Osteofity – przyczyny, objawy i leczenie
Choroba zwyrodnieniowa stawów dotyka osoby dojrzałe i znacząco utrudnia codzienne funkcjonowanie. Wraz z nią tworzą się zmiany patologiczne określane jako osteofity. Czym są? Dlaczego nie należy bagatelizować niepokojących symptomów, wskazujących na dysfunkcję stawów?
Co to jest osteofit?
Osteofity to wyrośla kostne, które swoim kształtem przypominają haczyki bądź kolce. Powodują dolegliwości bólowe, utrudniając zarazem sprawne poruszanie się i utrzymanie stabilnej pozycji. Osteofity mogą być zlokalizowane w różnych miejscach – biodrach, kręgosłupie, kolanach, dłoniach. Zasadniczym czynnikiem, stymulującym tworzenie się narośli jest uszkodzona tkanka chrzęstna. Objawy zależą oczywiście od miejsca zmian patologicznych. Najczęstsze symptomy to: ból, problemy ze skrętem ciała, mrowienie i drętwienie.
Drobne osteofity na krawędziach trzonów
To nadmierna tkanka kostna, która może skutkować ograniczeniem ruchomości kręgosłupa, zwężeniem jego kanału oraz zmniejszeniem drożności kanałów nerwów obwodowych. Drobne osteofity tworzą się na różnych odcinkach – piersiowym, krzyżowym, lędźwiowo-krzyżowym. Z czasem zmiany patologiczne stają się coraz większe, co wpływa oczywiście na intensyfikację dolegliwości. Drobne osteofity na krawędziach trzonów występują rzadziej niż zmiany zwyrodnieniowe przednich krawędzi trzonów kręgowych. W miarę rozwoju choroby dochodzi do usztywnienia stawów i problemów z koordynacją ruchową. Drobne osteofity rozwijają się zazwyczaj u osób powyżej 40. roku życia, pacjentów otyłych lub wykonujących ciężką pracę fizyczną.
Brzeżne osteofity
Powstają na obrzeżach stawów i spowodowane są śródchrzęstnym kostnieniem. Brzeżne osteofity swoim kształtem przypominają wargę, która otacza kość. Warto dodać, iż znajdują się zazwyczaj po jednej stronie stawu. Centralne narośla nie mają jednolitej powierzchni. Przesuwają się do wnętrza jamy stawowej, zazwyczaj w biodrze albo kolanie.
Dyskopatia C5 C6 z osteofitami
Pierwszym etapem choroby zwyrodnieniowej z osteofitami jest dyskopatia, która polega na wytworzeniu się przepukliny jądra tarczy między poszczególnymi kręgami kręgosłupa. W efekcie dochodzi do ucisku i podrażnienia rdzenia kręgowego i jego korzeni. Wypukłe jądro miażdżyste najczęściej tworzy się w odcinku C5, C6 i C7. Przepuklina może występować w konkretnym segmencie kręgosłupa bądź kilku jednocześnie. Dyskopatia C5, C6 z osteofitami powoduje: ból, drętwienie, mrowienie, osłabienie siły mięśni. W diagnostyce stosuje się zazwyczaj RTG, tomografię i rezonans.
Osteofity – grupa największego ryzyka
Osteofity tworzą się zazwyczaj u osób dojrzałych i starszych, największa liczba zachorowań dotyczy pacjentów powyżej 75 lat. Mogą być one również spowodowane innymi chorobami, m.in. cukrzycą, niedoczynnością tarczycy, akromegalią oraz różnymi zakażeniami. W grupie ryzyka znajdują się osoby otyłe o BMI znacznie wykraczającym poza normę. Co ciekawe, według specjalistów osteofity częściej dotykają pacjentów, którzy w swojej pracy regularnie przyjmują pozycję klęczącą.
Osteofity – leczenie
Forma leczenia zależy od czynników, które prowadzą do narośli kostnych. W przypadku osób otyłych stosuje się oczywiście odpowiednią dietę, która umożliwia pacjentowi zrzucenie nadmiernej tkanki tłuszczowej. U innych pacjentów konieczne jest wyeliminowanie wad postawy. Bardzo pomocne są różnorodne akcesoria ortopedyczne – laska, kule, stabilizator. Ogromne znacznie ma też odpowiednia rehabilitacja. Osteofity oznaczają zatem wielowymiarową zmianę dotychczasowego stylu życia.
Uzupełnieniem tych zmian jest farmakoterapia, która pomaga w zwalczaniu dokuczliwego bólu. U osób w zaawansowanym stadium osteofitów przeprowadza się operację, czyli wymianę chorego stawu na sztuczny. Co ciekawe, nie tylko osoby, zmagające się z otyłością, powinny stosować dietę. U każdego pacjenta z osteofitami zaleca się zdrowy styl żywienia.
Osteofity to poważne, patologiczne zmiany, których nie należy ignorować. W przypadku zaawansowanej choroby zwyrodnieniowej konieczna jest operacja. Zazwyczaj jednak stosuje się rehabilitację połączoną z farmakoterapią i odpowiednią dietą.
Dodatkowe informacje:
- Konsultacja odpłatna z Internistą jeżeli masz objawy przeziębienia TUTAJ
- Strona Ministerstwa Zdrowia: Dla Zdrowia Polaków