Zaloguj się jako pacjent
Nie masz jeszcze konta pacjenta? Zajerestruj się
+48 22 688 79 25 Potrzebujesz pomocy? Zadzwoń!

Nadpotliwość – przyczyny i metody leczenia

sie 13, 2024 | Gastrologia

Pocenie to naturalny proces, który najczęściej pojawia się po intensywnym wysiłku fizycznym. Dzięki niemu organizm może się ochłodzić oraz usunąć niepotrzebne toksyny. Potu nie powinno być jednak zbyt wiele. Dlaczego? Jaka jest przyczyna nadmiernego pocenia? Czy da się to wyleczyć?

Czy nadpotliwość to choroba?

Nadmierne wydzielanie potu określane jest w specjalistycznie jako hiperhydroza i u wielu osób wywołuje poczucie dyskomfortu. Choć sam problem nie jest schorzeniem, to w jego zwalczaniu można zastosować specjalne leki. Wszystko zależy od intensywności produkcji potu oraz towarzyszących objawów. Czasami zdarza się, że nadmierna potliwość stanowi symptom jakiegoś schorzenia. Jeśli zatem stan ten utrzymuje się przez dłuższy czas, należy skorzystać z pomocy swojego lekarza. Pierwszym krokiem jest jednak zadbanie o prawidłową higienę. Może się okazać, że główne przyczyny pocenia się to po prostu zbyt rzadkie mycie lub stosowania słabej jakości kosmetyków. Warto zatem zwracać szczególną uwagę na opis produktów dostępnych w drogeriach. Nadpotliwość może pojawić się w przypadku nadwrażliwości ciała na jeden ze składników zawartych w piance, żelu, mydle itp.

Przyczyny pocenia się

Nadpotliwość pierwotna koncentruje się w określonych partiach ciała. Pojawia się głównie w okolicach pach, dłoni, nadgarstków, stóp i twarzy. U niektórych osób nadmierna produkcja potu obejmuje nawet całe ciało, co jest szczególnie uciążliwe. Warto dodać, że nadpotliwości mogą towarzyszyć inne objawy związane z infekcją, zatruciem, czy też bezdechem sennym. Wśród innych przyczyn wskazuje się choroby przewlekłe – cukrzycę, hipoglikemię i nadczynność tarczycy. W grupie ryzyka znajdują się osoby z nowotworem, m.in. chłoniakiem i białaczką. Wtórne przyczyny nadmiernego pocenia się mogą mieć podłoże neurologiczne (np. jamistość rdzenia) albo genetyczne. Każda z chorób przewlekłych wiąże się z indywidualnie dobraną farmakoterapią i istnieją grupa leków, które przyczyniają się do powstania tego problemu. U takich osób konieczna jest lekka korekta leczenia.

Leczenie nadmiernego pocenia

W przypadku zaobserwowanie zbyt intensywnego wydzielania potu należy zadbać o prawidłową higienę ciała. Warto skupić się na wszystkich okolicach, również tych intymnych. Świetnym patentem jest zmiana kosmetyków na produkty hipoalergiczne zawierające naturalne składniki. Poprawę mogą przynieść antyperspiranty z chlorkiem glinu. Jeśli jednak zmiana nawyków nie przyniosła żadnych rezultatów, warto skonsultować problem z lekarzem.

Jedną z metod zwalczania nadmiernego pocenia się jest przyjmowanie leków cholinolitycznych albo klonidyny. Co ciekawe, bardzo dobre efekty przynoszą zabiegi chirurgiczne okolic pach – liposukcja i wyłyżeczkowanie gruczołów pachowych. Nie są to jednak metody dla osób z nadmierną potliwością innych obszarów ciała.

Czym jest jontoforeza?

To jedna z metod walki z nadpotliwością. Jest to elektroterapia, która polega na wprowadzeniu jonów do organizmu poprzez skórę albo śluzówkę. Zabieg przeprowadzany jest przy użyciu specjalnego urządzenia z galwanicznym prądem stałym i elektrolitów. Dawkowanie ustala się na podstawie natężenia i czasu przepływu ładunków elektrycznych. Sam zabieg nie trwa więcej niż 30 minut.

Czy istnieją domowe patenty na nadpotliwość?

Tak. Jeśli przyczyny pocenia się nie są związane z chorobą, zatruciem bądź infekcją, można spróbować domowych, nieinwazyjnych metod. Pierwsza z nich to zmiana nawyków żywieniowych. Warto zaplanować dietę bogatą w owoce i warzywa, eliminując zarazem dania z czosnkiem, cebulą, kminkiem i cynamonem. Nie należy również przesadzać z dodawanym do potraw pieprzem. Każdy z tych wzmacniaczy smaku przyczynia się do nadmiernego pocenia, a ponadto wzmaga nieprzyjemny zapach wydzieliny. Codzienną dietę można uzupełnić naparami z szałwii lub mięty. Nie należy również zapominać o odpowiednim nawodnieniu organizmu.

 

Nadpotliwość to problem, który da się rozwiązać, dlatego nie warto popadać w panikę. Należy jednak zadbać o prawidłową higienę ciała, zdrową dietę i nawodnienie organizmu. Jeśli domowe metody nie przyniosą żadnego efektu, najlepiej skonsultować się ze specjalistą.

niedobory witaminy D3 badania diagnostyczne laboratoryjne

Dodatkowe informacje:

  • Konsultacja odpłatna z Internistą jeżeli masz objawy przeziębienia TUTAJ
  • Strona Ministerstwa Zdrowia: Dla Zdrowia Polaków

 

Zobacz także