fbpx
Zaloguj się jako pacjent
Nie masz jeszcze konta pacjenta? Zajerestruj się
+48 22 688 79 25 Potrzebujesz pomocy? Zadzwoń!

Pierwsze objawy Alzheimera, diagnostyka i strategie opóźniania rozwoju choroby

sie 31, 2024 | Informacje medyczne, Zdrowie

Eksperci podkreślają, że nie tylko w osoby w podeszłym wieku są narażone na chorobę Alzheimera. W rzeczywistości zmiany w mózgu mogą się rozwijać na długo przed pojawieniem objawów. Często występują około 55 roku życia. To oznacza, że nigdy nie jest za wcześnie, żeby zadbać o zdrowie mózgu. Przedstawiamy skuteczne metody opóźniania rozwoju schorzenia.

Jakie są pierwsze objawy Alzheimera?

Wyróżniamy 7 etapów choroby Alzheimera. W pierwszym stadium nie obserwujemy objawów, które mogłyby sugerować schorzenie. Tylko badanie PET (pozytonowa tomografia emisyjna) pozwala ujawnić charakterystyczne zmiany w mózgu. Na drugim etapie nadal możemy nie zauważyć niepokojących symptomów u bliskiej osoby, ale ona sama często skarży się na zapominaniu pojedynczych słów, czy gubienie przedmiotów. Nie utrudnia jej to pracy zawodowej, ani wykonywania codziennych czynności. Wspomniane objawy niekoniecznie muszą być związane z chorobą Alzheimera, czasami są związane z procesem starzenia.

Etap trzeci to łagodna utrata zdolności poznawczych, a na czwartym problemy z pamięcią stają się widoczne. O stadium piątym mówimy wtedy, gdy chory ma wyraźne luki w pamięci i trudności z kojarzeniem faktów. Szósty etap charakteryzuje się postępującą utratą zdolności poznawczych, niekiedy pojawiają się zmiany osobowości. Osoby w ostatnim stadium nie mogą mówić, chodzić, stać, siedzieć i trzymać głowy.

Choroba Alzheimera – jak ją rozpoznać?

Jeśli podejrzewamy u siebie lub bliskiej osoby początki Alzheimera, zgłośmy się do lekarza rodzinnego lub internisty, który skieruje nas do specjalisty. Możemy również umówić się bezpośrednio na wizytę u neurologa.

Nie istnieje jedno badanie, które potwierdziłoby lub wykluczyło chorobę Alzheimera. W pierwszej kolejności przeprowadza się szczegółowy wywiad, który pozwala ustalić występowanie czynników ryzyka. Diagnostyka obejmuje również badanie neurologiczne i testy oceniające zdolności poznawcze. W razie potrzeby specjalista kieruje pacjenta na badanie neuropsychologiczne. Niekiedy wykonuje się badania obrazowe, takie jak tomografia komputerowa i rezonans magnetyczny. W ten sposób można wykluczyć otępienie wynikające z wodogłowia, guza mózgu, zmian naczyniopochodnych, czy krwiaka podtwardówkowego.

Leczenie choroby Alzheimera – na czym polega?

Leczenie Alzheimera ma charakter objawowy, co oznacza, że łagodzi dolegliwości, ale nie eliminuje przyczyny. Specjalista może zalecić stosowanie galantaminy, donezapilu, czy rywastygminy.  Wspomniane leki należą do grupy inhibitorów acetylocholinoesterazy, które spowalniają rozkład acetylocholiny, tym samym zwiększają jej stężenie w mózgu. W niektórych przypadkach wykorzystuje się także memantynę. Działa ona jako antagonista receptorów NMDA, związanych z procesami pamięciowymi. Pacjent powinien pozostawać pod stałą opieką lekarską.

 Jak spowolnić rozwój choroby Alzheimera?

Obecnie nie ma leków, które zatrzymałyby rozwój schorzenia. Istnieją jednak sposoby na spowolnienie objawów Alzheimera. Przede wszystkim warto wprowadzić regularną aktywność fizyczną, przynajmniej 150 minut (ćwiczenia o umiarkowanej intensywności) lub 75 minut (intensywne treningi) tygodniowo. Możemy spacerować, pływać, jeździć na rowerze, zająć się pracą w ogrodzie, ćwiczyć aerobik, czy uprawiać nordic walking. Z biegiem czasu warto połączyć ćwiczenia cardio z treningiem siłowym. Co więcej, regularna aktywność fizyczna może spowolnić rozwój schorzenia u osób, u których pojawiły się pierwsze objawy Alzheimera.

Dodatkowo wprowadźmy dietę dobrą dla serca i mózgu. Zadbajmy o to, żeby znalazła się w niej odpowiednia ilość:

  • kwasów tłuszczowych omega-3,
  • resweratrolu,
  • witamin z grupy B,
  • beta-karotenu,
  • kwasu foliowego.

Wprowadźmy również suplementację witaminy D3 i pamiętajmy o nawadnianiu organizmu. Aby opóźnić wystąpienie objawów Alzheimera, powinniśmy zrezygnować z palenia. Oprócz tego regularnie kontrolujmy ciśnienie tętnicze i cholesterol.

Niezależnie od tego, czy chcemy zapobiec wystąpieniu demencji, czy opóźnić jej postęp, stawiajmy wyzwania swojemu mózgowi. Uczmy się języka obcego, ćwiczmy grę instrumencie lub znaleźć nowe hobby. Możemy też pogłębiać wiedzę i umiejętności w danej dziedzinie. Spowolnieniu postępu sprzyja aktywność społeczna.

niedobory witaminy D3 badania diagnostyczne laboratoryjne

Dodatkowe informacje:

  • Konsultacja odpłatna z Internistą jeżeli masz objawy przeziębienia TUTAJ
  • Strona Ministerstwa Zdrowia: Dla Zdrowia Polaków

 

Zobacz także