Pelagra – czym jest? Objawy i leczenie
Choć pelagra nie jest powszechną chorobą i nie niesie bezpośredniego zagrożenia życia, może powodować silne zmęczenie, bezsenność, zapalenie skóry, a nawet epizody agresji. Główny problem stanowi niedobór niacyny, który w ludzkim organizmie odgrywa niezwykle istotną rolę. Czy pelagrę da się uleczyć? W jaki sposób dochodzi do niedoboru witaminy PP?
Czym jest pelagra?
Pelagra to choroba wywoływana niedoborem witaminy PP, odpowiedzialnej za wykorzystanie składników odżywczych w procesach metabolicznych. Schorzenie określa się również jako rumień lombardzki i cierpi na nie stosunkowo mała liczba osób. Niedobór witaminy PP może negatywnie wpływać na wiele procesów biologicznych, utrudniając codzienne funkcjonowanie. Niacyna stymuluje energię, wpływa na stan krwinek czerwonych, blokuje związki syntetyczne i zapewnia odpowiedni poziom cholesterolu. Ma ona również świetny wpływ na równowagę układu nerwowego. Szerokie spektrum właściwości witaminy PP sprawia, że rumień lombardzki powoduje trudności o podłożu neurologicznym, psychicznym i dermatologicznym.
Jakie są główne przyczyny pelagry?
Wpływ na niski niedobór PP mają czasami inne witaminy, m.in. A i D. Główną przyczynę pelagry stanowi zatem nieodpowiednia dieta. Osoby, które mają dobrze zbilansowany plan żywienia i dostarczają swojemu organizmowi dużo witamin, nie muszą obawiać się wystąpienia symptomów choroby. Na pelagrę cierpią zazwyczaj pacjenci z anoreksją i innymi zaburzeniami odżywiania, które osłabiają funkcjonowanie układu pokarmowego. Wśród innych przyczyn pelagry wskazuje się częste jedzenie surowych zbóż. Zawarta w nich niacyna nie jest dobrze przetwarzana przez organizm, co powoduje jej niedobory. Zaburzenia witaminy PP mogą wynikać również z nadużywania alkoholu i innych substancji toksycznych. U niektórych pacjentów pelagra stanowi efekt ubocznych przyjmowanych leków, m.in. izoniazydu.
Czy pelagra to przewlekła choroba skóry?
W związku z tym, że rumień lombardzki jest chorobą wywołaną niedoborem witaminy PP, jest w pełni uleczalny, gdyż wymaga dostarczenia organizmowi większej ilości tego związku chemicznego. Pelagra może jednak prowadzić do poważniejszych powikłań, takich jak zapalenie skóry, gdyż to właśnie niacyna wpływa na kondycję cery. Objawy infekcji to m.in.: świąd, pieczenie, wykwity i przebarwienia. Niedobór niacyny zaburza syntezę kolagenu, elastyny, aminokwasów i kwasów nukleinowych, przez co istnieje spore ryzyko wystąpienia przewlekłej choroby skóry. Co więcej, witamina PP jest niezwykle istotna dla osób, które zmagają się z AZS. Przewlekła choroba skóry powoduje jej silne wysuszenie, dlatego stosowanie kosmetyków z niacyną zapewnia świetnie nawilżenie i wzmocnienie bariery hydrolipidowej.
Jakie są objawy pelagry?
Choć pelagra nie jest groźna, może utrudniać życie. W trakcie wywiadu lekarskiego pacjenci zgłaszają zazwyczaj problemy z prawidłowym snem, osłabienie, otępienie i pogorszenie samopoczucia. Objawami pelagry są też problemy układu pokarmowego – mogą pojawiać się biegunki, wymioty, które czasami powodują infekcje jamy ustnej. Warto również zaznaczyć, że rumień lombardzki zwiększa ryzyko wystąpienia napadów agresji.
Jak wygląda leczenie pelagry?
Podstawowy cel leczenia to uzupełnienie niedoborów witaminy PP poprzez zewnętrzną suplementację ok. 300 mg/24h. Chory powinien również unikać nadmiernej ekspozycji na słońce, zwłaszcza jeśli doszło do zapalenia skóry. Leczenie rumienia to nie tylko suplementacja, ale przede wszystkim zmiana nawyków żywieniowych. Dieta przy pelagrze powinna obfitować w witaminy, ze szczególnym uwzględnieniem niacyny. Plan żywienia oparty jest na owocach, rybach, wątrobie, orzechach, zbożach (ugotowanych albo usmażonych) oraz herbacie. Efekty diety i suplementacji są bardzo szybkie. Objawy pelagry mogą ulec znacznemu osłabieniu już po kilku dniach. Nie oznacza to jednak, że można przerwać dietę. Powrót do starych nawyków żywieniowych doprowadzi do kolejnego niedoboru B3, a tym samym – powtórnego zachorowania.
Dietetycy wielokrotnie powtarzają, jak istotna jest odpowiednio zbilansowana dieta. Znaczenie ma nie tylko liczba spożywanych kalorii, ale również proporcje poszczególnych makroskładników. Złe odżywianie może prowadzić do wielu problemów, m.in. pelagry, dlatego warto jeść dobrej jakości produkty zawierające witaminy, aminokwasy i zdrowe tłuszcze.
Dodatkowe informacje:
- Konsultacja odpłatna z Internistą jeżeli masz objawy przeziębienia TUTAJ
- Strona Ministerstwa Zdrowia: Dla Zdrowia Polaków