fbpx
Zaloguj się jako pacjent
Nie masz jeszcze konta pacjenta? Zajerestruj się
+48 22 688 79 25 Potrzebujesz pomocy? Zadzwoń!

Czym jest recepta online i jak ją zamówić w HomeDoctor?

lis 22, 2023 | Zdrowie, Gastrologia

Recepta online (inaczej e-recepta) to nowoczesne rozwiązanie, które umożliwia pacjentom łatwe i wygodne zamawianie recepty bez konieczności wizyty u lekarza. Dzięki e-receptom można uniknąć długich kolejek w przychodniach i zaoszczędzić cenny czas. Z poniższego tekstu dowiesz się dokładnie czym jest recepta online i jak ją zamówić w HomeDoctor.

 

Czym jest recepta online?

czym jest recepta online i jak ja zamawiać w HomeDoctorProcedura zamówienie e-recepty jest bardzo prosta. Otóż, pacjent może zamówić e-receptę za pośrednictwem telekonsultacji lub poprzez system zamówień online. W przypadku telekonsultacji wystarczy umówić się z lekarzem online, który po ocenie stanu zdrowia wystawi elektroniczną receptę. Natomiast zamawianie recepty przez system online polega na wypełnieniu formularza i przesłaniu go do lekarza, który następnie wystawi e-receptę. Ten system jest prostszy lecz w większości przypadków wymaga od pacjentów załączenia dokumentów potwierdzających przyjmowanie leków. 

 

Jak działa recepta online?

Warto podkreślić, że recepta online jest w pełni legalną formą recepty. Każda recepta, niezależnie od tego, czy została wystawiona przez lekarza stacjonarnie czy online, jest równie ważna i będzie realizowana przez farmaceutów w aptekach w całej Polsce. Niezależnie od sposobu jej otrzymania, pacjent ma prawo do wykupienia leków na podstawie e-recepty.

Czym jest recepta online i kto może skorzystać z oferty w HomeDoctor?

Ta forma w naszym systemie jest  dostępna dla każdego dorosłego pacjenta. Zarówno osoby, które leczą się w swojej przychodni, a nie chcą zmieniać lekarza, jak i te, które korzystają z różnych lekarzy w całej Polsce – mogą korzystać z usług HomeDoctor. To także szybkie rozwiązanie dla osób, które posiadają wykupione abonamenty w prywatnych przychodniach, w których brakuje miejsc i terminów na obsłużenie wszystkich pacjentów. 

Jest to również idealne rozwiązanie dla pacjentów, którzy chcą jedynie kupić receptę, na przykład w przypadku kończących się leków i nie chcą zmieniać lekarza. czym jest recepta online 6

Jak sprawdzić czy otrzymalismy e-receptę?

Aby sprawdzić e-receptę, pacjent ma kilka możliwości. Może to zrobić za pośrednictwem m-Obywatela – aplikacji dostępnej w systemach android i appstore. Możemy również sprawdzić aktualny status w Internetowego Konta Pacjenta (IKP) lub otrzymać informację na temat recepty poprzez wiadomość SMS na telefon. 

Jak wykupić w aptece leki z e-recepty?

czym jest recepta online 3Tutaj nie ma żadnych trudności. Pacjent może wykupić e-receptę tak samo, jakby otrzymał papierową wersję od lekarza. Możemy to również zrobić poprzez zamówienie online w aptekach posiadających takie rozwiązanie. Warto jednak pamiętać, że czas realizacji zamówienia online może być nieco dłuższy niż w przypadku tradycyjnego zakupu w aptece stacjonarnej.

Musimy pamiętać, że składając zamówienie w naszym systemie, w prawie wszystkich przypadkach będziemy musieli skonsultować się z lekarzem. Dokładnie będzie to polegało na umówieniu konsultacji, podczas której otrzymamy przedłużenie recepty.  Jest to teraz tym bardziej ważne, ze względu na zaostrzające się przepisy mające na celu niwelowanie sytuacji, w których wyłudzane są recepty. 

 

Czy lekarz może odmówić wypisania e-recepty?

Odpowiedź brzmi tak. Zdarzają się sytuacje, w których lekarz może odmówić wystawienia e recepty. W przypadku próby wyłudzenia lub nadużycia systemu, lekarz ma prawo odmówić wypisania e-recepty. Na przykład, jeśli w historii pacjenta widnieje duża ilość zgłoszeń po recepty, które wydają się podejrzane, lekarz może być ostrożny i odmówić wystawienia dokumentu.

Ponadto, brak podstaw dla określonych leków może być również powodem odmowy wypisania e-recepty. Na przykład, jeśli pacjent prosi o leki psychotropowe, lekarz może wymagać dodatkowych informacji lub dokumentacji, takiej jak poprzednia recepta. Bez takich informacji, lekarz może odmówić wystawienia e-recepty, aby zapewnić bezpieczeństwo pacjenta i przestrzegać odpowiednich procedur.czym jest recepta online 4

Ważne jest zrozumienie, że lekarz ma obowiązek dbać o dobro pacjenta i przestrzegać odpowiednich przepisów i regulacji. Odmowa wypisania e-recepty w określonych sytuacjach ma na celu ochronę pacjenta przed nadużyciami, nieprawidłowym stosowaniem leków lub potencjalnymi zagrożeniami dla zdrowia.

Jednak w większości przypadków, lekarze są otwarci na wystawianie e-recepty i starają się jak najlepiej spełnić potrzeby pacjenta. E-recepta jest wygodnym i bezpiecznym sposobem na uzyskanie potrzebnych leków, co przyspiesza proces leczenia i eliminuje konieczność fizycznego dostarczania papierowej recepty do apteki.

 

Czym jest recepta online w HomeDoctor i jak ją zamówić online od 59 zł znajdziesz TUTAJ 

 

 

 

 

Zobacz także