fbpx
Zaloguj się jako pacjent
Nie masz jeszcze konta pacjenta? Zajerestruj się
+48 22 688 79 25 Potrzebujesz pomocy? Zadzwoń!

Złamana ręka – objawy i pierwsza pomoc

sie 31, 2024 | Gastrologia

Na urazy ręki narażone są nie tylko osoby zmagające się z osteoporozą, czy sportowcy. Złamanie bywa skutkiem wypadków komunikacyjnych, poślizgnięcia się, czy upadków. Do najczęstszych objawów zaliczamy silny ból ręki, zasinienie, tkliwość palpacyjną i obrzęk. Z poniższego artykułu dowiesz się, jak postępować w przypadku złamania!

Złamana ręka – objawy

Podczas przewracania się podpieramy ciało na rękach. Nic więc dziwnego, że tak często dochodzi do urazów kończyny. Warto więc wiedzieć, jakie są objawy złamania.

Przede wszystkim obserwuje się ograniczoną ruchomość kończyny i spadek siły mięśniowej. Wspomnianym objawom towarzyszy silny ból ręki podczas poruszania, tkliwość podczas dotyku, zasinienie i obrzęk. Na złamanie ręki wskazują również następujące dolegliwości:

  • nienaturalne ułożenie kończyny,
  • zniekształcenie i deformacja kończyny,
  • zatarcie obrysu stawów,
  • krwiaki,
  • mrowienie, a niekiedy utrata czucia w kończynie.

Zasady udzielania pierwszej pomocy przy złamaniu ręki

O złamaniu z przemieszczeniem mówimy wtedy, gdy dochodzi do przesunięcia odłamków kostnych poza ich normalnym położeniem. Na złamanie zamknięte wskazuje krwiak i opuchlizna. Może również pojawić się deformacja kończyny. Z kolei złamanie otwarte ręki charakteryzuje się nie tylko przerwaniem ciągłości kości, lecz także uszkodzeniem powłok skórnych. 

Niezależnie od rodzaju złamania, powinniśmy zachować spokój. Sprawdźmy ogólny stan zdrowia ofiary i oceńmy, czy musimy wzywać karetkę. W pierwszej kolejności kontrolujemy oddech i świadomość poszkodowanego. Jeśli nic mu nie zagraża, możemy skupić się na zabezpieczaniu złamania kości przedramienia. Przede wszystkim unieruchamiamy kończynę, aby zapobiec uszkodzeniu tkanek miękkich. Postępujmy zgodnie z zasadami Potta:

  • w przypadku złamania kości – unieruchamiamy kość i dwa sąsiadujące z nim stawy,
  • w przypadku złamania w obrębie stawu – unieruchamiamy staw i dwie sąsiednie kości.

Jak unieruchomić kończynę?

Za przykład niech posłuży złamanie kości przedramienia. Unieruchamiamy rękę od palców do stawu łokciowego. Możemy do tego wykorzystać trójkątną chustę, bandaż lub kawałek odzieży. Zwróćmy uwagę, żeby węzeł nie znajdował się w miejscu urazu. Temblak możemy zawiązać na szyi. Unieruchomienie kończyny nie tylko chroni przed dalszym uszkodzeniem, lecz także łagodzi ból i obrzęk. Jeśli uraz jest rozległy lub obejmuje duże kości, wezwijmy karetkę. Nie powinniśmy przewozić poszkodowanego własnym samochodem. Nie podawajmy mu jedzenia i picia, ponieważ może to później utrudnić podanie znieczulenia ogólnego. 

Złamanie otwarte – jak postępować?

Jeśli doszło do złamania otwartego ręki, nie możemy wciskać, ani wyjmować odłamków kostnych. Uciskamy ranę przez 4 minuty, nakrywamy ją jałową gazą. W razie potrzeby wypełniamy ranę jałowymi opatrunkami. Widoczną kość stabilizujemy bandażem, po czym unieruchamiamy kończynę. Nie zmieniajmy na siłę ułożenia ręki, ani nie próbujmy jej nastawiać. W przeciwnym razie możemy uszkodzić pobliskie struktury.

Jak wygląda rehabilitacja ręki po złamaniu kości promieniowej?

Rehabilitacja przyspiesza powrót pacjenta do pełnej sprawności i niweluje odczuwane dolegliwości, dzięki czemu zdecydowanie poprawia jakość życia. Odgrywa więc bardzo ważną rolę, zwłaszcza po stabilizacji odłamów za pomocą płytki. Podczas przygotowywania planu fizjoterapii należy uwzględnić wiek i stan zdrowia pacjenta, a także stopień i lokalizację urazu.

W pierwszym dniach konieczne jest unieruchomienie kończyny przy pomocy temblaka lub specjalnego opatrunku. Można jednak poruszać palcami ręki i wykonywać ćwiczenia angażujące staw łokciowy i staw ramienny. Ulgę przyniosą również zimne okłady. Pamiętajmy jednak, żeby nie przykładać ich do rany. W niektórych przypadkach stosuje się kinesiotaping, który zmniejsza ryzyko obrzęków. Po 10-14 dniach usuwa się szwy, co pozwala na mobilizację blizny. Zrost kostny tworzy się w ciągu 5-6 tygodni od operacji. Zależy to od wieku pacjenta, rodzaju i rozległości urazu, ogólnego stanu zdrowia.

Aby to potwierdzić, wykonuje się RTG. Można wówczas wdrożyć właściwą fizjoterapię, obejmującą:

  • terapię manualną,
  • masaż,
  • kinesiotaping (pobudza krążenie i odpowiada za dynamiczną stabilizację),
  • ćwiczenia wzmacniające i zwiększające ruchomość stawu.

Dobrze dobrane zabiegi przywracają sprawność i siłę w ręce.

niedobory witaminy D3 badania diagnostyczne laboratoryjne

Dodatkowe informacje:

  • Konsultacja odpłatna z Internistą jeżeli masz objawy przeziębienia TUTAJ
  • Strona Ministerstwa Zdrowia: Dla Zdrowia Polaków

 

Zobacz także