MCV podwyższone – co oznacza
MCV jest jednym z parametrów ocenianych w badaniu morfologii krwi. Dotyczy erytrocytów (czerwonych krwinek). Lekarze wykorzystują ten wskaźnik głównie w diagnostyce niedokrwistości (anemii). Jego wartości powyżej i poniżej normy mogą sygnalizować także inne zaburzenia zdrowotne. Sprawdź, czym jest MCV podwyższone – co oznacza?
Co to jest MCV i czym są erytrocyty?
MCV jest skrótem od angielskiego terminu mean corpuscular volume. Oznacza średnią objętość krwinki czerwonej (erytrocytu). Erytrocty są komórkami krwi odpowiedzialnymi za transport tlenu z płuc do komórek i narządów oraz za dostarczanie dwutlenku węgla do płuc, skąd jest wydalany z organizmu. Na odgrywanie tej roli pozwala im specyficzna budowa – czerwone krwinki mają kształt dwuwklęsłego dysku i nie posiadają jądra. Do produkcji erytrocytów, która ma miejsce w szpiku kostnym, konieczne są mikro- i makroelementy, np. żelazo, kwas foliowy i witamina B12. Czerwona krwinka żyje tylko 100-120 dni.
MCV podwyższone – co oznacza? Jaka jest norma na MCV?
Norma MCV dla dorosłych (w wieku 18 lat i powyżej) wynosi:
- u mężczyzn: od 80 do 93,6 fl (femtolitrów);
- u kobiet: 77,7 do 93,7 fl.
Niezgodna z normą średnia objętość krwinki czerwonej może być sygnałem problemów zdrowotnych. Na nieprawidłowości wskazuje zarówno MCV podwyższone (zwane makrocytozą), jak i obniżone (czyli mikrocytoza). Makrocytoza jest rozpoznawana w przypadku MCV wyższego niż 100 fl.
Na czym polega badanie MCV i jak się do niego przygotować?
Badanie MCV jest częścią badania morfologii krwi. Polega na pobraniu niewielkiej ilości krwi z żyły, co nie ma wpływu na pacjenta. Następnie w laboratorium dokonywana jest analiza krwi. Badanie czerwonych krwinek odbywa się poprzez pomiar stężenia hemoglobiny oraz liczby i objętości erytrocytów.
Na badanie morfologii krwi przychodzimy na czczo. Przed pobraniem nie można też wykonywać wysiłku fizycznego i dłuższy czas przebywać w pozycji stojącej.
O czym świadczy MCV podwyższone?
Podwyższone MCV jest najczęściej związane z tzw. niedokrwistością makrocytarną, która wynika z niedoboru witaminy B12 (kobalaminy) i kwasu foliowego. W przypadku tego problemu średnia objętość krwinki czerwonej może wynosić nawet 150 fl.
Do przyczyn niedokrwistości makrocytarnej zaliczamy:
- deficyty witaminy B12 i kwasu foliowego w diecie: tego typu niedobory mogą się pojawić np. u wegan, osób uzależnionych od alkoholu czy cierpiących na anoreksję;
- schorzenia żołądka (zapalenie, nowotwory): w takiej sytuacji anemia wynika z faktu, że do wchłaniania witaminy B12 z przewodu pokarmowego konieczny jest tzw. czynnik wewnętrzny, zwany też czynnikiem Castle’a oraz IF (ang. intrinsic factor), produkowany przez komórki żołądka. W rzadkich przypadkach dochodzi do wytwarzania przeciwciał przeciwko IF lub przeciwko komórkom żołądka, które go produkują. Mówimy wówczas o niedokrwistości złośliwej (Addisona i Biermera);
- schorzenia jelita cienkiego (choroba Leśniowskiego i Crohna, nowotwory): w tym przypadku anemia wiąże się z faktem, że kompleks witaminy B12 i czynnika wewnętrznego jest wchłaniany w jelicie cienkim.
MCV podwyższone może też wynikać z niedoczynności tarczycy. Zwiększenie średniej objętości krwinki czerwonej jest wówczas niewielkie.
Podwyższone MCV bywa także skutkiem odwodnienia hipotonicznego. Wynika ono z przyjmowania przez odwodnioną osobę płynów bezelektrolitowych, np. herbaty. Sprawia to, że woda z krwi napływa do erytrocytów, co prowadzi do wzrostu ich objętości. MCV podwyższone może być też spowodowane przewodnieniem hipotonicznym. Do tej nieprawidłowości dochodzi w przypadku nadmiernego spożywania płynów bezelektrolitowych przez chorych z nieprawidłową czynnością nerek.
Zwiększenie MCV występuje również w przypadku zespołów mieloplastycznych. Są one groźnymi, ale bardzo rzadkimi chorobami szpiku kostnego. Do zwiększenia średniej objętości erytrocytu może też dochodzić u kobiet w ciąży i u noworodków. Jednak nie oznacza to choroby.
Jak wygląda leczenie w przypadku makrocytozy?
Leczenie makrocytozy polega na znalezieniu i terapii jej przyczyny. W przypadku niedoboru witaminy B12 lub kwasu foliowego leczenie może obejmować modyfikację sposobu odżywania oraz stosowanie suplementacji w postaci doustnej lub w iniekcjach. Pacjentom przewlekle nadużywającym alkoholu zalecane jest zaprzestanie jego spożywania oraz suplementowanie kwasu foliowego. Przy odpowiedniej suplementacji rokowanie w niedokrwistościach z niedoboru kwasu.
Jakie są przyczyny zmniejszenia MCV?
MCV poniżej normy najczęściej oznacza problemy, takie jak:
- niedokrwistość z niedoboru żelaza (MCV może wtedy wynosić 60-70 fl);
- niedokrwistość w przebiegu chorób przewlekłych (tylko w ciężkich przypadkach);
- talasemia;
- odwodnienie hipertoniczne;
- przewodnienie hipertoniczne.
Pamiętajmy, że ostateczna interpretacja wyników badań MCV należy do lekarza. Jeśli specjalista znajdzie w nich nieprawidłowości, zazwyczaj zleca powtórzenie badania morfologii krwi. Wiąże się to z faktem, że w laboratoryjnej analizie krwi mogą zdarzać się błędy. W niektórych przypadkach konieczne jest wykonanie dodatkowych testów.
Masz problemy zdrowotne? Zgłoś się po skierowanie na badania:
- Konsultacja odpłatna z Internistą TUTAJ