Zapalenie oskrzeli: objawy, leczenie i różnice między ostrym a przewlekłym zapaleniem
Zapalenie oskrzeli jest jedną z najczęstszych chorób dróg oddechowych, szczyt zachorowań przypada na okres jesienno-zimowy. Zazwyczaj wywołują ją wirusy, rzadziej ma podłoże bakteryjne lub alergiczne. Aby postawić diagnozę, lekarz przeprowadza wywiad i wykonuje badanie osłuchowe. W uzasadnionych przypadkach zleca RTG klatki piersiowej i badania laboratoryjne. Sprawdź, jak wygląda leczenie!
Zapalenie oskrzeli – rodzaje
Ostre zapalenie oskrzeli trwa około tygodnia, chociaż kaszel może utrzymywać się nawet do 3 tygodni. Rozpoznaje się je po wykluczeniu zapalenia płuc. Choroba ma zazwyczaj podłoże wirusowe, najwięcej przypadków zachorowań obserwuje się u dzieci do 2 roku życia i w wieku szkolnym, szczególnie w okresie jesienno-zimowym.
O przewlekłym zapaleniu oskrzeli mówimy wtedy, gdy dolegliwości utrzymują się powyżej 8 tygodni. Schorzenie jest następstwem szkodliwego działania czynników środowiskowych, zwłaszcza palenia tytoniu. Warto również wspomnieć o podostrym zapaleniu oskrzeli, które stwierdza się w przypadku objawów utrzymujących się przez 3-8 tygodni.
Jakie są możliwe przyczyny zapalenia oskrzeli? Angina a zapalenie oskrzeli – jakie są zależności? Nieleczone ostre zapalenie migdałków podniebiennych może prowadzić do zapalenia oskrzeli.
Jakie są objawy zapalenia oskrzeli?
Bezobjawowe zapalenie oskrzeli jest możliwe, zależy to od bakterii, jakie je wywołały. To sprawia, że możemy zarażać, nie zdając sobie z tego sprawy. U 10% pacjentów stwierdza się bakteryjne zapalenie oskrzeli, zazwyczaj wywołane jest przez następujące szczepy: Bordetella pertussis, Mycoplasma pn i Chlamydophila pn.
Warto przy okazji wspomnieć o typowych objawach zapalenia oskrzeli. Zaliczamy do nich trudności w złapaniu oddechu, duszności, dreszcze, gorączkę, bóle mięśni i złe samopoczucie.
Aby zdiagnozować zapalenie oskrzeli, lekarz przeprowadzi wywiad i wykona badanie osłuchowe. Można wówczas usłyszeć charakterystyczne furczenia i świsty. W razie potrzeby przeprowadza się RTG klatki piersiowej, które pozwala wykluczyć zapalenie płuc.
Astma a zapalenie oskrzeli
Wśród typowych objawów alergicznego zapalenia oskrzeli wymienia się zarówno suchy, jak i wilgotny kaszel, trudności w oddychaniu i świszczący oddech. Rzadko natomiast występuje gorączka. Jeśli objawy utrzymują się dłużej niż 3 miesiące, mówimy o przewlekłym zapaleniu oskrzeli. Nadmierną reakcję alergiczną mogą wywołać pyłki roślin, wydzielina zwierząt, niektóre pokarmy, składniki zawarte w lekach, detergentach, czy kosmetykach. Wiele osób zadaje sobie pytanie: astma i zapalenie oskrzeli – jak je odróżnić? W tym celu wykonuje się spirometrię, polegającą na jak najszybszym wydmuchiwaniu powietrza płuc do ustnika. Pacjent powinien postępować zgodnie ze wskazówkami osoby prowadzącej badanie. W przypadku astmy stwierdza się skurcz oskrzeli i odwracalną obturację dróg oddechowych.
Jak przebiega leczenie zapalenia oskrzeli?
Leczenie ma charakter objawowy, należy zadbać o odpowiednie nawodnienie organizmu, oprócz tego stosuje się leki przeciwgorączkowe. Można również wykonywać inhalacje z kwasu hialuronowego lub soli fizjologicznej. Niekiedy leczenie zapalenia oskrzeli obejmuje także mukolityki, takie jak erdosteina, ambroksol, czy karbocysteina. Środki zmniejszają lepkość śluzu, dzięki czemu ułatwiają odkrztuszanie. Pamiętajmy jednak, żeby przyjmować je najpóźniej w godzinach popołudniowych, w przeciwnym razie kaszel może utrudniać zasypianie.
Zapalenie oskrzeli u dzieci – objawy i leczenie
Przyczyny schorzenia u dzieci są podobne do tych, które występują u dorosłych. To oznacza, że mogą je wywołać bakterie, wirusy, alergeny, dym tytoniowy, czy silne opary. Początkowo zapalenie oskrzeli u dzieci przypomina przeziębienie. Wśród typowych objawów wymienia się katar, stan podgorączkowy, ból głowy, gardła i mięśni. Z biegiem czasu pojawia się uporczywy kaszel i gorączka. Niekiedy towarzyszą im duszności, świszczący oddech i ból w klatce piersiowej.
Aby zminimalizować ryzyko wtórnego nadkażenia, dziecko powinno zostać w domu. Ważne jest, aby dużo piło i odpoczywało. W razie potrzeby można podać mu środki przeciwgorączkowe. Jeśli objawy się utrzymują lub pojawiły się kłopoty z oddychaniem, wskazana jest pilna pomoc lekarska.
Dodatkowe informacje:
- Konsultacja odpłatna z Internistą jeżeli masz objawy przeziębienia TUTAJ
- Strona Ministerstwa Zdrowia: Dla Zdrowia Polaków