fbpx
Zaloguj się jako pacjent
Nie masz jeszcze konta pacjenta? Zajerestruj się
+48 22 688 79 25 Potrzebujesz pomocy? Zadzwoń!

Jakie są różne działania niepożądane poszczególnych typów antykoncepcji

kwi 9, 2024 | DrMaryy: Ginekolog w HomeDoctor

Wybór odpowiedniej metody antykoncepcji to ważna decyzja, która wiąże się z wieloma czynnikami. Oprócz skuteczności, należy wziąć pod uwagę również możliwe dolegliwości i skutki uboczne. W tym artykule omówimy różne rodzaje antykoncepcji i ich potencjalne negatywne oddziaływania na organizm.

🌺Kalendarzyk

Metoda dość skomplikowana i mało skuteczna więc najczęstszym działaniem niepożądanym jest… nieplanowana ciąża. Poza tym nie chroni przed chorobami przenoszonymi drogą płciową.

🌺Prezerwatywa

Może wywoływać nieprzyjemne objawy u osób uczulonych na lateks.

🌺Tabletki antykoncepcyjne dwuskładnikowe

mogą mieć działania niepożądane groźne dla zdrowia i życia, występują one bardzo rzadko i są to zakrzepica, udar, zator płucny. Poza powyższymi, szczególnie na początku stosowania wystąpić mogą bóle piersi, zmiany nastroju, uczucie obrzęku i zbierania wody w organizmie, trądzik, bóle głowy, obniżenie libido. 

Bóle menstruacyjne, zmęczenie, nudności – bolesne miesiączki 4
Jak wygląda telekonsultacja ginekologiczna zalecenia

🌺Plastry antykoncepcyjne

Należą do metod dwuskładnikowych więc mogą mieć skutki uboczne podobne do tabletek, poza tym z czasem brzegi plastra mogą wyglądać na brudne, plaster też może przypadkowo odkleić się.

🌺Krążki dopochwowe

Również należą do grupy preparatów dwuskładnikowych i mają podobne skutki uboczne co tabletki i plastry, dodatkowo u pacjentek ze skłonnością do infekcji pochwy, mogą zwiększać częstość ich występowania.

🌺Wkładka miedziana

Nie zawiera hormonów, oprócz dyskomfortu przy zakładaniu, może powodować nasilenie krwawień miesiączkowych u pacjentek z obfitymi miesiączkami, mogę one także stać się bardziej bolesne. 

🌺Wkładka hormonalna

Typowym działaniem niepożądanym są nieregularne plamienia, które mogą utrzymywać się nawet 3-6 miesięcy po założeniu. Często stwierdza się u użytkowniczek wkładek hormonalnych niegroźne torbiele jajnika. Wyjątkowo wrażliwe pacjentki mogą odczuwać dyskomfort w podbrzuszu, trądzik, bóle głowy. Do poważnych ale rzadkich działań niepożądanych należy ciąża pozamaciczna, zakażenie wkładki powikłane zapaleniem przydatków.  

tabletka dzień po, ginekolog online, lekarz online, teleporada 1

🌺Tabletka jednoskładnikowa

Nie wywołuje zakrzepów i zatorów ale jej stosowanie może wiązać się z nieregularnymi plamieniami z dróg rodnych.

🌺Zastrzyki antykoncepcyjne

Wywołują brak miesiączki, powrót do pełnej płodności może potrwać nawet rok po przyjęciu ostatniego zastrzyku, długotrwale stosowanie może prowadzić do demineralizacji kości, która prowadzi do osteoporozy.

Jeżeli chcesz się umówić na telekonsultacje z Dr Maryy: +48 22 688 79 25

 

Masz problemy zdrowotne? Zgłoś się po skierowanie na badania:

  • Konsultacja odpłatna z Internistą TUTAJ

Zobacz także