekarz przeprowadza wywiad, podczas którego pyta o nasilenie, częstotliwość i lokalizację dolegliwości bólowych. Następnie wykonuje badanie palpacyjne, pozwalające wykryć ewentualne zmiany. W razie potrzeby specjalista zleca RTG, tomografię komputerową, rezonans magnetyczny lub pantomogram. Zdjęcie rentgenowskie uwidacznia gęsty guz, wyraźnie odznaczający się od zdrowej tkanki. Czasami przypomina on guzik z kości słoniowej. Z kolei badania neuroobrazowe pozwalają na ocenę nowotworu w stosunku do struktur nerwowych.

Kostniak zazwyczaj zlokalizowany jest w kości i zatoce czołowej. Najczęściej pojawia się między 10 a 30 rokiem życia. Kostniak zatoki czołowej prowadzi do zatrzymywania śluzu, co powoduje ból. W niektórych przypadkach pojawia się płynotok nosowy. Z kolei duże guzy żuchwy przyczyniają się do zaburzenia smaku, problemów z wydzielaniem śliny i połykaniem.

Kostniak czaszki – co warto wiedzieć?

Kostniak czaszki może współwystępować z zespołem Gardnera, czyli jednym z wariantów polipowatości. Schorzenie objawia się mnogimi włókniakami i torbielami naskórkowymi na twarzy i głowie. Ponadto powoduje dolegliwości ze strony przewodu pokarmowego, takie jak:

  • ból brzucha,
  • krwawienie z odbytu,
  • biegunka,
  • śluz w stolcu.

Nie wolno bagatelizować zespołu Gardnera, ponieważ nieleczony prowadzi do rozwoju nowotworu złośliwego jelita grubego i dwunastnicy.

niedobory witaminy D3 badania diagnostyczne laboratoryjne

Dodatkowe informacje:

  • Konsultacja odpłatna z Internistą jeżeli masz objawy przeziębienia TUTAJ
  • Strona Ministerstwa Zdrowia: Dla Zdrowia Polaków

 

Zobacz także