fbpx
Zaloguj się jako pacjent
Nie masz jeszcze konta pacjenta? Zajerestruj się
+48 22 688 79 25 Potrzebujesz pomocy? Zadzwoń!

Twardy brzuch – przyczyny twardniejącego brzucha

sie 31, 2024 | Informacje medyczne, Zdrowie

Wzdęty, twardy brzuch zazwyczaj związany jest z problemami żołądkowo-jelitowymi. W niektórych przypadkach może sygnalizować ostre zapalenie uchyłków, niedokrwienie jelit, endometriozę, zapalenie narządów miednicy mniejszej lub perforację przewodu pokarmowego. Nie powinniśmy go lekceważyć, zwłaszcza jeśli towarzyszy mu ból brzucha, nudności, wymioty, gorączka i przyspieszenie akcji serca. Sprawdź, jakie są jeszcze przyczyny napiętego brzucha!

Twardy brzuch – czy powinien nas niepokoić?

Brzuch jak balon może wskazywać na zbyt dużą ilość gazów zalegających w jelitach. Zazwyczaj pojawia się po spożyciu ciężkostrawnych produktów. Probiotyki i kiszonki pozwalają zapomnieć o wspomnianych dolegliwościach. Wspomniany objaw może wskazywać na celiakię, czyli chorobę autoimmunologiczną o podłożu genetycznym. Schorzenie wiąże się z nietolerancją glutenu – mieszaniny białka roślinnego, występującego w pszenicy, życie i jęczmieniu.

Twardy brzuch zazwyczaj świadczy o problemach z żołądkiem i jelitami. Często towarzyszą mu wzdęcia, nudności, osłabienie, ból głowy i mięśni. Może również pojawić się gorączka. Nie bagatelizujmy wspomnianych objawów. Zgłośmy się do lekarza, który ustali przyczynę dolegliwości. Wzdęty, twardy brzuch bywa skutkiem alergii pokarmowej lub zatrucia. W pierwszym przypadku warto zażyć błonnik i popić go dużą ilością ciepłej wody. Dzięki temu pobudzimy jelita do pracy. Jeśli podejrzewasz zatrucie pokarmowe, zadbaj o odpowiednie nawodnienie organizmu i stosuj probiotyki doustnie.

Napięty brzuch to częsty objaw zespołu jelita drażliwego (IBS), który dotyczy nawet 10% społeczeństwa. Wspomniane schorzenie ma postać biegunkową, zaparciową lub mieszaną.

Brzuch jak balon – o czym świadczy?

Przyczyn twardego brzucha u kobiet można upatrywać w zapaleniu przydatków (zapaleniu narządów miednicy mniejszej). Niekiedy spowodowany jest skrętem jajnika lub pęknięciem ciąży pozamacicznej.

Z kolei twardy brzuch u mężczyzn nierzadko świadczy o rozroście prostaty, która uciska na inne organy. W takiej sytuacji warto zgłosić do lekarza rodzinnego, który przeprowadzi wywiad i zleci badanie PSA. Jeśli stwierdzi nieprawidłowości, skieruje pacjenta do urologa. Należy jednak pamiętać, że twardy brzuch u mężczyzny może wskazywać na choroby zapalne jelit, wówczas towarzyszy mu zmiana rytmu wypróżnień, śluz lub krew w kale.

Twardniejący brzuch w ciąży – co może oznaczać?

Twardniejący brzuch w zaawansowanej ciąży zazwyczaj nie stanowi powodu do niepokoju. To znak, że macica przygotowuje się do porodu. Skurcze Braxtona-Hicksa, zwane skurczami przepowiadającymi, pojawiają się po 20 tygodniu ciąży. W trzecim trymestrze przybierają na sile i częstotliwości, niekiedy powtarzają się co pół godziny.

Należy zaznaczyć, że przyczyniają się do twardnienia brzucha, ale nie skracają szyjki macicy i nie rozszerzają jej kanału. Aby je złagodzić, możemy zmienić pozycję, wybrać się na krótki spacer lub wziąć ciepłą, ale nie gorącą kąpiel. Jeśli jednak pojawi się krwawienia lub dojdzie do odejścia czopu, bądź wód płodowych, powinniśmy się natychmiast zgłosić do szpitala.

Twardy brzuch u dziecka – najczęstsze przyczyny

Co oznacza twardy brzuch u dziecka? Jeśli towarzyszy mu gwałtowny, nie dający się ukoić płacz, maluszek najprawdopodobniej ma kolkę. Nie wiadomo, jaka jest dokładna przyczyna zaburzenia, ale wielu specjalistów upatruje jej w niedojrzałości układu pokarmowego. Pierwsze dolegliwości pojawiają się w 2-3 tygodniu życia, a największe nasilenie osiągają w 4-6 tygodniu. Aby je złagodzić, można stosować ciepłe (ale nie gorące okłady), masaż brzuszka, preparaty z simetikonem, czy herbatki ziołowe z mięty, rumianku lub kopru włoskiego. Warto również tulić, kołysać, nosić i delikatnie huśtać maleństwo.

Napięty brzuch – diagnostyka

Jeśli często dokucza nam twardy brzuch, skonsultujmy się z lekarzem rodzinnym, który przeprowadzi wywiad i zleci podstawowe badania:

  • badanie stolca na krew utajoną,
  • badanie mikrobiologiczne kału,
  • USG jamy brzusznej,
  • kolonoskopię,
  • gastroskopię,
  • profil trzustkowy (lipaza, amylaza i CA 19-9),
  • oznaczenie przeciwciał przeciw gliadynie w klasie IgA,
  • test oddechowy wodorowo-metanowy.

W razie potrzeby skieruje nas do gastrologa, który może wykonać dodatkowe badania i wdrożyć odpowiednie leczenie.

niedobory witaminy D3 badania diagnostyczne laboratoryjne

Dodatkowe informacje:

  • Konsultacja odpłatna z Internistą jeżeli masz objawy przeziębienia TUTAJ
  • Strona Ministerstwa Zdrowia: Dla Zdrowia Polaków

 

Zobacz także