fbpx
Zaloguj się jako pacjent
Nie masz jeszcze konta pacjenta? Zajerestruj się
+48 22 688 79 25 Potrzebujesz pomocy? Zadzwoń!

Żółty katar – jaki rodzaj infekcji oznacza?

lip 1, 2024 | Gastrologia

Żółty katar często jest jednym z objawów stanu zapalnegogórnych dróg oddechowych. Swój charakterystyczny kolorzawdzięcza on leukocytom, czyli krwinkombiałym, które odpowiadają za ochronę naszego organizmu przed chorobotwórczymi drobnoustrojami. Sprawdź, w trakcie jakich infekcji występuje żółty katar z nosa.

Czym jest katar?

Katar – jak potocznie nazywamy nieżyt nosa lub zapalenie błony śluzowej nosa – jest jedną z najpowszechniejszych dolegliwości towarzyszących przeziębieniom i innym infekcjom czy alergiom. Dotknął on zapewne każdego z nas. Ludowa mądrość głosi, że leczony katar trwa siedem dni, natomiast nieleczony tydzień. W istocie: u większości osób katar mija w przeciągu kilku dni. Niemniej jednak nie powinno się go zupełnie lekceważyć. Przeciągający się nieżyt nosa może bowiem prowadzić do powikłań, komplikując i znaczenie wydłużając leczenie.

Jaka jest rola kataru?

Katar to jedno z narzędzi obrony immunologicznej, które nasz organizm wykorzystuje w walce z infekcjami. Poprzez usuwanie wodnistej lub śluzowej wydzieliny z nosa pozbywamy się bowiem szkodliwych drobnoustrojów, które się tam znajdują.

Zdarza się, że zmagamy się wówczas także zdolegliwościami, takimi jak:

  • gorączka;
  • kaszel;
  • kichanie;
  • uczuciezatkanego nosa lub uszu;
  • podrażnieniegardła;
  • ból głowy;
  • ogólne osłabienie.

Co oznacza żółty katar?

Katar w postaci gęstej wydzieliny o żółtym lub żółtozielonymzabarwieniu to podstawowy objaw infekcji bakteryjnej. Nasz organizm jest często narażony na zakażenia wywoływane przez bakterie przenoszone drogą kropelkową, np.Streptococcuspneumoniae. Dodatkowym symptomem wskazującym na zakażenie bakteryjne jest nieprzyjemny zapach żółtej wydzieliny. Utrzymujący się ropny katarpowinien zostać zgłoszony lekarzowi w celu dokładnego rozpoznania.

Kiedy jeszcze występuje żółty wodnisty katar?

Dolegająca nam żółta woda z nosa niekoniecznie przesądzao rozpoznaniu zakażenia bakteryjnego, ponieważ niekiedypodobny objaw daje infekcja wirusowa. W takim przypadku najczęściej katar bywa z początku wodnisty i przezroczysty, jednak w miarę trwania choroby wydzielina gęstnieje i zmienia barwę. Stan zapalny śluzówki nosa może być wywołany przez wiele patogenów, między innymi wirus grypy, adenowirusy czy też koronawirusy.

Żółta wydzielina z nosa przy infekcji zatok

Zatoki to cztery przestrzenie (jamy), umiejscowione wewnątrz twarzoczaszki, które zwykle są wypełnione powietrzem. Podczas stanów zapalnych tworzy się tam zabarwiona na żółto wydzielina, która łączy się z gęstym śluzem, wypływającym z kanałów nosa.

Katar zatokowy najczęściej powstaje na podłożuwcześniejszego zakażenia wirusowego (ponad połowa przypadków) lub bakteryjnego.

Oprócz żółtego, gęstego kataru, do typowych objawów infekcji zatok należą:

  • gorączka;
  • kaszel;
  • ból głowy;
  • poczucie zatkanego nosa oraz ucisku twarzy;
  • ból zębów;
  • zaburzenia węchu.

Usunięcie zalegającej wydzieliny bywaniekiedy utrudnione zewzględu na obrzmienie błony śluzowej nosa.Zapaleniu zatok sprzyjają również wszelkie nieprawidłowości anatomiczne w budowie nosa,np. występujące w nim polipy bądźskrzywienie przegrody nosowej.

Czy żółty katar może być spowodowany alergią?

Katar alergiczny to często występująca dolegliwość. Wywołują go najczęściej pyłki drzew, krzewów lub traw, sierść zwierząt domowych oraz alergeny występujące w środowisku pracy czy w pożywieniu.

W takich przypadkach katar jest efektem nieprawidłowej reakcji immunologicznej organizmu na alergen. Powstająca wówczas obfita wydzielina ma zazwyczaj przezroczysty kolor. Towarzyszy jej często świąd nosa i oczu czy kichanie. Przewlekły katar alergiczny wpływa na ogólne samopoczucie i jakość snu, co może się negatywnie odbijać na koncentracji w pracylub wynikach w nauce. Dlatego osoby, które podejrzewają alergię u siebie czy dziecka powinny się zgłosić do lekarza alergologa.

Żółty katar u dzieci

Żółtawa wydzielina z nosa u niemowlaka lub małego dziecka nie powinna być bagatelizowana przez rodziców lub opiekunów.Należy pamiętać, że z powodu kształtującej się dopiero odporności oraz niedojrzałego układu oddechowego, dziecięcy organizm nie jest jeszcze w pełni przygotowany do walki z wirusami czy bakteriami.Mali pacjenci są też bardziej narażeni na ryzyko powikłań, takich jak zapalenie ucha lub zatok, jak również przerost małżowin nosowych.

Żółty katar u dziecka wskazuje najczęściej na przeziębieniespowodowane przez wirusową infekcję górnych dróg oddechowych. Może być to również jeden z początkowych objawów rozwijającej się alergii. W razie takiego podejrzenia, powinniśmy udać się z dzieckiem na konsultację alergologiczną, co może zapobiec wystąpieniu w przyszłości innych schorzeń o podłożu alergicznym, takich jak astma czy atopowe zapalenie skóry (AZS).

Żółty, gęsty katar potrafi utrudnić niemowlętom oddychanie oraz jedzenie, zwłaszcza przy karmieniu piersią. Dlatego, aby ulżyć dziecku warto wprowadzić leczenie wspomagające już na samym początku infekcji.

Co na żółty katar?

Chociaż katar uchodzi za błahą dolegliwość, warto podjąć odpowiednie leczenie, aby złagodzić dolegliwości towarzyszące infekcji, jak również zmniejszyć ryzyko wystąpienia późniejszych powikłań. Zwykle stosowane jest leczenie objawowe mające na celu rozrzedzenie oraz pozbywanie się z organizmu wydzieliny.

W przypadku wystąpienia żółtej wydzielinymożemy stosować dostępne bez recepty krople do nosa, które pomagają w jej usuwaniu. Ulgę powinny także przynieść domowe sposoby, takie jak płukanie nosa solą fizjologiczną czy inhalacje ułatwiające jego oczyszczanie. Powinniśmy również pić dużo płynów.

W przypadku, gdy infekcja nie ustępuje w ciągu tygodnia, a jej objawy się nasilają, należy skonsultować się z lekarzem, który może podjąć decyzję o rozpoczęciu antybiotykoterapii.

niedobory witaminy D3 badania diagnostyczne laboratoryjne

Dodatkowe informacje:

  • Konsultacja odpłatna z Internistą jeżeli masz objawy przeziębienia TUTAJ
  • Strona Ministerstwa Zdrowia: Dla Zdrowia Polaków

 

Zobacz także