fbpx
Zaloguj się jako pacjent
Nie masz jeszcze konta pacjenta? Zajerestruj się
+48 22 688 79 25 Potrzebujesz pomocy? Zadzwoń!

Przeziębiony pęcherz – objawy, leczenie, przyczyny i domowe sposoby

lip 3, 2024 | Gastrologia

Przeziębiony pęcherz, fachowo określany jako zapaleniepęcherza moczowego, to powszechnie występujące zakażenie układu moczowego. Jego najczęstsząprzyczyną są bakterie. Do objawów przeziębienia pęcherza należą dolegliwości związane z oddawaniem moczu i ból. Jeśli doświadczamy takich problemów, powinniśmy się skontaktować z lekarzem. Sprawdź, co trzeba wiedzieć o przewianym pęcherzu.

Czym jest przeziębiony pęcherz?

Zapaleniepęcherza moczowego, potocznie zwane przeziębionym pęcherzem, jest często występującym zakażeniem układu moczowego. Choroby te sązwykle powodowane przez bakterie.

Przeziębienie pęcherza występuje powszechnie. Na zachorowanie szczególnie podatne są kobiety.Choćraz na zakażenie układu moczowego zapada w ciągu życia 20% z nich. Sprzyja temu budowa anatomiczna kobiet– krótka cewka moczowa oraz bliskość odbytu i ujścia cewki moczowej.U mężczyzn zapalenie pęcherza moczowego zdarza się 50 razy rzadziej.

Jakie są przyczyny przeziębienia pęcherza?

Najczęstszymi przyczynami przeziębienia pęcherza są infekcje bakteryjne. Powodem znaczącej większości przypadków zakażeń układu moczowego jest bakteria Escherichia coli(E. coli). Nazywa się ją także pałeczką kałową, bojest powszechnie obecna w jelicie grubym.Drobnoustrój może przedostać się z odbytu do cewki moczowej i pęcherza, a rzadziej – do nerek.

Do czynników ryzyka zapalenia pęcherza moczowego u kobiet, poza warunkami anatomicznymi, należy również aktywność seksualna, gdyż bakterie mogą wnikać do cewki moczowej podczas stosunków płciowych. Ponadto zachorowaniu sprzyja stosowanie jako antykoncepcji środków plemnikobójczych, zwłaszcza w połączeniu z kapturkiem naszyjkowymlub krążkiem pochwowym.

W części przypadków powodem zakażenia dróg moczowych są patogeny inne niż E. coli. Na ogół występują wówczas także dodatkowe problemy medyczne, które sprzyjają rozwojowi infekcji. Do najczęstszych z nich zaliczamy kamicę nerkową, chorobę prostaty u mężczyzn oraz obecność cewnika w pęcherzu, cukrzycę lubnieprawidłowości narządu rodnego u kobiet.

Objawy przeziębienia pęcherza

Do typowychsymptomów przeziębienia pęcherza należą:

  • ból lub pieczenie w trakcie oddawania moczu;
  • częste oddawanie moczu;
  • parcie naglące;
  • pobolewanie w dole brzucha;
  • krwiomocz.

W przypadku zakażenia nerki występuje gorączka. Może pojawić się też jedno- lub obustronny ból w okolicy nerki. Obserwowane są również nudności i wymioty.

Objawy przeziębienia pęcherza są podobne u kobiet i u mężczyzn.

Jak wygląda diagnostyka przeziębienia pęcherza?

Lekarz diagnozuje zapalenie pęcherza moczowego na podstawie dolegliwościzgłaszanych przez osobę chorą i badania fizykalnego. Tzw. objaw Goldflamma, czyli ból po lekkim uderzeniu przez specjalistę w dolną część pleców, może oznaczać zakażenie nerki.

Dodatkowo lekarzzleca badanie moczu, a czasem również posiew.

Przy podejrzeniu nieprawidłowości w układzie moczowym lub powikłań, przydatne bywają badania, takie jak:

  • USG nerek i dróg moczowych;
  • tomografia komputerowa;
  • • urografia.

Jeśli objawy się utrzymują, a przeprowadzone badania nie potwierdzają zakażenia układu moczowego, lekarz może zlecić badanie ginekologiczne pod kątem zapalenia pochwy lub cystoskopię(specjalistyczne badanie urologiczne). Bierze też pod uwagę zapalenie cewki moczowej, które jest przenoszone drogą płciową.

Na czym polega leczenie przeziębionego pęcherza?

Typową metodą leczenia zapalenia pęcherza moczowego, które zostało wywołane przez infekcję bakteryjną, jest stosowanie antybiotyków. W przypadku szybkiego podjęcia terapii odpowiednim preparatem przeziębienie pęcherza rzadko prowadzi do powikłań. Choroba może jednak nawracać.

Domowe sposoby na przewiany pęcherz

W trakcie leczenia przeziębionego pęcherza możemy się wspomóc metodami domowymi.Zalecany jestodpoczynek i nawadnianie organizmu. Na ból lub gorączkę rekomenduje się zastosowanie lekuz paracetamolem. Do łagodzenia dolegliwości można użyć również termoforu.

Jak zapobiegać przeziębieniu pęcherza?

Aby zmniejszyć ryzyko zachorowania i nawrotówzapalenia pęcherza moczowego:

  • w ciągu doby pij około 1,5 l płynów, zwłaszcza wody;
  • jeśli czujesz potrzebę oddania moczu, nie zwlekaj ze skorzystaniem z toalety;
  • po wypróżnieniu podcieraj się od przodu do tyłu;
  • codziennie i zawsze przed stosunkiem myj narządy płciowe;
  • po stosunku opróżniaj pęcherz tak szybko, jak to możliwe;
  • pij codziennie około 1 l soku z żurawiny lub zażywaj tabletki z wyciągiem z jej owoców.

Kolejne kroki zapobiegające nawrotom schorzeniamożemy podjąć po konsultacji z lekarzem. Kobietom, u których nawroty choroby są wyraźnie związane z aktywnością seksualną, rekomenduje się przyjmowanie po stosunku profilaktycznej pojedynczej dawki antybiotyku.Zalecana jest też zmiana środka plemnikobójczegona inną metodę antykoncepcji.

W celuzwiększenia odporności na zakażenieukładu moczowego, możemyrównież przyjmować preparat zawierającyantygeny bakteryjne, zwanypotocznie szczepionką. Kobietom po menopauzie bywa rekomendowane dopochwowe stosowanie estrogenów.

niedobory witaminy D3 badania diagnostyczne laboratoryjne

Dodatkowe informacje:

  • Konsultacja odpłatna z Internistą jeżeli masz objawy przeziębienia TUTAJ
  • Strona Ministerstwa Zdrowia: Dla Zdrowia Polaków

 

Zobacz także