fbpx
Zaloguj się jako pacjent
Nie masz jeszcze konta pacjenta? Zajerestruj się
+48 22 688 79 25 Potrzebujesz pomocy? Zadzwoń!

Naczyniak wątroby – przyczyny, objawy, leczenie naczyniaka na wątrobie

sie 31, 2024 | Informacje medyczne, Zdrowie

Czy naczyniak na wątrobie jest groźny? To pytanie zadaje wiele pacjentów, które usłyszały taką diagnozę. To niezłośliwe nowotwory naczyniowe, które najczęściej nie powodują żadnych dolegliwość. Zazwyczaj wykrywa się je podczas USG brzucha, wykonywanego z innych wskazań. Wyjaśniamy, jakie są przyczyny powstawania naczyniaków wątroby i jak się je leczy!

Czym jest naczyniak wątroby?

Wielu pacjentów słysząc diagnozę, najpierw zadaje pytanie: czy to rak? Nie, jest to łagodna zmiana, co oznacza, że nie nacieka okolicznych tkanek i nie powoduje przerzutów. Naczyniak na wątrobie powstaje na skutek nieprawidłowego namnażania się sieci komórek. Zazwyczaj zlokalizowany jest w miąższu wątroby – jako zmiana pojedyncza lub mnoga. Częściej występuje u kobiet niż u mężczyzn, a ryzyko zachorowania wzrasta wraz z wiekiem.

Naczyniak wątroby a stres – czy istnieje jakaś zależność? Niezdrowy styl życia przyczynia się do rozwoju tego typu zmian. Do głównych czynników ryzyka zaliczamy używki, stres, zanieczyszczenie środowiska i złą dietę. Naczyniak krwionośny wątroby występuje u 2-5% społeczeństwa. Nie stanowi przeciwwskazania do zajścia w ciążę, ani przyjmowania dwuskładnikowych tabletek antykoncepcyjnych.

Naczyniak wątroby a alkohol – o czym warto pamiętać? Jeśli lekarz stwierdzi u nas naczyniaka wątroby, powinniśmy unikać napojów wysokoprocentowych. W przeciwnym razie narażamy się na nasilenie objawów. Naczyniak na wątrobie może częściowo się wchłonąć.

Najczęstsze objawy naczyniaka wątroby

Zmiana zwykle nie powoduje żadnych dolegliwości, w związku z tym często wykrywa się go przypadkowo podczas USG jamy brzusznej. Duże naczyniaki może rozciągnąć torebkę wątroby i uciskać pobliskie narządy, powodując ból w prawym podżebrzu. Niekiedy towarzyszy mu zespół Kasabacha i Merit, objawiający się stanem podgorączkowym, małopłytkowością i zaburzeniami krzepnięcia krwi.

Naczyniak wątroby – diagnoza

Aby ocenić wielkość i położenie guza, wykonuje się USG jamy brzusznej. Jeśli specjalista stwierdzi zmianę atypową, skieruje pacjenta na tomografię komputerową z kontrastem. Dzięki temu oceni unaczynienie guza i na tej podstawie określi, czy ma charakter łagodny, czy złośliwy. W niektórych przypadkach wskazane jest wykonanie rezonansu magnetycznego lub scyntygrafii.

Na czym polega leczenie naczyniaka wątroby?

Jeśli wielkość naczyniaka wątroby nie przekracza 5 cm, specjalista najprawdopodobniej zaleci wizyty kontrolne. Pacjent powinien przynajmniej raz w roku zgłosić się do lekarza, który wykona USG. W ten sposób onkolog oceni, czy zmiana rośnie, a jeśli tak, to w jakim tempie.

Niekiedy średnica naczyniaków przekracza 10 cm, wówczas powodują one uporczywe bóle. Tego typu zmiany wymagają leczenia, ponieważ istnieje ryzyko pęknięcia. W takiej sytuacji mogą pojawić się krwawienia z przewodu pokarmowego, a także dochodzi do ucisku naczyń i przewodów żółciowych wewnątrzwątrobowych. Jeśli naczyniak jamisty wątroby ma średnicę powyżej 4 cm, zwiększa się ryzyko rozwoju zmian zakrzepowych. Pacjent powinien regularnie wykonywać badania na krzepliwość krwi. Dzięki temu specjalista oceni ryzyko wystąpienia powikłań.

Specjalista może skierować pacjenta na embolizację pod kontrolą RTG. Celem zabiegu jest zamknięcie dopływu krwi do guza, co sprawia, że dochodzi do jego martwicy, a więc zniszczenia komórek nowotworowych. Jeśli istnieją przeciwwskazania do operacji, lekarz może zaproponować specjalne balony, spirale, kleje lub radioterapię. Niezależnie od wybranej metody pacjent powinien pozostawać pod kontrolą specjalisty.

Naczyniaki wątroby – profilaktyka

Jak zmniejszyć ryzyko wystąpienia naczyniaka? Warto stosować ostropest plamisty, który wspiera pracę wątroby i przyspiesza jej regenerację. Oprócz tego pacjent powinien zmienić nawyki żywieniowe. Przede wszystkim należy ograniczyć spożycie soli, węglowodanów, alkoholu i tłustych, ciężkostrawnych posiłków. Aby nie obciążać wątroby, kolację warto zjeść 2-3 godziny przed snem. Pamiętajmy, że lepiej jeść częściej (5-6 razy dziennie), ale mniejsze posiłki. Nie przekraczajmy dziennego zapotrzebowania kalorycznego. Palenie papierosów obciąża wątrobę, podobnie jak zła dieta, dlatego powinniśmy je rzucić.

niedobory witaminy D3 badania diagnostyczne laboratoryjne

Dodatkowe informacje:

  • Konsultacja odpłatna z Internistą jeżeli masz objawy przeziębienia TUTAJ
  • Strona Ministerstwa Zdrowia: Dla Zdrowia Polaków

 

Zobacz także