Zielony mocz – przyczyny zielonego koloru moczu
Problemy z nerkami dotykają wiele osób i nie zawsze są to poważne schorzenia, wymagające wdrożenia intensywnej farmakoterapii bądź interwencji chirurga. W większości przypadków niepokojący stan zdrowia wynika po prostu ze złego żywienia, stresu albo nadmiernego wysiłku. Nie należy zatem popadać w panikę, jeśli np. mocz będzie miał zielonkawe zabarwienie. O czym może świadczyć ten problem? Czy zielony mocz powinien zbadać specjalista?
Przyczyny zielonego moczu
Standardowy mocz ma kolor słomkowo-żółty, jest klarowny, pozbawiony krwi i innych, niepotrzebnych płynów. Zielona barwa może budzić niepokój, jednak czasami zdarza się, że przyczyna takiego stanu zależy głównie od diety. Częstym czynnikiem, determinującym zmiany układu moczowego, jest przyswajanie sporej ilości szpinaku, jarmużu, czy też szparagów. Jeśli zielony mocz stanowi efekt diety, warto pomyśleć o drobnych zmianach w stylu żywienia. Nie należy jednak całkowicie eliminować zielonych warzyw, gdyż mają one szereg cennych dla organizmu właściwości. Lekkie urozmaicenie diety, ograniczenie szpinaku, jarmużu i wprowadzenie większej ilości pomidorów, mięsa oraz owoców z pewnością powinno rozwiązać problem.
Inna przyczyna zielonego moczu to przyjmowanie leków, których barwniki mogą bezpośrednio przechodzić do moczu bądź powodować powstawanie metabolitów, odpowiedzialnych za zmianę zabarwienia wydalanych płynów. Dotyczy to również suplementacji witaminy B2 i multiwitamin. Zielony kolor moczu najczęściej pojawia się u pacjentów, stosujących farmakoterapię opartą na: indometacynie, flutamidzie, prometazynie, cimetydynie, metoklopramidzie. Optymalnym rozwiązaniem jest konsultacja z lekarzem prowadzącym w celu zmiany przyjmowanych leków.
Co oznacza zielony mocz i czy jest objawem groźnej choroby?
Pałeczka ropy błękitnej to bakteria, która może wywoływać różne infekcje – układu moczowego, oddechowego, opon mózgowo-rdzeniowych, ucha środkowego, kości, stawów oraz oka. Jej charakterystyczną właściwością jest zdolność do wytwarzania barwników. Kiedy zatem pałeczka ropy błękitnej rozwinie stan zapalny w obrębie układu moczowego, może właśnie dojść do powstania zielonkawego moczu. W grupie ryzyka znajdują się osoby, które mają osłabiony układ odpornościowy, np. w wyniku mukowiscydozy, AIDS albo nowotworu. Niestety, leczenie infekcji jest kłopotliwe, gdyż pałeczka ropy błękitnej dobrze radzi sobie z antybiotykami. Lekarze zwracają zatem szczególną uwagę na profilaktykę. Chcąc uniknąć stanu zapalnego i zielonkawego moczu, warto pamiętać o odpowiedniej higienie miejsc intymnych i stosowaniu delikatnych, hipoalergicznych preparatów.
Co oznacza zielony mocz?
Niebieski bądź zielony kolor moczu stanowi skutek ubocznych rzadkiej choroby genetycznej określanej jako zespół niebieskich pieluszek. Dochodzi wówczas do zaburzeń procesów metabolicznych, przez co organizm nie jest w stanie wchłaniać odpowiedniej ilości tryptofanu. Pod wpływem bakterii jelitowych aminokwas zostaje rozbity do barwników indolowych, które zostają wydalone, a następnie utlenione, co prowadzi do zmiany koloru moczu na zielony (lub niebieski).
Zielony mocz – jak zareagować?
Jeśli zielony kolor moczu utrzymuje się przez dłuższy czas, warto zrobić odpowiednie badanie laboratoryjne. Jest ono bardzo proste i całkowicie bezbolesne. Badanie laboratoryjne pozwala określić stan chemiczny i fizyczny moczu, co znacząco ułatwia postawienie trafnej diagnozy przez urologa lub ginekologa. Po otrzymaniu wyników testów należy udać się do specjalisty, by mógł wdrożyć odpowiednie leczenie. Warto pamiętać, że mocz powinien być oddany na czczo do jednorazowego pojemnika. Nie zaleca się natomiast badań diagnostycznych u kobiet, które spodziewają się w najbliższym czasie miesiączki lub miały ją trzy dni przed planowaną wizytą w laboratorium.
Zielonkawy mocz może być wynikiem różnorodnych problemów, dlatego najlepiej skonsultować się z lekarzem rodzinnym, urologiem albo ginekologiem. Chcąc uniknąć anomalii układu moczowego, warto pamiętać o właściwej profilaktyce – m.in. o higienie miejsc intymnych i prawidłowej diecie.
Dodatkowe informacje:
- Konsultacja odpłatna z Internistą jeżeli masz objawy przeziębienia TUTAJ
- Strona Ministerstwa Zdrowia: Dla Zdrowia Polaków