fbpx
Zaloguj się jako pacjent
Nie masz jeszcze konta pacjenta? Zajerestruj się
+48 22 688 79 25 Potrzebujesz pomocy? Zadzwoń!

Naczyniak kręgosłupa – przyczyny, rodzaje i leczenie

sie 31, 2024 | Gastrologia

Naczyniaki kręgosłupa wywodzą się z drobnych naczyń krwionośnych, zwanych włośniczkami. Zmiany pojawiają się w wyniku nadmiernego rozrostu śródbłonka. Początkowo nie dają żadnych objawów, w związku z tym często rozpoznaje się je przypadkowo podczas badań obrazowych. Zwykle umiejscawiają się w odcinku piersiowym, rzadziej w odcinku lędźwiowo-krzyżowym. Sporadycznie obserwuje się je w odcinku szyjnym. Sprawdź, jakie są przyczyny i objawy naczyniaków!

Naczyniak kręgosłupa – przyczyny i objawy

Nie wiadomo dokładnie, jaka jest przyczyna naczyniaka kręgosłupa. Specjaliści twierdzą, że tkwi ona w genach. Można jej również upatrywać w przebytych urazach. Badania pokazują, że ciąża może ujawnić lub nasilić objawy naczyniaka. Tego typu zmiany reagują na zmiany hormonalne w organizmie. Sposób postępowania zależy od wieku ciąży. Jeśli dziecko jest wystarczająco dojrzałe, wykonuje się cesarskie cięcie i leczy matkę. Przed upływem 32 tygodnia zaleca się regularne wizyty kontrolne. Warto zaznaczyć, że naczyniak kręgosłupa może być jednym z objawów choroby Pegeta, polegającej na ogniskowym zaburzeniu tworzenia się tkanki kostnej. 

Ze względu na lokalizację zmiany wyróżniamy kilka jej rodzajów:

  • naczyniaki kręgosłupa szyjnego,
  • naczyniaki kręgosłupa piersiowego,
  • naczyniaki kręgosłupa lędźwiowego.

Atypowy naczyniak kręgosłupa szybko rośnie, powodując bóle pleców, mrowienie i drętwienie kończyn. W niektórych przypadkach prowadzi nawet do niedowładów. Należy jednak zaznaczyć, że zmiany rzadko ulegają zezłośliwieniu. 

Diagnostyka naczyniaka kręgosłupa

Jeśli podejrzewamy u siebie naczyniaka kręgosłupa, umówmy się do lekarza rodzinnego, który wystawi skierowania do specjalisty. Możemy też bezpośrednio zgłosić się do ortopedy, chirurga lub neurochirurga. Do postawienia diagnozy konieczne jest wykonanie RTG lub USG. W przypadku niewielkiej zmiany wystarczy baczna obserwacja. Lekarz może też skierować pacjenta na tomografię komputerową z kontrastem. Aby określić charakter zmiany, wykonuje się biopsję naczyniaka na kręgosłupie. Polega ona pobraniu kilku wycinków do badania pod mikroskopem. 

Naczyniak kręgosłupa a praca fizyczna

Naczyniaki zwykle nie stanowią przeciwwskazania do wykonywania pracy fizycznej. Niekiedy dochodzi do ich zezłośliwienia, wówczas mogą prowadzić do zaburzeń czucia, niedowładów, bólu i ograniczenia ruchomości. Chorzy mogą doświadczać problemów z nietrzymaniem moczu i stolca. W takiej sytuacji wdraża się leczenie zachowawcze, obejmujące krioterapię, terapię laserową i farmakoterapię. Jeśli nie przynosi zamierzonych efektów, pacjenta kieruje się na operację. Duży naczyniak kręgosłupa znacząco obniża jakość życia pacjenta, może nawet stanowić podstawę do ubiegania się o rentę z tytułu niezdolności do pracy.

Naczyniaki kręgosłupa – jak się je leczy?

 Naczyniak kręgosłupa ma charakter łagodny, co oznacza, że z reguły nie daje przerzutów. Zlokalizowany jest zazwyczaj w trzonie kręgu. W większości przypadków nie powoduje objawów. Duży naczyniak może jednak uciskać nerwy lub uszkadzać istotne struktury. Niekiedy przyczynia się do niestabilności stawów, co zwiększa ryzyko ich złamania. Do głównych objawów zaliczamy mrowienie i drętwienie kończyn, a także bóle pleców. Czasami prowadzi do bólów i zawrotów głowy, nawet do niedowładów. W takiej sytuacji wskazane jest wdrożenie radioterapii, werteroblastyki (polegającej na wstrzyknięciu cementu kostnego do zmienionego chorobowo trzonu kręgosłupa), endowaskularnej embolizacji naczyniowej (pozwala na zamknięciu dużej żyły bez konieczności wykonania dużego nacięcia) lub operacji wszczepienia metalowej płytki do trzonu kręgosłupa.

Niewielki naczyniak zazwyczaj nie wymaga leczenia. Zmiany nie powodują dolegliwości, w związku z tym wykrywa się je przypadkowo podczas RTG lub rezonansu magnetycznego. Ponadto istnieje szansa, że wchłoną się samoistnie. W takiej sytuacji nie powinny wzbudzać niepokoju. Postępujmy jednak zgodnie z zaleceniami lekarza. Regularne badania kontrolne odgrywają tutaj kluczową rolę, ponieważ umożliwiają one ocenę rozmiarów naczyniaka kręgosłupa i zastosowanie odpowiedniego leczenia.

niedobory witaminy D3 badania diagnostyczne laboratoryjne

Dodatkowe informacje:

  • Konsultacja odpłatna z Internistą jeżeli masz objawy przeziębienia TUTAJ
  • Strona Ministerstwa Zdrowia: Dla Zdrowia Polaków

 

Zobacz także