Krosty na głowie – przyczyny i leczenie swędzących i bolących krost we włosach
Wiele osób nie dba należycie o kondycję skóry głowy, narażając się na powstawanie twardych, bolesnych krost. Zazwyczaj wskazują one na zapalenie mieszków włosowych, ale mogą być również związane z trądzikiem różowatym lub alergią. Ustalenie przyczyny dolegliwości pozwala na wprowadzenie skutecznego leczenia. W tym artykule podpowiadamy, jak radzić sobie z krostami na głowie i kiedy zgłosić się do lekarza!
Krosty na głowie – skąd się biorą?
Zapalenie mieszków włosowych rozwija się w wyniku ich uszkodzenia, co zdecydowanie ułatwia do nich dostęp bakteriom, wirusom i grzybom. Podstawowym objawem są swędzące krosty na głowie, zazwyczaj otoczone rumieniem. Aby ograniczyć rozwój choroby, należy jak najszybciej zgłosić się do specjalisty. Dermatolog najprawdopodobniej zaleci krem z kortykosteroidami. Zmienione chorobowo obszary skóry przemywamy regularnie wodą z mydłem, aby nie doprowadzić do rozprzestrzeniania się infekcji.
Zmiany często obserwuje się też w przebiegu infekcji grzybiczej. W wielu przypadkach obserwuje się wówczas nadmierne wypadanie włosów. Wskazane jest stosowanie preparatów przeciwgrzybiczych.
O czym świadczą krostki na głowie?
Chociaż twarde bolące krosty na głowie są mniej widoczne niż pryszcze na twarzy, mogą znacząco wpłynąć na nasze samopoczucie. Zwykle spowodowane są niewłaściwą pielęgnacją, ale w niektórych przypadkach wskazują na infekcję bakteryjną, wirusową lub grzybiczą. Wykwity często obserwuje się u osób z obniżoną odpornością.
Ropne krosty z tyłu głowy często związane są z długotrwałym przyjmowaniem sterydów lub antybiotyków. W wielu przypadkach towarzyszy im nadmierne wypadanie włosów, swędzenie i zaczerwienienie skóry.
Od czego robią się swędzące krosty na głowie?
Wbrew pozorom zmiany trądzikowe występują nie tylko na twarzy, plecach i dekolcie, lecz także na skórze głowy. Należy zauważyć, że dotyczą one osób w każdym wieku. Na ich powstawanie największy wpływ ma wzrost lub spadek estrogenów, testosteronu, czy androgenów. Krostki na głowie nierzadko mają swoje podłoże w łojotokowym zapaleniu skóry. Schorzenie związane jest z nadreaktywnością gruczołów łojowych.
Sebum ma inny skład, w związku z tym podrażnia skórę i sprzyja namnażaniu się na niej bakterii i grzybów. Do typowych objawów zaliczamy także świąd, rumień i żółte strupki. Leczenie powinno przebiegać pod stałą kontrolą dermatologa, aby zminimalizować ryzyko powikłań.
Swędzące krosty na głowie – jak sobie z nimi poradzić?
Wśród domowych sposobów na ropne krosty z tyłu głowy można wyróżnić roztwór z wody i octu jabłkowego (w proporcjach 1:1). Specyfik wykazuje silne właściwości przeciwgrzybicze i przeciwbakteryjne, dzięki czemu doskonale radzi sobie z drobnoustrojami. Wystarczy przetrzeć nim zajęte chorobowo miejsca.
Nie wyciskajmy, ani nie rozdrapujmy krostek na głowie, w przeciwnym razie doprowadzimy do rozprzestrzeniania się bakterii. Nie suszmy włosów gorącym powietrzem i ich nie tapirujmy, ponieważ tylko je osłabiamy. Warto również zmienić swoje nawyki żywieniowe. Przede wszystkim unikajmy żywności wysoko przetworzonej, bogatej w tłuszcze, sód i cukry proste. Z drugiej strony włączmy do diety produkty zawierające kwasy tłuszczowe omega-3, przeciwutleniacze i witaminę B.
Jeśli domowe metody nie przynoszą spodziewanego efektu, umówmy się do dermatologa. Specjalista zdecyduje, czy istnieje konieczność podania antybiotyku. Zazwyczaj przyjmuje on postać doustną, ponieważ aplikacja maści lub kremu sprawia nie lada trudności. Antybiotykoterapia jest konieczna w przypadku bolesnych lub nawracających krost.
Krosty na głowie – jak ich uniknąć?
Aby zapobiegać powstawaniu ropnych krost z tyłu głowy, powinniśmy regularnie ją oczyszczać. Dzięki temu pozbędziemy się nadmiaru sebum, drobnoustrojów i wszelkich zanieczyszczeń, blokujących ujścia gruczołów łojowych. W tym celu wybierzmy delikatny szampon, który nie zawiera agresywnych detergentów. Nie myjmy zbyt często skóry głowy, ponieważ może to doprowadzić do jej przetłuszczania i podrażnienia.
Ponadto ograniczmy stosowanie produktów do pielęgnacji włosów, takich jak lakiery, pianki, pasty, woski i gumy. Pamiętajmy o regularnej wymianie pościeli i ręczników, w przeciwnym razie staną się doskonałym siedliskiem bakterii. W przypadku swędzących krost na głowie warto raz w tygodniu wykonać peeling enzymatyczny.
Dodatkowe informacje:
- Konsultacja odpłatna z Internistą jeżeli masz objawy przeziębienia TUTAJ
- Strona Ministerstwa Zdrowia: Dla Zdrowia Polaków