fbpx
Zaloguj się jako pacjent
Nie masz jeszcze konta pacjenta? Zajerestruj się
+48 22 688 79 25 Potrzebujesz pomocy? Zadzwoń!

Zapalenie mięśnia – czym jest stan zapalny mięśni?

lip 1, 2024 | Gastrologia

Zapalenie może dotknąć każdy mięsień lub grupę mięśniowąw naszym organizmie.W wielu przypadkach przyczyną tej dolegliwości są urazy lub infekcje, wywołane przez bakterie bądź wirusy.Do najcięższych przypadków, które niosą zagrożenie dla życia zaliczamy stany zapalne mięśni kluczowych dla prawidłowego działania układu oddechowego lub krążenia, jak np. zapalenie mięśnia sercowego. Dowiedz się więcej.

Przyczyny zapalenia mięśni 

W większości przypadków stany zapalne mięśni są spowodowane infekcjami wirusowymilub bakteryjnymi. Infekcja rozprzestrzenia się poprzez krwiobieg lub limfę – np. zapalenie oskrzeli może rozprzestrzenić się na dowolne mięśnie. Niezwykle niebezpiecznym powikłaniem grypy jest zapalenie mięśnia sercowego.

Inną częstą przyczyną zapalenia mięśniowegosą odniesione urazy: kontuzje, stłuczenia i wypadki. Stan zapalny pojawia się wówczas w wyniku naciągnięcialub naderwania mięśnia. Tego rodzaju dolegliwości występują zwykle u osób uprawiających sport, pracujących fizycznie lub podejmujących się czynności związanych z nadmiernym wysiłkiem.Odniesione wówczas mikrourazy mogą skutkowaćstanem zapalnym.Przyczyną zapalenie mięśnia ręki może być także gwałtowne rozciągnięcie napiętego mięśnia, np. przy zbyt dużym obciążeniu lub niewłaściwej rozgrzewce podczas treningu.

Na zwiększone ryzyko zapalenia mięśni narażone są również osoby cierpiące na choroby autoimmunologiczne, np. na reumatoidalne zapalenie stawów (RZS) czy toczeń, w których układ odpornościowy atakuje i osłabia własne tkanki. Może to prowadzić do urazów, a co za tym idzie do stanów zapalnych mięśni.

Niekiedy zapalenie mięśnia rozwija się bez uchwytnej przyczyny,ponieważ schorzenie to może być też uwarunkowane genetycznie.

Objawy zapalenia mięśni 

Podstawowym objawem stanu zapalnego mięśni jest osłabienie siły mięśniowej. Może mu towarzyszyć ból stawów, obrzęk w okolicy zapalenia, gorączka oraz ogólne osłabienie organizmu.
W przypadku zapalenia mięśni szkieletowych, choremu sprawia kłopot utrzymanie równowagi oraz sprawne poruszanie się. Natomiast gdy choroba atakuje mięśnie oddechowe, występują duszności
i problemy z oddychaniem. Objawy zapalenia mięśni nóggrożą upadkami lub przewracaniem się. Dotyczy to zwłaszcza osób w starszym wieku.

Rodzaje zapalenia mięśni 

Wyróżniamy następujące rodzaje zapalenia mięśni:

  • wtrętowe zapalenie mięśnia uda:powoduje znaczne osłabienie, a w ciężkich przypadkachnawet zanik mięśni uda. Objawia się problemami z chodzeniem oraz utrzymaniem równowagi i pozycji stojącej, co prowadzi do upadków. Choroba może się również przenieść na inne mięśnie: obręczy barkowej, karku oraz kończyn. Czasami wtrętowe zapalenie dotyka mięśni gardła, powodując kłopoty z mówieniem i przełykaniem pokarmu;
  • zapalenie mięśnia barkowego:skutkujenarastającym bólem i osłabieniem barków. Chory ma problemy z utrzymaniem prawidłowej pozycji oraz sprawnym poruszaniem kończynami górnymi;
  • kostniejące zapalenie mięśni:to poważna choroba genetyczna, na którą nie ma leku. Objawia się bólem i ogólnym osłabieniem. Może wywoływać zwyrodnieniowe zmiany włókien mięśniowych, a czasem nawet prowadzić do martwicy mięśni;
  • zapalenie mięśnia sercowego:jest poważnym powikłaniem infekcji wirusowej z objawami grypy. Główne objawy to ból w klatce piersiowej, duszności i kołatanie serca. Chory może też uskarżać się na ból mięśni i stawów oraz gorączkę. W przypadku odczuwania silnego bólu
    w klatce piersiowej oraz duszności spoczynkowej, należy natychmiast wezwać pogotowie ratunkowe;
  • młodzieńcze zapalenie mięśni: inaczej nazywane jest młodzieńczymzapaleniemskórno-mięśniowym (MZSM). To schorzenie występuje u nastolatków – najczęściej u tych, którzy nie ukończyli16. roku życia – choć niekiedyzdarzają się przypadki wśród młodych dorosłych. Charakterystyczne objawy to rumień na twarzy, kolanach i łokciach, obrzęki powiek, a także osłabienie mięśni kończyn;
  • idiopatyczne zapalenie wielomięśniowe: jest schorzeniem o podłożu autoimmunologicznym. Jego objawy rozwijają się przez kilka tygodni, stopniowo narastając. Chory odczuwa osłabienie siły mięśniowej i ból, w zależności od miejsca, w którym wystąpił stan zapalny. Przykładowo, zapalenie mięśni nóg powoduje szybkie męczenie się podczas chodzenia. Problemy może sprawić też nawet wstawanie z pozycji siedzącej. Przy przewlekłym zapaleniu wielomięśniowym mogą również wystąpić objawy skórne. Na szczęście zapalenia mięśni tego rodzaju są rzadkie. Według statystyk, idiopatyczne zapalenie skórno-mięśniowe dotyka 5 osób na milion na rok.

Jak wygląda leczenie zapalenia mięśni 

W przypadku podejrzenia zapalenia mięśni, zarówno na skutek infekcji, jak i doznanego urazu mechanicznego, należy się zgłosićdo lekarza.

Leczeniezależy od przyczyny stanu zapalnego. Najczęściej jest ono objawowe, przy wsparciu leków przeciwbólowych.Pacjentom zaleca sięzmianę stylu życia, z odpoczynkiemorazpowstrzymaniem się od prac fizycznych czyuprawiania sportu.W przypadku zdiagnozowania infekcji bakteryjnej, takiej jak ropne zapalenie mięśni, lekarz może przepisać stosowanie antybiotyku na zapalenie mięśni.Niekiedy, np. przy zapaleniu mięśnia sercowego, konieczne jest wykonanie dodatkowych badań diagnostycznych, takich jak rezonans magnetyczny serca.

niedobory witaminy D3 badania diagnostyczne laboratoryjne

Dodatkowe informacje:

  • Konsultacja odpłatna z Internistą jeżeli masz objawy przeziębienia TUTAJ
  • Strona Ministerstwa Zdrowia: Dla Zdrowia Polaków

 

Zobacz także