Przełyk Barretta – przyczyny, objawy i leczenie
Ból w nadbrzuszu i klatce piersiowej, puste odbijanie, zaburzenia połykania, czy nieprzyjemny posmak w ustach mogą wskazywać na przełyk Barretta. Przede wszystkim występuje on u osób z chorobą refluksową przełyku. Często nie powoduje żadnych objawów. Z drugiej strony, długotrwałe cofanie się treści pokarmowej z żołądka do przełyku może wywoływać nieprzyjemne dolegliwości. Sprawdź, kiedy udać się do lekarza!
Czym jest przełyk Barretta?
Mianem przełyku Barretta określamy stan, w którym ogniska metaplazji jelitowej pojawiają się w śluzówce dolnej części przełyku. Schorzenie pojawia się w wyniku ciężkiego refluksu (GERD), polegającego na zarzucaniu kwaśnej treści z żołądka do przełyku.
Na zachorowanie narażone są osoby z otyłością brzuszną, przepukliną przeponową, czy gastroparezą, czyli opóźnionym opróżnianiem żołądka. Do czynników ryzyka zaliczamy także:
- palenie papierosów,
- zła dieta,
- zaburzenia czynności zwieracza dolnego przełyku (LES),
- uwarunkowania genetyczne,
- niektóre leki (przeciwbólowe, przeciwgrzybicze, przeciwzakrzepowe, antykoncepcyjne).
Warto przypomnieć, że alkoholizm, choroby endokrynologiczne, twardzina i cukrzyca sprzyjają wystąpieniu refluksu przełyku.
Jakie są najczęstsze objawy przełyku Barretta?
Pacjenci zazwyczaj skarżą się na zgagę, uporczywe odbijanie, chrypka, wymioty i nudności. Mogą im towarzyszyć trudności w połykaniu, dyskomfort w klatce piersiowej, ból gardła i nadbrzusza. Niekiedy pojawiają się też krwawienia z przewodu pokarmowego.
Wielu chorych doświadcza gorzkiego lub kwaśnego posmaku w ustach. Nic więc dziwnego, że przełyk Barretta można łatwo pomylić z alergią lub infekcją. Jeśli zauważymy u siebie wspomniane objawy, powinniśmy niezwłocznie umówić się do lekarza. Schorzenie nie tylko znacząco obniża jakość życia pacjent, lecz także zwiększa ryzyko rozwoju nowotworu.
Przełyk Barretta a nowotwór
Choroba Barretta (BE) zwiększa ryzyko rozwoju raka gruczołowego przełyku, w związku z tym ważną rolę odgrywa wczesna diagnoza i wprowadzenie leczenia. Uznaje się ją za stan przednowotworowy. Badania pokazują, że ryzyko rozwoju raka gruczołowego przełyku u osób z BE wzrasta co roku o 0,5%. Nie przyczynia się natomiast do wystąpienia raka płaskonabłonkowego przełyku. W tym przypadku do głównych czynnika ryzyka zaliczamy palenie papierosów i alkohol.
Choroba Barretta – rozpoznanie
Diagnoza obejmuje wywiad i gastroskopię, podczas której pobiera się wycinki do badania histopatologicznego. W ten sposób można stwierdzić, czy w błonie śluzowej przełyku występują komórki nabłonkowe jelita. Badanie endoskopowe pozwala określić stopień dysplazji.
Przełyk Barretta – leczenie
Leczenie przełyku Barretta zależy od stopnia zaawansowania dysplazji, obecności zmian nowotworowych i ogólnego stanu zdrowia pacjenta. Zmiany błony śluzowej zazwyczaj usuwa się za pomocą fal radiowych lub terapii fotodynamicznej (wykorzystującej światło widzialne o określonej długości fal i związki fotouczulające).
Ponadto pacjent stosuje inhibitory pompy protonowej, które hamują wydzielanie kwasu solnego. Z biegiem czasu nabłonek jednowarstwowy walcowaty zamienia się w nabłonek płaski. Chory zwykle przyjmuje leki do końca życia, aby zapobiec nawrotom schorzenia.
W przypadku zaawansowanego stadium choroby lub wysokiego ryzyka rozwoju nowotworu lekarz może zaproponować wycięcie przełyku.
Jaka dieta przy chorobie Barretta?
Aby zwiększyć skuteczność leczenia przełyku Barretta, warto wprowadzić dietę lekkostrawną. Wyeliminujmy z niej, a przynajmniej ograniczmy, produkty, które zwiększają wydzielanie kwasy żołądkowego, takie jak:
- buliony i rosoły o intensywnym smaku,
- alkohol,
- mocna kawa, herbata, napoje gazowane,
- konserwy i galarety,
- tłuste sosy, majonez, śmietana,
- pikantne, kwaśne, smażone, pieczone i wędzone potrawy,
- słone przekąski.
Jak zmniejszyć ryzyko metaplazji przełyku? Połączmy zdrową dietę z regularną aktywnością fizyczną. Zrezygnujmy z ciężkostrawnych, tłustych potraw. Postarajmy się jeść mniej, ale częściej. W miarę możliwości spożywajmy 5-6 posiłków dziennie. Ponadto powinniśmy kontrolować masę ciała i rzucić palenie.
Dodatkowe informacje:
- Konsultacja odpłatna z Internistą jeżeli masz objawy przeziębienia TUTAJ
- Strona Ministerstwa Zdrowia: Dla Zdrowia Polaków