Zaloguj się jako pacjent
Nie masz jeszcze konta pacjenta? Zajerestruj się
+48 22 688 79 25 Potrzebujesz pomocy? Zadzwoń!

Nerwoból w klatce piersiowej – objawy i przyczyny

sie 26, 2024 | Gastrologia

Przeszywający, kujący i rwący ból może ogniskował się w różnych częściach ciała, utrudniając zrobienie najprostszych ruchów. U wielu osób z takimi dolegliwościami niezbędna jest natychmiastowa pomoc medyczna. Dokuczliwy nerwoból w klatce piersiowej spowodowany jest najczęściej nieprawidłowym funkcjonowaniem płuc, kręgosłupa albo serca. Warto zdawać sobie sprawę, dlaczego pojawia się ten problem.

Czym są nerwobóle serca?

Jedną z przyczyn kującego bólu klatki piersiowej jest tzw. Zespół Da Costy, który powoduje szereg innych dolegliwości, m.in. zmęczenie, uderzenia gorąca, szybszy oddech, przyspieszone tętno, nudności, wymioty, zawroty głowy. Może też pojawić się dziwne uczucie niepokoju. Zespół Da Costy określa się jako nerwicę serca bądź astenię nerwowo-krążeniową, a jako główną przyczynę specjaliści wskazują problemy o naturze psychologicznej i genetycznej. Ze schorzeniem często borykają się osoby narażone na silny stres i napięcie nerwowe. Nerwobóle serca trudno odróżnić od zawału, dlatego warto zdawać sobie sprawę, jakie są różnice pomiędzy nimi.

Nerwobóle a zawał serca

Podstawowa różnica dotyczy przyczyny problemu. Nerwobóle serca mają podłoże psychiczne i powstają najczęściej w wyniku nadmiernego napięcia nerwowego lub towarzyszą atakom paniki (stanom lękowym). Nie są one jednak skutkiem wysiłku fizycznego, co często stwierdza się u osób z zawałem serca, czy też arytmią. U takich pacjentów nerwoból w klatce piersiowej ustępuje w ciągu kilku minut po podaniu azotanów i wypoczynku. Osoby z Zespołem Da Costy powinny natomiast zażyć leki uspokajające. Odczuwane przez nich kłucie w klatce piersiowej nie jest jednostajne i często towarzyszy mu drętwienie kończyn.

Czy nerwobóle serca są groźne?

Tak, jednak przy rzetelnej opiece psychologa, psychoterapeuty albo psychiatry mogą ustąpić wraz z innymi objawami powodującymi dyskomfort psychiczny. Wielu lekarzy zaleca swoim pacjentom skorzystanie z zabiegów regeneracyjnych i rozluźniających oferowanych przez ośrodki fizjoterapii. Ogromne znaczenie mają odpowiednia diagnostyka i wykluczenie arytmii lub zawału serca. W tym celu lekarz może zlecić wykonanie testu wysiłkowego, EKG, ECHO serca i Holtera.

Bóle w klatce piersiowej po lewej stronie

Mogą wynikać z problemów kardiologicznych, pulmonologicznych, reumatologicznych, czy też gastrologicznych. Bóle w klatce piersiowej po lewej stronie pojawiają się m.in. u osób z zapaleniem osierdzia albo mięśnia sercowego. Nierzadko zmagają się z nimi pacjenci z odmą opłucnową bądź infekcją opłucnej. Mogą być to również symptomy nowotworu, jeśli patologiczne komórki w śródpiersiu uciskają sąsiednie tkanki. Na nerwobóle często skarżą się pacjenci z zapaleniem stawów mostkowo-żebrowych i mostkowo-obojczykowych.

Nerwoból pod lewą piersią

Czasami zdarza się, że jest to powikłanie przebytej infekcji dróg oddechowych. U takich osób nerwoból pod lewą piersią nasila się w trakcie kichania, kaszlu bądź głębszego wdechu. Przy intensywnej i długiej infekcji, której towarzyszy uporczywy kaszel mięśnie klatki są cały czas napięte, co może doprowadzić do ich silnego osłabienia, a nawet uszkodzenia.

Bóle w klatce piersiowej po prawej stronie

Nerwoból w klatce piersiowej może towarzyszyć półpaścowi, czyli ostremu zakażeniu wirusem VZV (Varicella-zoster virus), będącego czynnikiem chorobotwórczym ospy wietrznej. Ma on tendencję do tworzenia wysypki i pęcherzyków, które układają się wzdłuż nerwów i powodują uciążliwe objawy. Chorobę stosunkowo łatwo rozpoznać, gdyż bolesne pęcherzyki występuje jedynie po prawej lub lewej stronie. Leczenie polega przede wszystkim na stosowaniu łagodzących maści i okładów. Zaleca się też kładzenie miękkich opatrunków, by ograniczyć podrażnienia skóry. Farmakoterapia opiera się natomiast na lekach przeciwwirusowych. 

 

Jak widać, nerwobóle w klatce piersiowej mogą wynikać z różnych problemów i nie zawsze jest to arytmia lub zawał, jak sądzi wiele osób. Niekiedy zdarza się, że powstają one w wyniku nadmiernego stresu, ataków paniki albo stanów lęków. Niezależnie od przyczyny, pojawiający się nerwoból w klatce piersiowej należy skonsultować z lekarzem.

niedobory witaminy D3 badania diagnostyczne laboratoryjne

Dodatkowe informacje:

  • Konsultacja odpłatna z Internistą jeżeli masz objawy przeziębienia TUTAJ
  • Strona Ministerstwa Zdrowia: Dla Zdrowia Polaków

 

Zobacz także