Zaloguj się jako pacjent
Nie masz jeszcze konta pacjenta? Zajerestruj się
+48 22 688 79 25 Potrzebujesz pomocy? Zadzwoń!

Objaw Lasegue’a – co oznacza dodatni i jak się bada?

sie 23, 2024 | Gastrologia

Objaw Lasegue’a znajduje zastosowanie w diagnostyce rwy kulszowej i schorzeń odcinka lędźwiowego kręgosłupa. Umożliwia ocenę uszkodzenia nerwu kulszowego, tworzonego przez pięć korzeni nerwowych wychodzących z odcinka lędźwiowo-krzyżowego kręgosłupa, z kanału kręgowego. Badanie jest powszechnie stosowane przez ortopedów, fizjoterapeutów i neurologów, ponieważ pozwala szybko i bezpiecznie ustalić przyczynę bólu promieniującego do nogi.

Objaw Lasegue – co to znaczy?

Podczas badania leży na plecach na twardym, płaskim podłożu Niezależnie od tego, czy przeprowadza się je w warunkach domowych, czy klinicznych, należy zadbać o stabilną pozycję. Specjalista unosi wyprostowaną nogę pacjenta, trzymając ją za kostkę lub piętę, a drugą stabilizuje jego biodro. O dodatnim wyniku testu mówimy wtedy, gdy pacjent odczuwa ból w dolnej części pleców lub promieniujący do nogi uniesionej pod kątem 30-70 stopni. Można wtedy obniżyć kończynę o kilka stopni, po czym wykonać test Bragarda. Polega on na zgięciu grzbietowym stopy, czyli uniesieniu palców w kierunku głowy pacjenta. 

Wynik może być fałszywie dodatni, jeśli badany cierpi na zaburzenia układu mięśniowo-szkieletowego. Test wymaga dużego doświadczenia ze strony wykonującego, w przeciwnym razie istnieje ryzyko, że źle oceni reakcję pacjenta. Aby postawić diagnozę, specjalista bierze pod uwagę historię leczenia i inne objawy kliniczne.

Rwa kulszowa obustronna – przyczyny, objawy i leczenie

Mianem rwy kulszowej określamy zespół bólowy wynikający z podrażnienia, stanu zapalnego lub ucisku dolnej części kręgosłupa. Zwykle dotyczy ona jednej strony ciała, ale niekiedy obejmuje obie. W takiej sytuacji powinniśmy niezwłocznie zgłosić się do lekarza. Charakterystycznym objawem jest ból w odcinku lędźwiowym, promieniujący do pośladków i tylnej części nóg. Może mu towarzyszyć mrowienie, drętwienie, pieczenie, problemy z poruszaniem. Po przeprowadzeniu wywiadu i wykonaniu testu Lasegue’a lekarz najprawdopodobniej zleci tomografię komputerową, RTG kręgosłupa lub rezonans magnetyczny. 

Farmakoterapia obejmuje stosowanie leków przeciwbólowych, przeciwzapalnych i rozluźniających mięśnie. W cięższych przypadkach podaje się kortykosteroidy. Po ustąpieniu objawów wprowadza się fizykoterapię. Aby zapobiec nawrotom, pacjent powinien zmienić styl życia.

Objaw Bikelesa – interpretacja

Objaw Bikelesa odgrywa istotną rolę w diagnostyce neurologicznej. W ten sposób można ocenić napięcie nerwowe kończyny górnej, zwłaszcza splotu ramiennego. Test wykonuje się w pozycji siedzącej lub stojącej. Podczas badania pacjent odwodzi ramię pod kątem 90 stopni, po czym prostuje je w stawie łokciowym. Następnie badany maksymalnie prostuje i odwodzi kończynę w stawie rannym, a także wyprostowuje ją w stawie łokciowym. Dodatni wynik testu świadczy o podrażnieniu lub ucisku nerwów obwodowych, bądź korzeni nerwowych. Do niepokojących objawów zaliczamy pieczenie, mrowienie, drętwienie i ból w ręce. Wśród możliwych przyczyn wymienia się zespół uciskowy górnego otworu klatki piersiowej, uszkodzenie splotu ramiennego, neuropatię, neuralgię, radikulopatię szyjną i zespół cieśni barku.

Objaw szczytowy – czym się charakteryzuje?

Objawem szczytowym określamy ból, ograniczenie ruchomości lub inne dolegliwości występujące przy osiągnięciu przez staw maksymalnego zakresu. Może wskazywać na uszkodzenie chrząstki, zwłóknienia tkanek miękkich. zmiany zwyrodnieniowe, dyskopatię lub zespół przeciążeniowy. Nieprawidłowości dotyczą zazwyczaj kręgosłupa, stawów barkowych, biodrowych, bądź kolanowych. Podczas badania lekarz ocenia zakres ruchu i ustala moment, w którym pojawia się ból lub dyskomfort. W przypadku podejrzenia patologii specjalista zleca:

  • tomografię komputerową, rezonans magnetyczny lub RTG – ocena struktur stawowych i kręgosłupa,
  • badanie elektromiograficzne (EMG) – pozwala wykryć ucisk na struktury nerwowe.

Jeśli przypuszczenia się potwierdzą, lekarz zaleci ćwiczenia poprawiające stabilizację stawów i zwiększające zakres ruchu. Ponadto stosuje się terapię manualną, obejmującą manipulacje i mobilizację. Ważną rolę odgrywają zabiegi fizykoterapeutyczne, takie jak krioterapia, ultradźwięki i laseroterapia. W razie potrzeby pacjenci przyjmują środki przeciwbólowe i przeciwzapalne. Niekiedy konieczne jest wprowadzenie sterydów dożylnych. Jeśli dotychczasowe sposoby nie przyniosły zamierzonego efektu, lekarz kieruje pacjenta na operację. 

niedobory witaminy D3 badania diagnostyczne laboratoryjne

Dodatkowe informacje:

  • Konsultacja odpłatna z Internistą jeżeli masz objawy przeziębienia TUTAJ
  • Strona Ministerstwa Zdrowia: Dla Zdrowia Polaków

 

Zobacz także