fbpx
Zaloguj się jako pacjent
Nie masz jeszcze konta pacjenta? Zajerestruj się
+48 22 688 79 25 Potrzebujesz pomocy? Zadzwoń!

Osteoporoza: Jak wzmocnić kości i zapobiegać złamaniom?

wrz 1, 2024 | Choroby, Kości

Badania pokazują, że na osteoporozę choruje 2,1 mln Polaków po 50 roku życia, spośród których tylko 5% poddanych jest leczeniu. Pacjenci mogą przez długi czas nie odczuwać żadnych objawów, dlatego tak ważną rolę odgrywa profilaktyka. Należy pamiętać, że nieleczone schorzenie prowadzi do kalectwa, a nawet śmierci. Sprawdź, jak wzmocnić kości i zapobiec poważnym problemom zdrowotnym!

Jakie są objawy osteoporozy?

Pierwsze objawy bólowe osteoporozy są często bagatelizowane, podczas gdy powinny nas skłonić do wykonania podstawowych badań, w tym morfologii krwi z rozmazem. Oprócz tego warto sprawdzić poziom witaminy D, wapnia i fosforu. W przypadku stwierdzenia niedoborów należy wprowadzić zdrową dietę. Specjalista może również zalecić przyjmowanie odpowiednich suplementów. 

Zanim reumatolog określi sposób leczenia osteoporozy, najprawdopodobniej skieruje nas na densytometrię. Badanie pozwala ustalić gęstość mineralną tkanki kostnej. Wykorzystuje ono niewielką ilość promieniowania rentgenowskiego. Badanie jest bezbolesne, trwa kilka minut i nie wymaga specjalnego przygotowania. Prawidłowy wynik wynosi od -1 do 1. Aby obliczyć ryzyko złamania, warto skorzystać z nowoczesnych narzędzi, takich jak FRAX.

Objawy bólowe osteoporozy zazwyczaj dotyczą odcinka szyjnego, piersiowego i lędźwiowego kręgosłupa. Początkowo dolegliwości są łagodne, ale z czasem przybierają na sile. Wdowi garb, czyli deformacja tkankowa w okolicy przejścia szyjno-piersiowego, może utrudniać oddychanie. Schorzenie przyczynia się do zmniejszenia wzrostu, a także częstych złamań w obrębie szyjki kości udowej, kręgosłupa i kości promieniowej. Osteoporoza powoduje zaburzenia równowagi, tym samym zwiększa ryzyko upadków.

Na czym polega nowoczesne leczenie osteoporozy?

Terapia parathormonem (PTH) nie tylko wspiera obrót kostny, lecz także zwiększa gęstość mineralną kości. Ponadto korzystnie wpływa na ich wielkość i mikroarchitekturę. Dzięki temu zmniejsza ryzyko złamań kręgów. Terapia polega na stosowaniu syntetycznych form PTH, takich jak abaloparatyd i teriparatyd. 

W nowoczesnym leczeniu osteoporozy często wykorzystuje się bisfosfoniany, czyli związki chemiczne, które wiążą się z wapniem hydroksyapatytu. Dzięki temu selektywnie hamują aktywność osteoklastów (komórek tkanki kostnej powodujących jej resorpcję). 

Warto również wspomnieć o romosozumabie – humanizowanym przeciwciale monoklonalnym. Skutecznie blokuje działanie sklerostyny, czyli białka wydzielanego przez osteocyty. Dzięki temu wspiera proces odbudowy kości. Metoda jest polecana kobietom w okresie pomenopauzalnym, a także osobom, u których inne formy terapii nie przyniosły pożądanych rezultatów.

Osteoporoza – profilaktyka

Objawy osteoporozy zazwyczaj występują u seniorów, co nie znaczy, że nie mogą one dotyczyć młodszych osób. Częściej chorują na nią kobiety, ale płeć to tylko jeden z czynników ryzyka. Wśród nich wymienia się także:

  • przynależność do określonej rasy etnicznej,
  • złą dietę,
  • otyłość,
  • palenie papierosów,
  • długotrwałe unieruchomienie,
  • nadmierne spożycie alkoholu,
  • choroby przewlekłe (cukrzyca, reumatoidalne zapalenie stawów, nadczynność tarczycy), 

Aby zmniejszyć ryzyko pojawienia się objawów osteoporozy, należy zmienić nawyki żywieniowe. Dieta powinna zawierać produkty bogate w wapń, takie jak nabiał, ryby, warzywa kapustne, nasiona roślin strączkowych, orzechy. Zalecana dawka wynosi 1000 mg, ale w przypadku osób po 50 roku życia, kobiet w ciąży, karmiących piersią lub w okresie menopauzy, wzrasta ona do 1300 mg/dobę. w niektórych przypadkach wskazana jest suplementacja. 

Oprócz tego powinniśmy zadbać o poziom witaminy D3 we krwi. Głównym źródłem jest ekspozycja na światło słoneczne, ale w razie należy rozważyć przyjmowanie odpowiedniego preparatu. Zanim zaczniemy go stosować, skonsultujmy się z lekarzem. Specjalista ustali optymalny sposób dawkowania.

Jak wzmocnić kości?

Chociaż dieta odgrywa bardzo ważną rolę, należy ją połączyć z regularną aktywnością fizyczną. Wskazane są ćwiczenia wzmacniające i zwiększają wytrzymałość tkanki kostnej, oprócz tego możemy pływać, spacerować i jeździć na rowerze. Pamiętajmy o rozgrzewce i rozciąganiu, dzięki czemu zmniejszymy ryzyko kontuzji. Zdrowy styl życia nie tylko pozwala cieszyć się zgrabną sylwetkę, lecz także znacząco zmniejsza ryzyko osteoporozy.

niedobory witaminy D3 badania diagnostyczne laboratoryjne

Dodatkowe informacje:

  • Konsultacja odpłatna z Internistą jeżeli masz objawy przeziębienia TUTAJ
  • Strona Ministerstwa Zdrowia: Dla Zdrowia Polaków

 

Zobacz także