fbpx
Zaloguj się jako pacjent
Nie masz jeszcze konta pacjenta? Zajerestruj się
+48 22 688 79 25 Potrzebujesz pomocy? Zadzwoń!

Rak prostaty: Jakie są objawy, diagnostyka i nowoczesne metody leczenia?

sie 31, 2024 | Informacje medyczne, Zdrowie

Rak prostaty jest drugim najczęściej występującym nowotworem złośliwym u mężczyzn. Zazwyczaj dotyczy panów po 50 roku życia. Wczesne wykrycie raka gruczołu krokowego zwiększa przeżywalność do 99,8%. W poniższym artykule zawarto informacje na temat objawów nowotworu, diagnostyki, sposobów leczenia i rokowania!

Jakie są objawy raka prostaty?

Początkowo pojawia się obrzęk dolnej części ciała, któremu towarzyszy słaby strumień moczu, zmiana rytmu wypróżnień, czy ból w okolicach podbrzusza i krocza podczas siedzenia. Wspomniane dolegliwości mogą być jednak związane z łagodnym rozrostem stercza. Z biegiem czasu występują symptomy, które powinny nas skłonić do niezwłocznej wizyty u specjalisty. Do głównych objawów raka prostaty zaliczamy:

  • Ból miednicy, który promieniuje do kręgosłupa lędźwiowego, pośladków i kończyn dolnych. Dolegliwości nasilają się podczas ruchu. W późniejszym stadium raka gruczołu krokowego chory odczuwa mrowienie i drętwienie nóg.
  • Ból podbrzusza o charakterze napadowy, który zmusza chorego do leżenia. Nie ustępuje pomimo zażycia środka przeciwbólowego. Dolegliwości występują w różnych porach dnia.
  • Problemy ze strony układu moczowego – nagłą, niepohamowaną potrzebę mikcji, trudności w utrzymaniu moczu, uczucie niekompletnego opróżnienia pęcherza, kłopoty z oddawaniem moczu (przerywany strumień, ból, gorączka, dreszcze).

Jeśli dojdzie do przerzutów, może wystąpić porażenie kończyn, niedokrwistość wtórna, podwyższone stężenie fosfatazy zasadowej i dehydrogenazy mleczanowej. W niektórych przypadkach dochodzi do powiększenia węzłów chłonnych, problemów z krzepliwością krwi, czy złamań patologicznych kości.

Nowotwór złośliwy prostaty – diagnoza

Początkowo nowotwór prostaty nie daje objawów, dlatego tak ważną rolę odgrywają badania profilaktyczne. Raz w roku powinniśmy sprawdzić poziom PSA, należy jednak zaznaczyć, że podwyższone stężenie markera nie zawsze musi oznaczać raka. Nierzadko spowodowany jest zapaleniem lub rozrostem łagodnym stercza.

Diagnoza złośliwego raka prostaty obejmuje szczegółowy wywiad z pacjentem i badanie per rectum (palcem przez odbytnicę), podczas którego można wyczuć twardą, nierówną powierzchnię gruczołu. W wielu przypadkach wskazane jest wykonanie dodatkowych badań, takich jak:

  • Ultrasonografia przezbrzuszna (TAUS) pozwalająca ocenić układ moczowy i ultrasonografia przezodbytnicza (TRUS) umożliwiająca wykrycie niepalpacyjnych zmian,
  • Tomografia komputerowa, rezonans magnetyczny lub pozytronowa tomografia emisyjna (PET) – pozwala ocenić stadium zaawansowania i poziom agresywności nowotworu,
  • Biopsja prostaty – polega na pobraniu niewielkich wycinków gruczołu krokowego za pomocą specjalnej igły wprowadzanej przez prostatę. Następnie wysyła się je do badania histopatologicznego, które pozwala stwierdzić obecność komórek nowotworowych.
  • Scyntygrafia – wykrywa przerzuty raka do kości.

Na czym polega leczenie raka prostaty?

Sposób postępowania zależy od wieku i ogólnego stanu zdrowia pacjenta, stopnia zaawansowania nowotworu złośliwego prostaty oraz przewidywanego czasu przeżycia. Jeśli nie doszło do przerzutów, specjalista najprawdopodobniej zaproponuje prostatektomię robotyczną lub metodą laparoskopową. Podczas operacji urolog usuwa prostatę wraz z pęcherzykami nasiennymi, a gdy są takie wskazania, również węzłów chłonnych.

W przypadku zaawansowanego nowotworu złośliwego prostaty i przerzutów odległych stosuje się radioterapię. Można nią także poddać pacjentów z problemami układu krążenia, u których leczenie chirurgiczne jest niewskazane. Wyróżniamy dwa podstawowe rodzaje:

  • Teleradioterapia – wykorzystuje źródło promieniowania jonizującego zlokalizowane poza ciałem pacjenta. Kieruje się go w kierunku prostaty.
  • Brachyterapia – źródło promieniowania jonizującego wprowadza się do gruczołu krokowego.

Chemioterapia jest jedną z najskuteczniejszych metod leczenia raka prostaty. Działa ogólnoustrojowo, dlatego stosuje się ją najcięższych przypadkach. Polega na podawaniu leków, mających za zadanie wyeliminowanie komórek o silnym stopniu namnażania.

Jakie są rokowania przy raku prostaty? Wskaźnik przeżycia zależy od stopnia zaawansowania nowotworu i zastosowanej metody leczenia. W przypadku usunięcia gruczołu krokowego wskaźnik 5-letniego przeżycia wynosi 70-85%, a 10-letniego – 50-75%.

niedobory witaminy D3 badania diagnostyczne laboratoryjne

Dodatkowe informacje:

  • Konsultacja odpłatna z Internistą jeżeli masz objawy przeziębienia TUTAJ
  • Strona Ministerstwa Zdrowia: Dla Zdrowia Polaków

 

Zobacz także