Poziome ustawienie kości krzyżowej – co to znaczy, objawy i przyczyny, leczenie
Kość krzyżowa to efekt połączenia pięciu kręgów i składa się z podstawy, powierzchni (przedniej i tylnej), stożka oraz części bocznej. Ma kształt klina skierowanego ostrym końcem ku dołowi. Czasami zdarza się jednak, że kość krzyżowa przyjmuje poziome ustawienie. W jaki sposób wpływa to na naszą miednicę? Czy poziome ustawienie kości krzyżowej da się wyleczyć?
Jak wygląda złe ułożenie?
U zdrowego człowieka kręgosłup ma dwie strefy – lordozę i kifozę. Oznacza to, że w odcinku szyjnym i lędźwiowym wychylony jest w stronę brzucha, a piersiowym lub krzyżowym – grzbietu. W takim ustawieniu miednica ma prawidłową pozycję, stanowiąc solidne rusztowanie dla całego tułowia. Bardziej poziome ustawienie kości krzyżowej wskazuje zazwyczaj na nadmierną lordozę, co najlepiej obrazuje RTG, tomograf albo rezonans magnetyczny. Niestety, nie zawsze da się to wykryć. Małe odchylenie nie powoduje zazwyczaj dolegliwości bólowych, przez co pacjenci mogą normalnie funkcjonować. Bardziej poziome ustawienie kości krzyżowej powoduje jednak dyskomfort w codziennych czynnościach. Ból pojawia się w odcinku lędźwiowym, pośladkach i między udami. Można oczywiście stosować farmakoterapię, jednak nie przyniesie ona długofalowej ulgi.
Przyczyny poziomego ustawienia kości krzyżowej
Anatomiczną przyczyną nadmiernego poziomego ustawienia kości krzyżowej jest miednica zbyt mocno wychylona do przodu. Charakterystycznym efektem wizualnym są tzw. wystające pośladki. Nieprawidłowe ułożenie miednicy prowadzi do przykurczenia mięśni biodrowo-lędźwiowych i więzadeł, co skutkuje właśnie nadmiernym, poziomym ustawieniem kości krzyżowej i pogłębieniem lordozy. Czynniki zewnętrzne, które przyczyniają się do takiego ułożenia to:
- siedzący tryb życia,
- ciężka, fizyczna praca,
- otyłość, nadwaga,
- wady postawy,
- choroba zwyrodnieniowa.
Leczenie poziomego ustawienie kości krzyżowej
Za każdym razem dobiera się je indywidualnie do potrzeb i stanu zdrowia pacjenta. Warto zaznaczyć, że leczenie poziomego ustawienia kości krzyżowej jest wieloetapowe, dzięki czemu można osiągnąć oczekiwane rezultaty. W pierwszej kolejności diagnozuje się zasadniczą przyczynę złego ułożenia, a następnie ustala, które czynniki mogą powodować zaostrzenie zmiany kręgosłupa. Leczenie koncentruje się nie tylko na kości krzyżowej, ale również odcinku lędźwiowym, kończynach dolnych i miednicy. Niekiedy rehabilitacja obejmuje dodatkowo obręcz barkową i szyjną oraz segment piersiowy kręgosłupa. U pacjentów z silnym bólem lekarz może zdecydować się na wdrożenie farmakoterapii.
Nadmierne ustawienie kości krzyżowej – praca z fizjoterapeutą i ćwiczenia w domu
Warto pamiętać, że leczenie nieprawidłowego ustawienia kości krzyżowej nie przyniesie efektów, jeśli będzie się ono ograniczać jedynie do gabinetu lekarskiego i sali ćwiczeń fizjoterapii. Najlepsze rezultaty uzyskują pacjenci, którzy cały czas dbają o swój kręgosłup. Specjaliści zalecają również stosowanie zabiegów regenerujących – hydroterapii, elektroterapii oraz regularnych masaży.
Jak dbać o kość krzyżową?
Niewiele osób zdaje sobie sprawę, jak ważna jest troska o cały kręgosłup. Wykonując odpowiednie ćwiczenia i zabiegi, można ograniczyć ryzyko poziomego ustawienia kości krzyżowej. Przede wszystkim należy zadbać o prawidłową dietę i wprowadzić do codziennego rytuału aktywność fizyczną. Nie muszą być to skomplikowane ćwiczenia. Spacery, przejażdżka rowerem, przysiady itp. z pewnością pomogą w utrzymaniu prawidłowej pozycji kręgosłupa. Warto również zadbać o zdrowy sen, który pozwala na pełną regenerację organizmu. Zalecane są regularne ćwiczenia posturalne, rozciągające nogi i plecy oraz wzmacniające brzuch i pośladki. Niektórzy wskazują również na korzystny wpływ akupresury.
Poziome ustawienie kości krzyżowej może przyczynić się do poważnej dysfunkcji kręgosłupa, dlatego w przypadku zauważenia wszelkich, niepokojących symptomów, warto skorzystać z porady lekarza. Duże znaczenie ma również zmiana stylu życia. Prawidłowa dieta, aktywność fizyczna i spokojny sen z pewnością przyczynią się do poprawy stanu zdrowia.
Dodatkowe informacje:
- Konsultacja odpłatna z Internistą jeżeli masz objawy przeziębienia TUTAJ
- Strona Ministerstwa Zdrowia: Dla Zdrowia Polaków