Zaloguj się jako pacjent
Nie masz jeszcze konta pacjenta? Zajerestruj się
+48 22 688 79 25 Potrzebujesz pomocy? Zadzwoń!

Zaburzenia rytmu serca – Arytmia – przyczyny, objawy i leczenie

sie 26, 2024 | Gastrologia

Kołatanie serca, osłabienie, zawroty głowy – to tylko niektóre objawy, które mogą wskazywać na arytmię. To częsty problem, występujący nierzadko u zdrowych osób. Nie powinniśmy go jednak bagatelizować, ponieważ miewa on groźne konsekwencje. Poznaj najczęstsze rodzaje zaburzeń rytmu serca i sprawdź, kiedy zgłosić się do kardiologa!

Jakie są najczęstsze przyczyny arytmii serca?

Uszkodzenia, spowodowane zawałem serca, kardiomiopatią, chorobą wieńcową, czy niewydolnością serca, mogą prowadzić się do zmian w strukturze i przewodnictwie elektrycznym serca. To z kolei przyczynia się do rozwoju arytmii. Wśród czynników ryzyka wymienia się także niewłaściwy poziom elektrolitów, przede wszystkim magnezu, potasu i wapnia. Specjaliści wskazują również na nadczynność tarczycy. Nierównomierne bicie serca obserwuje się nawet u 10-20% pacjentów, zwłaszcza mężczyzn. Ponadto na arytmię narażeni są:

  • palacze,
  • osoby nadużywające alkoholu lub kofeiny,
  • narkomani,
  • pacjenci przyjmujący leki przeciwdepresyjne lub beta-antagonistów,
  • osoby prowadzące stresujący tryb życia.

Warto również wspomnieć o uwarunkowaniach genetycznych. W tym przypadku arytmia może dawać niejednoznaczne, a czasami nawet mylące objawy.

Wyróżniamy następujące rodzaje arytmii serca:

  • Tachyarytmia (przyspieszone rytm serca, powyżej 100 uderzeń/minutę) – migotanie przedsionków, trzepotanie przedsionków, migotanie komór, częstoskurcz komorowy, nadkomorowe częstoskurcze,
  • Bradyarytmie (poniżej 60 uderzeń/minutę) – zespół chorej zatoki, blok przedsionkowo-komorowy,
  • Skurcze dodatkowe (nieregularne pobudzenia serca).

Zaburzenie rytmu serca – objawy

Do typowych objawów arytmii serca należy nieprzyjemne uczucie kołatania serca, któremu towarzyszy duszność, zawroty głowy, osłabienie. Wielu pacjentów skarży się na ból lub dyskomfort w klatce piersiowej. W niektórych przypadkach dochodzi do omdlenia. Każdy z objawów arytmii serca powinniśmy niezwłocznie skonsultować z lekarzem, w przeciwnym razie narażamy się na udar. Zaburzenie rytmu serca sprzyja powstawaniu zakrzepów, które mogą przemieścić się do mózgu. Ponadto osłabia ono ogólną wydolność organizmu,  a w skrajnych przypadkach zwiększa ryzyko nagłej śmierci sercowej. 

Jeśli zauważysz u siebie objawy sugerujące arytmię, zwłaszcza gdy się nasilają lub nawracają, zgłoś się do kardiologa. Warto też udać się do lekarza, jeżeli zmagamy się z cukrzycą lub chorobami serca. Pamiętajmy o tym, także wtedy, gdy w naszej rodzinie występowały przypadki arytmii.

Arytmia serca – jak wygląda leczenie?

Sposób postępowania zależy od rodzaju arytmii (nadkomorowej, czy komorowej), jej nasilenia i indywidualnych predyspozycji pacjenta. W pierwszej kolejności zaleca się zmianę stylu życia – rzucenie palenia, ograniczenie alkoholu i kofeiny, unikanie sytuacji stresowych. Należy także wprowadzić zdrową dietę, zadbać o regularną aktywność fizyczną i utrzymywać prawidłową masę ciała. W ten sposób można poprawić kondycję układu krążenia. 

W zależności od rodzaju arytmii stosuje się leki regulujące rytm serca (np. flekainid, amiodaron) lub kontrolujące częstość bicia serca (blokery kanałów wapniowych, beta-blokery, czy digoksyna). Migotanie przedsionków znacząco zwiększa ryzyko zakrzepicy, w związku z tym pacjenci powinni również przyjmować tabletki na rozrzedzenie krwi. Jeśli farmakoterapia nie przynosi spodziewanych rezultatów, bądź nierówne bicie serca zagraża życiu, rozważa się procedury inwazyjne. Zaliczamy do nich:

  • Ablację cewnikową – polegającą na wprowadzeniu cienkiego cewnika do określonych. obszarów mięśnia sercowego. Powstają wówczas drobne blizny, które zatrzymują przewodzenie impulsów elektrycznych. W tym celu stosuje się energię radiową lub metodę zamrażania. 
  • Kardiowersję elektryczną – kontrolowany impuls elektryczny przywraca prawidłowy rytm serca. Znajduje zastosowanie w przypadku migotania lub trzepotania przedsionków. 
  • Implantację rozrusznika serca lub kardiowertera-defibrylatora.
  • Zabieg Maze – specjalista wykonuje precyzyjne nacięcia w przedsionkach, co pozwala na przerwanie nieprawidłowych ścieżek przewodzenia impulsów.

Wybór metody zależy od rodzaju arytmii, ogólnego stanu zdrowia pacjenta i ryzyka powikłań. Regularne badania kontrolne po wykonaniu zabiegu pozwalają ocenić skuteczność leczenia i w porę wykryć ewentualne powikłania. 

niedobory witaminy D3 badania diagnostyczne laboratoryjne

Dodatkowe informacje:

  • Konsultacja odpłatna z Internistą jeżeli masz objawy przeziębienia TUTAJ
  • Strona Ministerstwa Zdrowia: Dla Zdrowia Polaków

 

Zobacz także