fbpx
Zaloguj się jako pacjent
Nie masz jeszcze konta pacjenta? Zajerestruj się
+48 22 688 79 25 Potrzebujesz pomocy? Zadzwoń!

Refluks żołądkowo-przełykowy (GERD): Jak unikać zgagi i poprawić jakość życia?

wrz 1, 2024 | Choroby, Gastrologia, Zdrowie

Choroba refluksowa przełyku, określana również jako GERD, jest przewlekłym schorzeniem górnego odcinka przewodu pokarmowego. Należy zaznaczyć, że wyróżniamy też inne rodzaje refluksu – krtaniowo-gardłowy, dwunastniczo-żołądkowy. Choroba może dotyczyć osób w każdym wieku. Sprawdź, co ją powoduje i jak wygląda leczenie!

Refluks żołądkowo-przełykowy – objawy

Zarzucanie kwaśnej treści żołądkowej w kierunku przełyku wynika z nieprawidłowej pracy dolnego zwieracza przełyku. Taki stan nazywamy refluksem, objawy mogą skutecznie uprzykrzyć życie chorego. Do najczęstszych dolegliwości zaliczamy:

  • pieczenie za mostkiem (zgaga),
  • ból w górnej części brzucha,
  • kwaśny posmak w jamie ustnej,
  • odbijanie,
  • chrypkę i przewlekły kaszel. 

Objawy refluksowego zapalenia przełyku nasilają się po położeniu się na plecach, zwłaszcza po obfitym lub tłustym posiłku. Dolegliwości mogą być bardziej odczuwalne podczas wypróżniania lub pochylania. 

Na refluks u niemowlaka często wskazuje uporczywe ulewanie, które przyczynia się do słabego przyrostu wagi. Nierzadko towarzyszą mu problemy z przełykaniem, silne wyginanie głowy do tyłu i niepokój w trakcie karmienia. U starszych dzieci choroba refluksowa powoduje zgagę, ból brzucha i klatki piersiowej.

Refluks – przyczyny i diagnostyka

Zastanawiasz się, co powoduje refluks? Objawy mogą pojawić się w wyniku złej diety, siedzącego trybu życia, chronicznego stresu, czy nadwagi/otyłości. Niekiedy przyczyny należy upatrywać w nadwrażliwości trzewnej, zaburzeniach motoryki przełyku, uszkodzenia bariery antyrefluksowej lub zbyt dużego ciśnienia w jamie brzusznej. Aby złagodzić dolegliwości, warto zmienić nawyki żywieniowe. 

Aby potwierdzić refluks żołądkowy, lekarz przeprowadza wywiad z pacjentem. Może wówczas zapytać o rodzaj, nasilenie i częstotliwość objawów. W razie potrzeby skieruje nas na takie badania jak:

  • gastroskopia,
  • 24-godzinna ph-metria przełykowa,
  • bilimetria,
  • scyntygrafia,
  • badanie radiologiczne z wykorzystaniem środka cieniującego,
  • test omeprazolowy.

Refluks żołądkowo-przełykowy – leczenie

Jak zapanować nad refluksem? Leczenie farmakologiczne polega na stosowaniu inhibitorów pompy protonowej, hamujących wydzielanie kwasu solnego. Zazwyczaj przyjmuje się je raz na dobę, w dawce ustalonej przez lekarza. Terapia trwa 2-4 tygodnie. Można również stosować leki powlekające śluzówkę przewodu pokarmowego, które chronią go przed działaniem kwasu żołądkowego. 

W niektórych przypadkach wskazane jest wykonanie fundoplikacji laserowej, podczas której chirurg zszywa przednią i tylną część żołądka. W ten sposób powstaje mankiet wokół przełyku, stabilizujący mięśnie dolnego zwieracza. Zabieg zapobiega cofaniu się treści żołądkowej do przełyku.

Refluks krtaniowo-gardłowy – objawy i leczenie

W przypadku refluksu krtaniowo-gardłowego treść żołądka cofa się do gardła i krtani. Do najczęstszych dolegliwości zaliczamy chrypkę, chrząkanie i kaszel. Wspomniana odmiana refluksu przyczynia się do astmy, zapalenia zatok przynosowych i krtani, dlatego nie powinniśmy lekceważyć objawów. 

Terapia polega na stosowaniu inhibitorów pompy protonowej przynajmniej przez 8 tygodni. Pacjent przyjmuje lek dwa razy dziennie w maksymalnej dawce. W niektórych przypadkach specjalista może zaproponować inne leki, takie jak:

  • itopryd,
  • preparat zawierający kwas hialuronowy, poloxamer 407 i siarczan chondroityny.

Domowe sposoby na chorobę refluksową

Jeśli zmagasz się z refluksem żołądka, ogranicz spożycie kawy, a także pikantnych, tłustych i smażonych potraw. Ponadto unikaj alkoholu, cytrusów, soków owocowych i napojów gazowanych. Trzymaj się z dala od grzybów, czosnku, cebuli, słodyczy, chrzanu i rzodkiewek. Z drugiej strony, możesz jeść mięso drobiowe, chudy nabiał, płatki zbożowe, kasze, pieczywo, mało kwaśne owoce i gotowane warzywa. 

Jakie zioła są wskazane przy refluksie przełyku? Z pomocą przychodzi ziele angielskie, oregano, słodka papryka, liść laurowy i cynamon. Aby wzbogacić smak potraw, możesz też sięgnąć po bazylię, majeranek lub koperek. Zrezygnuj natomiast z kurkumy, pieprzu, papryczki chili, mięty i kminku. Ostatni posiłek zjedz 2-3 godziny przed pójściem, aby nie obciążać przewodu pokarmowego. Z tego samego powodu nie powinieneś się przejadać. 

Aby refluks żołądkowo-przełykowy, stał się mniej dokuczliwy, zadbaj o prawidłową masę ciała. Oprócz tego powinieneś rzucić palenie i ograniczyć spożycie alkoholu. Wprowadź regularną aktywność fizyczną i poszukaj skutecznych metod radzenia sobie ze stresem. Nie zakładaj obcisłych ubrań, aby nie uciskać żołądka. Jeśli domowe sposoby nie przynoszą oczekiwanych efektów, skonsultuj się z gastroenterologiem.

niedobory witaminy D3 badania diagnostyczne laboratoryjne

Dodatkowe informacje:

  • Konsultacja odpłatna z Internistą jeżeli masz objawy przeziębienia TUTAJ
  • Strona Ministerstwa Zdrowia: Dla Zdrowia Polaków

 

Zobacz także