Narośl na powiece – grudki, krosty i guzki
Narośla na powiekach w większości mają charakter łagodny. Często towarzyszy im obrzęk, zaczerwienienie i nadmierna wrażliwość na światło. Do najczęściej występujących zmian zaliczamy gradówkę, brodawki wirusowe, kaszaki, kępki żółte i prosaki. Do postawienia diagnozy niezbędne jest przeprowadzenie wywiadu i badania w lampie szczelinowej. W poniższym artykule wyjaśniamy, jak wygląda leczenie!
Krostki na powiekach – najczęstsze przyczyny
Włókniaki to jedna z najczęstszych przyczyn występowania narośli na oku. Nie wiadomo, co dokładnie je powoduje, ale specjaliści wskazują następujące czynniki ryzyka:
- wiek (po 40 roku życia),
- otyłość,
- zaburzenia hormonalne,
- niedobory odporności,
- zakażenie HIV,
- cukrzyca.
Brodawka wirusowa jest jednym z najczęstszych łagodnych narośli na powiece. Zmiana zwykle występuje u osób starszych. Można ją usunąć za pomocą lasera lub tradycyjną metodą.
Przyczyną powstawania krostki na linii wodnej oka mogą być również bakterie, w szczególności gronkowiec. Nie powinniśmy jej bagatelizować, ponieważ nieleczona gradówka może prowadzić do zaburzeń widzenia i astygmatyzmu.
Gradówka – przyczyny, objawy i leczenie
Jeśli zauważyłeś narośl na powiece, umów się do okulisty. Specjalista ustali, czy masz do czynienia z gradówką, czyli przewlekłą formą jęczmienia. Nieduży guzek zlokalizowany jest na górnej lub dolnej powiece. Bezbolesna zmiana może wystąpić u każdego, ale w grupie ryzyka znajdują się osoby zmagające się z cukrzycą, trądzikiem różowatym lub przewlekłym zapaleniem brzegów powiek.
Do najczęstszych objawów zaliczamy ból w okolicy powieki, nasilający się podczas mrugania lub dotykania. Może mu towarzyszyć obrzęk, zaczerwienienie i uczucie ciała obcego. Wiele osób skarży się też na nadwrażliwość na światło i nadmierne łzawienie. Diagnostyka obejmuje wywiad lekarski, badanie palpacyjne powieki i wymaz bakteriologiczny.
Zastanawiasz się, jak postępować w przypadku narośli na powiece? Jeśli przyczyna problemów tkwi w jęczmieniu, sięgnij po obrączkę. Możesz pocierać nią powiekę, dzięki czemu odblokujesz ujścia gruczołów i przyspieszysz odpływ wydzieliny. Ulgę przyniosą również ciepłe okłady. Nakładaj je na oczy na 3-5 minut, najlepiej 3-4 razy na dobę. W ten sposób podnosisz temperaturę wydzieliny, co ułatwia jej odpłynięcie. Jeśli domowe sposoby nie przyniosły spodziewanego efektu, zgłoś się do lekarza rodzinnego lub bezpośrednio do okulisty. W takiej sytuacji wskazane jest wdrożenie antybiotykoterapii.
Grudka na powiece – skąd się bierze?
Jeśli zauważyliśmy grudkę na powiece, umówmy się do okulisty. Specjalista ustali, czy towarzyszy jej stan zapalny. Ponadto lekarz ocenia, czy infekcja rozprzestrzeniła się na części oka. Po przeprowadzeniu wywiadu okulista bada oko w lampie szczelinowej, zwracając przy tym uwagę na ewentualne podrażnienie gałki ocznej. Niekiedy stwierdza także obecność chorób współistniejących, takich jak trądzik różowaty, łojotokowe zapalenie skóry.
Narośla na powiekach niejednokrotnie wskazują na kaszaki, zwane również torbielami łojowymi. Tworzą się w okolicach ujść gruczołów łojowych i mieszków włosowych. Cysty są gładkie, cieliste i okrągłe, osiągają wielkość od kilku do kilkunastu milimetrów. Aby zminimalizować ryzyko rozwoju, należy zadbać o odpowiednią pielęgnację skóry.
Narośl na powiece – co oznacza?
Biała, żółta lub kremowa grudka na powiece to najprawdopodobniej prosak. Zmiana często występuje na skutek nagromadzenia się martwego naskórka, który zatyka pory. Do czynników ryzyka zaliczamy niewłaściwą pielęgnację, infekcję, długotrwałe przyjmowanie sterydów lub nieprawidłowo wykonany zabieg kosmetyczny. Aby pozbyć się prosaków, umówmy się do dermatologa i okulisty. Specjaliści wybiorą najlepszą metodę leczenia. Wśród sprawdzonych sposobów znajduje się elektrokoagulacja i laser frakcyjny.
Kępki żółte, zwane również żółtakami, to niewielkie cysty, które powstają w wyniku nagromadzenia lipidów. Głównym powodem pojawienia się zmian jest dieta bogata w tłuszcze zwierzęce i podwyższony poziom glukozy we krwi. Żółtaki nie mają tendencji do zezłośliwienia, ani nie upośledzają funkcji powiek. Kępki żółte rozwijają się w okolicy wewnętrznego kącika oczu. Można je usunąć chirurgicznie, ale coraz częściej stosuje się krioterapię lub laseroterapię. Niestety, w wielu przypadkach dochodzi do nawrotu.
Dodatkowe informacje:
- Konsultacja odpłatna z Internistą jeżeli masz objawy przeziębienia TUTAJ
- Strona Ministerstwa Zdrowia: Dla Zdrowia Polaków