Zapalenie cewki moczowej – jak je rozpoznać i leczyć?
Kontakty seksualne bez środków antykoncepcyjnych mogą doprowadzić do wielu chorób przenoszonych przez różnorodne bakterie. Co ciekawe, niektóre schorzenia nie powodują żadnych objawów, przez co pacjenci nie zdają sobie sprawy z infekcji swojego organizmu. Jedną z takich chorób jest zapalenia cewki moczowej. Co warto wiedzieć o tej infekcji? Jakie są typowe objawy zakażenia bakteryjnego?
Na czym polega zapalenie cewki moczowej?
Jest to infekcja bakteryjna przenoszona drogą płciową, która rozwija się w drogach moczowych i może doprowadzić do zapalenia jąder lub gruczołu krokowego. Skutki choroby są jednak bardzo rzadkie i przy odpowiednim leczeniu nie ma powodów do niepokoju. Zapalenie cewki moczowej dzieli się na rzeżączkowe i nierzeżączkowe, w zależności od przyczyny infekcji i bakterii chorobotwórczej. W pierwszym przypadku schorzenie wywoływane jest przez bakterię gonokok, która czasami atakuje również noworodki. Nierzeżączkowa infekcja powstaje w wyniku zakażenia Chlamydią trachomatis, Ureaplasmą urealyticum, Mycoplasmą genitalium bądź Trichomonas vaginalis. Wśród innych przyczyn zapalenia cewki moczowej wskazuje się m.in. urazy, obecność ciała obcego albo wirusy.
Jakie są objawy infekcji?
Typowe objawy infekcji to swędzenie cewki moczowej, ból, częstsze oddawanie moczu oraz wyciek z cewki. U kobiet może pojawić się wydzielina z pochwy, o nieprzyjemnym zapachu. Jeśli w moczu znajdują się ropa albo bakterie, wówczas u pacjenta rozwinął się tzw. zespół cewkowy. Choć infekcja nie powoduje stanu gorączkowego, chory może odczuwać drażliwość, spadek energii, gorszy nastrój itp. Wśród innych objawów wskazuje się m.in. pieczenie cewki moczowej, ból jąder (mężczyźni), ból brzucha (kobiety). Infekcja może prowadzić do zaburzeń cyklu miesiączkowego, jednak nie jest to regułą. Pierwsze skutki uboczne zakażenia bakteryjnego pojawiają się zazwyczaj od 4 do 14 dni od kontaktu seksualnego z nosicielem.
Czy infekcja może rozwinąć się u dzieci?
Tak, jednak ze względu na drogą przenoszenia bakterii takie przypadki zdarzają się niezwykle rzadko. Dziecko, u którego rozwinęła się choroba, może zgłaszać pieczenie cewki moczowej w trakcie oddawania moczu, ból oraz częstsze oddawanie moczu.
Leczenie zapalenia cewki moczowej
Diagnostyka choroby polega na analizie wymazu cewki lub próbki moczu z rozróżnieniem obecnych w organizmie bakterii. Czasami badanie przeprowadza się także u osoby, z którą współżył pacjent, choć nie jest to reguła, gdyż wyniki nie zawsze wskazują na obecność bakterii. Lekarz POZ bądź ginekolog dokonuje oględzin narządów płciowych, ujścia cewki moczowej i węzłów chłonnych pachwin, Leczenie infekcji polega na stosowaniu antybiotyków. Terapia trwa zazwyczaj 7 dni. Nawet jeśli swędzenie cewki moczowej, ból, częstomocz i ropna wydzielina ustąpią, nie należy przerywać leczenia. W trakcie terapii należy także unikać współżycia. Po zakończonym leczeniu zaleca się wizytę kontrolną w celu oceny skuteczności stosowanych antybiotyków. Warto pamiętać, że zapalenie cewki moczowej może powrócić, dlatego tak istotne jest stosowanie prezerwatyw i regularne wykonywanie badań laboratoryjnych.
W jaki sposób można uchronić się przed zapaleniem cewki moczowej?
Najskuteczniejszym zabezpieczeniem jest stosowanie prezerwatyw. Warto też unikać częstych kontaktów z seksualnych z nieznajomymi osobami. Duże znaczenie ma prawidłowa higiena narządów intymnych i noszenie bielizny uszytej z oddychających materiałów. Dietetycy i lekarze zwracają szczególną uwagę na regularne picie wody, gdyż to właśnie ona zwiększa częstotliwość oddawania moczu, a co za tym idzie – z organizmu usuwane są toksyny. W celu pobudzenia produkcji zdrowych bakterii warto przyjmować probiotyki, które zmniejszają ryzyko wystąpienia infekcji. W diecie zaleca się natomiast komponowanie posiłków na bazie produktów zawierających błonnik.
Zapalenie cewki moczowej nie jest poważnym schorzeniem, jednak nie należy ignorować niepokojących symptomów, które mogą wskazywać na infekcję. By uniknąć choroby, warto stosować zabezpieczenia w trakcie kontaktów seksualnych, gdyż większość przypadków stanowi właśnie skutek uboczny zakażenia bakterii przenoszonych drogą płciową.
Dodatkowe informacje:
- Konsultacja odpłatna z Internistą jeżeli masz objawy przeziębienia TUTAJ
- Strona Ministerstwa Zdrowia: Dla Zdrowia Polaków