fbpx
Zaloguj się jako pacjent
Nie masz jeszcze konta pacjenta? Zajerestruj się
+48 22 688 79 25 Potrzebujesz pomocy? Zadzwoń!

Woda w płucach – przyczyny, objawy i leczenie

sie 28, 2024 | Gastrologia

Każdy człowiek ma płuca otoczone opłucnymi, które składają się z części trzewnej i ściennej. Pomiędzy nimi znajduje się wolna przestrzeń (jama) wypełniona płynem, zapewniającym swobodne oddychanie. Dopuszczalna ilość tej substancji to 10 ml i są to optymalne warunki do pracy płuc. Czasami dochodzi jednak do zaburzenia procesów wchłaniania i wytwarzania płynu surowiczego. Pacjent czuje wówczas jakby miał właśnie wodę w płucach. Jakie są przyczyny takiego stanu?

Przyczyny wody w płucach

Zasadniczym kryterium oceny problemu jest rodzaj płynu. W przypadku przesięku poza układ krwionośny opłucnej, można podejrzewać niedoczynność tarczycy, niewydolność serca, marskość wątroby lub chorobę osierdzia. Jeśli natomiast woda w płucach ma formę wysięku, istnieje spore prawdopodobieństwo, że organizm został zaatakowany przez bakterię bądź komórki nowotworowe. Najczęstszą przyczyną krwi w jamie opłucnej jest natomiast uraz płuca i uszkodzenie naczyń krwionośnych.

Na koniec należy wspomnieć o chłonkotoku. U pacjentów z nagromadzoną chłonką w jamie opłucnej mogło dojść do zatkania przewodu piersiowego bądź uszkodzenia jego ściany.

Objawy wody w płucach

Zależą one przede wszystkim od podłoża problemu. Każda choroba ma swój przebieg, a co za tym idzie – inaczej oddziałuje na układ oddechowy. Objawy wody w płucach uzależnione są od ilości płynu, rodzaju schorzenia oraz czasu jej trwania. Chory może odczuwać klasyczne symptomy grypy – kaszel, osłabienie, gorączkę, ból głowy. Wielu pacjentów zgłasza objawy zapalenia płuc bądź astmy, czyli duszności, spowodowane nadmierną ilością płynu. Kolejny, niepokojący symptom to ból klatki piersiowej, który może promieniować w okolice brzucha, czy też górnych kończyn.

Leczenie wody w płucach – zabieg torakocentezy

Leczenie zależy oczywiście od przyczyny problemu. W pierwszej kolejności lekarz stosuje zatem terapię, mającą na celu usunięcie lub osłabienie objawów choroby, przez którą gromadzi się woda w płucach. Jeśli występuje silny ból i uciążliwe duszności, wówczas pulmonolog może zdecydować się na usunięcie płynu. Ściąganie wody z płuc wykonuje się za pomocą specjalnej igły wkuwanej w okolicach żeber. Pacjent poddawany jest znieczuleniu, przez co nie odczuwa bólu. Ściągania wody z płuc nie wykonuje się natomiast u osób z niewielką ilością nagromadzonego płynu, gdyż istnieje ryzyko powstania odmy. Warto dodać, że torekontyteza wykorzystywana jest także w celu diagnostycznym. Pobiera się wówczas nagromadzony w jamie opłucnej płyn, a następnie przekazuje do analizy.

Leczenie wody w płucach – cewnik i pleurodeza

U pacjentów, którzy regularnie zmagają się z wodą w płucach, stosuje się pleurodezę, czyli połączenie dwóch części opłucnej – trzewnej i ściennej. Celem zabiegu jest zatem likwidacja jamy opłucnej, gdzie gromadzi się nadmierna ilość płynu. Pleurodeza polega na wprowadzeniu środka, który wywołuje stan zapalny i w konsekwencji złączenie się błon.

Alternatywę dla pleurodezy stanowi zabieg cewnikowania IPC, który polega na wprowadzeniu specjalnej rurki do jamy opłucnej. Drugi jej koniec znajduje się natomiast na klatce piersiowej, a pacjent musi co jakiś czas odciągać płyn.

Rokowania przy wodzie w płucach

Ponownie, wszystko zależy od przyczyny problemu. W przypadku zapalenia płuc poprawa może nastąpić po 6 dniach, jednak całkowite wyleczenie zajmuje kilka tygodni. Jeśli natomiast chory cierpi na gruźlicę, wówczas wdrażana jest farmakoterapia przeciwprątkowa. Najmniej optymistyczne są rokowania przy wodzie w płucach spowodowanej chorobą nowotworową. Nie oznacza to jednak, że nie da się jej wyleczyć. W walce z nowotworem zadowalające efekty przynoszą: chemioterapia, radioterapia, operacja chirurgiczna i immunoterapia.

 

Jak widać, istnieje wiele przyczyn wody w płucach. Warto pamiętać, by nie zwlekać z wizytą u pulmonologa lub lekarza rodzinnego. Towarzyszący wodzie w płucach ból klatki piersiowej może wskazywać na poważny stan zapalny, czy też chorobę nowotworową i w takich przypadkach niezbędne jest szybkie leczenie.

niedobory witaminy D3 badania diagnostyczne laboratoryjne

Dodatkowe informacje:

  • Konsultacja odpłatna z Internistą jeżeli masz objawy przeziębienia TUTAJ
  • Strona Ministerstwa Zdrowia: Dla Zdrowia Polaków

 

Zobacz także