Zapalenie dwunastnicy
Zapalenie dwunastnicy może być następstwem infekcji bakteryjnej, wirusowej lub pasożytniczej. To stan, w którym dochodzi do uszkodzenia błony śluzowej. Z biegiem czasu przyczynia się do powstawania nadżerek, a nawet choroby wrzodowej. Nie powinniśmy więc lekceważyć objawów, świadczących o problemach z dwunastnicą. Sprawdź, jak wygląda leczenie!
Najczęstsze przyczyny zapalenia dwunastnicy
Ostre zapalenie dwunastnicy może być spowodowane nawet jednorazowym spożyciem alkoholu lub pikantnej potrawy. Niekiedy dochodzi do niego w wyniku połknięcia twardego ciała obcego, które uszkadza błonę śluzową. Nie powinniśmy go bagatelizować, ponieważ nawracające ataki mogą przerodzić się w przewlekły stan zapalny.
Zapalenie dwunastnicy – objawy i diagnoza
Objawy zapalenia dwunastnicy zależą od stopnia zaawansowania. Początkowo chorzy odczuwają dyskomfort w nadbrzuszu, ale z biegiem czasu pojawia się piekący, gniotący lub skurczowy ból. Dolegliwości zazwyczaj występują na czczo i 2-3 godziny po posiłku. Towarzyszą mu nudności, wymioty, podwyższona temperatura ciała, brak apetytu i osłabienie. Niektórzy pacjenci skarżą się na wzdęcia brzucha i odbijanie.
Pilnej wizyty u gastrologa wymagają następujące objawy zapalenia dwunastnicy:
- smoliste stolce,
- nagła utrata wagi,
- dysfagia (zaburzenia połykania),
- obfite wymioty fusowate lub z krwią.
W takiej sytuacji specjalista przeprowadza szczegółowy wywiad, podczas którego zapyta o rodzaj, częstotliwość i nasilenie objawów. Może również zapytać o przypadki występowania chorób przewodu pokarmowego w rodzinie.
Oprócz tego lekarz wykonuje gastroskopię, dzięki której oceni stan śluzówki. Badanie zazwyczaj trwa 5-10 minut, ale jest mało przyjemne. Najczęściej przeprowadza się je w znieczuleniu miejscowym. Po spryskaniu gardła środkiem przeciwbólowym pacjent musi połknąć specjalną kapsułkę z kamerą i nadajnikiem. Dzięki temu specjalista może oglądać obraz na monitorze. Niekiedy lekarz pobiera wycinki błony śluzowej, które kieruje do badania histopatologicznego. W ten sposób można stwierdzić charakter zmian.
Zapalenie żołądka i dwunastnicy – co warto wiedzieć?
Zapalenie żołądka i dwunastnicy to stan, w którym dochodzi do uszkodzenia błony śluzowej. Początkowo może przebiegać niemal bezobjawowo, a pacjenci skarżą się na sporadyczną zgagę lub odbijanie. Leczenie zależy od tego, czy stan zapalny ma charakter ostry, czy przewlekły. Ryzyko zachorowania wzrasta wraz z wiekiem.
Zakażenie Helicobacter pylori jest jedną z najczęstszych przyczyn. W takiej sytuacji leczenie ma na celu pozbycie się bakterii z organizmu. U niektórych pacjentów rozpoznaje się ostrą gastropatię krwotoczną (nadżerkową). W pierwszej kolejności należy znaleźć i wyeliminować przyczynę. Następnie specjalista przepisze leki wspierające regenerację błony śluzowej.
Jakie są domowe sposoby na zapalenie żołądka i dwunastnicy? Zwolennicy medycyny naturalnej polecają miód, który ma właściwości przeciwzapalne. Dodatkowo wspiera trawienie i pomaga w odbudowie błony śluzowej.
Zapalenie dwunastnicy – leczenie
Ile trwa leczenie zapalenia dwunastnicy? W przypadku ostrej postaci choroby hospitalizacja trwa od kilku do kilkunastu dni. Zazwyczaj ma ona łagodny przebieg. Uważa się, że pojedynczy atak dwunastnicy nie przechodzi w chorobę przewlekłą. Jeśli jednak będzie się powtarzać, najprawdopodobniej doprowadzi do przewlekłego zapalenia.
Zapalenie opuszki dwunastnicy, zwanej również bańką dwunastnicy, dotyczy początkowej części narządu, znajdującej się tuż za żołądkiem. Do najczęstszych przyczyn zaliczamy: złą dietę, używki, refluks, infekcję Helicobacter pylori i nadużywanie niesteroidowych leków przeciwzapalnych (NLPZ). Sposób leczenia zależy od przyczyny schorzenia. Jeśli zapalenie opuszki dwunastnicy jest spowodowane wspomnianą bakterię, specjalista wdroży farmakoterapię. Pacjent powinien stosować antybiotyk i inhibitory pompy protonowej.
Oprócz tego należy zrezygnować z papierosów, alkoholu, kofeiny, tłustych i pikantnych potraw, ponieważ nasilają one objawy. Wskazana jest dieta lekkostrawna, obejmującej 4-5 niewielkich posiłków dziennie. W ten sposób zmniejszymy ryzyko rozwoju choroby wrzodowej.
Dodatkowe informacje:
- Konsultacja odpłatna z Internistą jeżeli masz objawy przeziębienia TUTAJ
- Strona Ministerstwa Zdrowia: Dla Zdrowia Polaków