Szumy uszne – przyczyny i leczenie
Szumienie w uszach powoduje duży dyskomfort i może utrudniać odbieranie dźwięków z otoczenia. Choć nie zawsze jest ono skutkiem poważnej choroby, warto udać się do lekarza, by zweryfikował przyczynę problemów ze słuchem. Wiele osób ignoruje niepokojące symptomy, co może prowadzić do nasilenia szumów usznych. Jakie są zatem powody tego problemu?
Ogólne przyczyny szumienia w uszach
Na początku warto zaznaczyć, że problemy z uszami mogą przejawiać się na wiele sposobów. Niektórzy pacjenci zgłaszają się do lekarzy z powodu szumów, inni słyszą dzwonienie, buczenie lub piszczenie. Niezależnie od rodzaju problemu, niezbędne jest dokładne badanie, gdyż to właśnie ono pozwala na dokładną diagnostykę i wdrożenie skutecznego leczenia.
Istnieje wiele przyczyn szumienia w uszach i nie zawsze są to stany chorobowe. Nieprzyjemne dźwięki mogą być spowodowane zbyt długim przebywaniem w hałaśliwym otoczeniu bądź zażywaniem leków, które prowadzą do powikłań słuchowych. U takich pacjentów wystarczy zmiana farmakoterapii i ograniczenie nadmiernej ekspozycji na głośne, intensywne dźwięki.
Szumienie w uszach a zapalenie ucha
To charakterystyczny objaw zapalenia ucha środkowego, które bardzo często dotyka małe dzieci. W zależności od czasu infekcji może mieć podłoże wirusowe albo bakteryjne.
Typowe objawy zapalenia ucha środkowego to:
- szumienie w uszach,
- ból ucha,
- pogorszenie słuchu,
- obrzęk bębenka,
- ropna wydzielina.
Infekcja może również wywoływać ogólne skutki uboczne, charakterystyczne dla większości chorób bakteryjnych i wirusowych – gorączkę, osłabienie, brak apetytu, wymioty, nudności, złe samopoczucie.
Jeśli szumienie, buczenie albo dzwonienie w uszach nie jest dokuczliwe, wystarczą ciepłe okłady, leki przeciwbólowe i przeciwzapalne. W przypadku wystąpienia gorączki można zażywać dodatkowo paracetamol, czy też ibuprofen. Przy ostrym zapaleniu ucha środkowego niezbędna jest antybiotykoterapia.
Buczenie w uchu u osób starszych
Ludzki organizm wraz z upływem lat ulega osłabieniu, co przejawia się w pogorszeniu funkcjonowania poszczególnych narządów. U osób starszych często diagnozowany jest tzw. niedosłuch starczy, który może być spowodowany predyspozycjami genetycznymi, długim dawkowaniem określonych leków lub po prostu naturalnym procesem starzenia. Typowe symptomy to:
- szumy uszne,
- problemy z odbiorem dźwięków,
- zawroty głowy,
- zaburzenia równowagi,
- utrata pewności siebie,
- pogorszenie komunikacji z innymi ludźmi,
- dezorientacja, zwłaszcza w nowym otoczeniu.
Jak wygląda leczenie? Świetnym rozwiązaniem są aparaty słuchowe, które doskonale sprawdzają się nawet u osób ze znacznym niedosłuchem.
Szumienie w głowie – problemy z błędnikiem
U pacjentów z przewlekłą infekcją ucha środkowego może dojść do tzw. zapalenia błędnika. Inne czynniki chorobotwórcze to: odra, różyczka, świnka, zakażenie HIV oraz kiła. Warto zaznaczyć, że zapalenie błędnika jest rzadkim schorzeniem dzięki skuteczności działania antybiotyków. Charakterystyczne objawy schorzenia to:
- szumienie w głowie,
- problemy z utrzymaniem równowagi,
- osłabienie,
- światłowstręt,
- niedosłuch.
Niestety, pacjenci z zapaleniem błędnika wymagają hospitalizacji, a farmakoterapia uzależnione jest od przyczyny choroby. Najczęściej stosowane środki to antybiotyki, leki przeciw wymiotom i kortykosteroidy.
Szumienie w uszach – inne możliwe przyczyny
Dzwonienie w uszach czasami stanowi skutek uboczny choroby przewlekłej. Problem ten dotyka osoby z cukrzycą, przerostem migdałków, miażdżycą, nadciśnieniem tętniczym, anemią, czy też stwardnieniem rozsianym. Może się zatem okazać, że tacy pacjenci muszą przyjmować dodatkowe leki, które zmniejszą szumy uszne. Wśród innych przyczyn specjaliści wskazują urazy głowy i kręgosłupa. Czasami buczenie w uszach wynika z niedoboru witaminy B12. Odpowiednia suplementacja i zmiana diety powinny wówczas rozwiązać dokuczliwy problem.
Buczenie, piszczenie, dzwonienie albo szumienie w uszach to niepokojące symptomy, których nie należy ignorować. Szybko podjęte leczenie daje ogromną szansę na przywrócenie optymalnego komfortu słuchu.
Dodatkowe informacje:
- Konsultacja odpłatna z Internistą jeżeli masz objawy przeziębienia TUTAJ
- Strona Ministerstwa Zdrowia: Dla Zdrowia Polaków