fbpx
Zaloguj się jako pacjent
Nie masz jeszcze konta pacjenta? Zajerestruj się
+48 22 688 79 25 Potrzebujesz pomocy? Zadzwoń!

Wypieki na twarzy – przyczyny wypieków na policzkach

sie 20, 2024 | Gastrologia

Wypieki na twarzy i uczucie gorąca zazwyczaj pojawiają się pod wpływem silnych emocji, w niektórych przypadkach mają jednak medyczne uzasadnienie. Mogą być one związane z nadciśnieniem tętniczym, trądzikiem różowatym lub toczniem rumieniowatym. Często występują też u kobiet w okresie menopauzy. W poniższym artykule przedstawiamy też inne przyczyny czerwonych wypieków na policzkach!

Wypieki na twarzy – co oznaczają?

Wypiekom na twarzy często towarzyszy uczucie gorąca i nadmierna potliwość. Niektóre osoby skarżą się też na zawroty głowy. Wspomniane dolegliwości zazwyczaj wskazują na trądzik różowaty, który najczęściej pojawia się między 30 a 50 rokiem życia. Początkowo obserwuje się napadowe zaczerwienienie, po czym staje się ono przewlekłe. Plamy zwykle występują na nosie i policzkach, mogą im towarzyszyć “pajączki naczyniowe” i przerost tkanki. 

Leczenie polega na stosowaniu metronidazolu w formie kremu lub żelu. Ponadto pacjenci przyjmują kwas azelainowy, nadtlenek benzoilu lub iwermektynę. Z kolei oksymetazolina i brymonidyna skutecznie łagodzą zaczerwienienie. Dobre rezultaty przynosi także laseroterapia, zanim jednak z niej skorzystamy, skonsultujmy się z lekarzem. Istnieją pewne przeciwwskazania do wykonania zabiegu, takie jak:

  • ciąża i karmienie piersią,
  • skłonność do bliznowacenia,
  • niekontrolowana cukrzyca,
  • padaczka,
  • choroby układu krążenia,
  • schorzenia autoimmunologiczne.

Czerwone wypieki na twarzy – najczęstsze przyczyny

Wypieki na policzkach u dziecka zazwyczaj spowodowane są skazą białkową, czyli alergią pokarmową na białko mleka krowiego i/lub jaja kurzego. U maluchów często pojawiają się też dolegliwości ze strony układu oddechowego lub pokarmowego. Aby postawić diagnozę, oznacza się poziom przeciwciał IgE. Wypieki na policzkach u dzieci mogą być również wynikiem ekspozycji na niskie lub wysokie temperatury, wiatru, substancji drażniących zawartych w środkach do prania lub kosmetykach. W takiej sytuacji należy sprawdzić, czy dolegliwości ustąpią po wyeliminowaniu czynnika.

Co wywołuje czerwone wypieki na policzkach?

Wypieki na twarzy mogą być również związane z nadmiernym wydzielaniem sebum. Nadreaktywność gruczołów łojowych skutkuje powstawaniem zaskórników, czyli białych lub ciemnych grudek powstałych na skutek zablokowania gruczołów łojowych.

W przypadku nawracających wypieków na twarzy umówmy się do dermatologa, który przeprowadzi wywiad i zbada skórę. Specjalista ustali przyczynę przypadłości i wprowadzi skuteczne leczenie. Zazwyczaj wskazane jest stosowanie środków uspokajających i leków wzmacniających naczynia krwionośne. Warto także skorzystać z zabiegu laserowego, który koi i regeneruje skórę.

Wypieki na twarzy mogą występować po spożyciu alkoholu, intensywnym wysiłku fizycznym, a także przy gwałtownych zmianach temperatury. Należy jednak zwrócić uwagę, czy ustępują samoistnie po ustaniu bodźca, które je wywołały. Jeśli nie znikają, umówmy się do lekarza rodzinnego lub dermatologa.

Wypieki na twarzy a problemy z tarczycą

 Wypieki na twarzy i uczucie gorąca to typowe objawy nadczynności tarczycy. W większości przypadków towarzyszy im drażliwość, nadmierne wypadanie włosów, wzmożona potliwość, nagła utrata wagi, bezsenność i osłabienie mięśni. Aby potwierdzić diagnozę, należy oznaczyć poziom TSH i hormonów tarczycy. Ze schorzeniem mamy do czynienia wtedy, gdy stężenie TSH jest obniżone, a FT3 i FT4 – podwyższone. Pamiętajmy, żeby go nie bagatelizować, w przeciwnym razie narażamy się na rozwój niewydolności serca, osteoporozy, arytmii lub przełomu tarczycowego. Leczenie polega na stosowaniu leków hormonalnych.

Czerwone wypieki na policzkach – jak sobie z nimi radzić?

Przede wszystkim należy zadbać o swoją skórę. Pielęgnacja powinna uwzględniać kosmetyki obkurczające naczynia krwionośne. W przypadku cery naczynkowej lub trądziku różowatego warto uwzględnić specyfiki łagodzące podrażnienia. Zazwyczaj bazują one na:

  • kwasie hialuronowym,
  •  aloesie, 
  • prowitaminie B5 (D-pantenolu), 
  • wyciągu z rumianku,
  • glicerynie,
  • alantolinie. 

Z drugiej strony unikajmy produktów zawierających substancje zapachowe, alkohol i sztuczne barwniki. Zrezygnujmy też z mycia twarzy mydłem, ponieważ znacznie różni się od pH skóry. W konsekwencji przyczynia się do nasilenia problemów skórnych.  

niedobory witaminy D3 badania diagnostyczne laboratoryjne

Dodatkowe informacje:

  • Konsultacja odpłatna z Internistą jeżeli masz objawy przeziębienia TUTAJ
  • Strona Ministerstwa Zdrowia: Dla Zdrowia Polaków

 

Zobacz także