Zaloguj się jako pacjent
Nie masz jeszcze konta pacjenta? Zajerestruj się
+48 22 688 79 25 Potrzebujesz pomocy? Zadzwoń!

Rak żołądka – przyczyny powstawania, objawy, sposoby leczenia

sie 29, 2024 | Gastrologia

Nowotwór żołądka stanowi wyzwanie zarówno dla pacjentów, jak i personelu medycznego. Niejednoznaczny charakter objawów utrudnia postawienie diagnozy, dlatego tak ważną rolę odgrywają zaawansowane metody diagnostyczne. Pamiętajmy, żeby nie lekceważyć żadnych dolegliwości. Wczesne rozpoznanie umożliwia wdrożenie leczenia poprawiającego rokowania.

Jakie są najczęstsze przyczyny raka żołądka?

Wśród najczęstszych przyczyn raka żołądka wymienia się zakażenie Helicobacter pylori, ponieważ powoduje przewlekły stan zapalny błony śluzowej. Do czynników ryzyka zaliczamy także:

  • palenie tytoniu,
  • nadużywanie alkoholu,
  • złą dietę (nadmierne spożycie soli i żywności bogatej w azotany, które mogą przekształcić się w substancje rakotwórcze. W jadłospisie należy uwzględnić produkty bogate w przeciwutleniacze i błonnik.), 
  • refluks, 
  • otyłość,
  • uwarunkowania rodzinne,
  • autoimmunologiczne zapalenie żołądka,
  • choroba Addisona-Biermera (niedokrwistość złośliwa).

Nowotwór żołądka – objawy

Wczesne objawy raka żołądka są często nieswoiste, co oznacza, że przypominają inne schorzenia układu pokarmowego. Należą do nich:

  • pieczenie, wzdęcia i uczucie pełności po posiłkach, 
  • ból brzucha,
  • refluks,
  • mdłości i wymioty,
  • brak apetytu,
  • nagła utrata masy ciała.

Ze względu na niespecyficzność wczesnych objawów raka żołądka warto wykonać gastroskopię, zwłaszcza u palaczy, pacjentów zakażonych Helicobacter pylori, czy osób z obciążeniami rodzinnymi.

Ostatnie stadium raka żołądka oznacza, że rozprzestrzenił się do innych narządów, takich jak płuca, wątroba, otrzewna, czy węzły chłonne. W tym leczenie koncentruje się na łagodzeniu objawów, a tym samym poprawie jakości życia pacjenta. Zaawansowany nowotwór żołądka może powodować silny ból, wynikający z ucisku na okoliczne struktury. Zazwyczaj towarzyszy mu znaczna utrata masy ciała, brak apetytu, trudności w połykaniu, chroniczne zmęczenie, wodobrzusze, smoliste stolcei wymioty fusowate (z domieszką krwi). Duszenie się i przewlekły kaszel wskazują na przerzuty do płuc.

Jak rozpoznaje się raka żołądka?

Diagnostyka rozpoczyna się od przeprowadzenia szczegółowego wywiadu i badania fizykalnego, które pozwalają wykryć niespecyficzne objawy. Następnie wykonuje się gastroskopię, umożliwiającą ocenę błony śluzowej żołądka i pobranie materiału do badania histopatologicznego. W ten sposób określa się charakter zmiany. Oprócz tego lekarz kieruje pacjenta na badania obrazowe – tomografię komputerową, rezonans magnetyczny, czy pozytonową tomografię. Dostarczają one informacji na temat rozprzestrzenienia się nowotworu żołądka i ujawniają ewentualne przerzuty do węzłów chłonnych i narządów odległych. Ważną rolę odgrywa też analiza molekularna, która pozwala na wykrycie specyficznych markerów nowotworowych i mutacji genetycznych. Wykorzystuje się ją przy terapii celowanej.

Gruczolakorak żołądka – najczęstsze typy

Gruczolakorak żołądka wywodzi się z komórek gruczołowych błony śluzowej narządu. Specjaliści wskazują, że stanowi on 90-95% przypadków raka żołądka. Nowotwór zwykle rozwija się powoli i początkowo może nie dawać żadnych objawów. Wyróżniamy trzy typy gruczolakoraka:

  • Jelitowy – częściej występuje u osób starszych, pacjentów z przewlekłym zapaleniem żołądka lub infekcją Helicobacter pylori. Może również rozwinąć się pod wpływem diety bogatej w sól i konserwanty. Tworzy dobrze zróżnicowane struktury gruczołowe. 
  • Rozlany – częściej dotyczy osób młodszych. Ma agresywny charakter i gorsze rokowanie. Co ważne, jest słabo zróżnicowany. Niejednokrotnie wiąże się z mutacją genu CDH1, kodującego kadherynę E. Nacieka ścianę żołądka, powodując jej usztywnienie. 
  • Mieszany – wykazuje cechy obu powyższych typów. Rokowanie zależy od dominującego komponentu.

Nowotwór żołądka – leczenie

Nowoczesne leczenie raka żołądka łączy różne metody dopasowane do stadium choroby i cech molekularnych guza. Wymaga to współpracy chirurgów, onkologów, radiologów, patologów i rehabilitantów. Wskazana jest również wsparcie dietetyczne i psychologiczne. U niektórych pacjentów stosuje się chemioterapię przed operacją, aby zmniejszyć rozmiar nowotworu. W zależności od jego umiejscowienia i wielkości usuwa się część lub cały żołądek. Niekiedy wycina się także węzły chłonne, co poprawia rokowanie. Laparoskopia i chirurgia robotowa znacznie zmniejszają ryzyko powikłań, dzięki czemu chory może szybciej wrócić do normalnego funkcjonowania.

W wybranych przypadkach pacjentom podaje się leki celowane, takie jak trastuzumab przy nadekspresji HER2. Coraz częściej włącza się inhibitory punktów kontrolnych, które poprawiają reakcję immunologiczną organizmu na raka żołądka. Radioterapia znajduje zastosowanie u pacjentów z guzami niekwalifikowanymi do operacji. Można ją także potraktować jako element terapii, zwłaszcza w przypadku zaawansowanych nowotworów.

niedobory witaminy D3 badania diagnostyczne laboratoryjne

Dodatkowe informacje:

  • Konsultacja odpłatna z Internistą jeżeli masz objawy przeziębienia TUTAJ
  • Strona Ministerstwa Zdrowia: Dla Zdrowia Polaków

 

Zobacz także