Masaż powięzi – co to jest, na czym polega, jakie są opinie i cena masażu?
Niezależnie od tego, czy zmagamy się z nieustannym zmęczeniem, mamy chłodne ręce i nogi, czy cierpimy na bezsenność, umówmy się na masaż powięziowy. Zabieg polecany jest też osobom, którym dokucza rwa kulszowa, łokieć tenisisty, ostroga piętowa lub zespół cieśni nadgarstka. Fizjoterapeuta korzysta z różnych technik w zależności od indywidualnych potrzeb pacjenta. W tym artykule wyjaśniamy, na czym polega wspomniany masaż!
Czym jest powięź?
Masaż powięzi koncentruje się na tkance łącznej, występującej wokół kości, mięśni i narządów. Umożliwia ona transport krwi, tlenu, substancji odżywczych i sygnałów nerwowych do poszczególnych partii ciała. Dzięki temu wspiera regenerację tkanek. Ponadto odgrywa istotną rolę w przekazywaniu sił mechanicznych między mięśniami, tym samym zapobiega nadmiernego obciążeniu struktur. Utrzymuje tkanki i narządy we właściwych pozycjach, jednocześnie chroni je przed uszkodzeniami mechanicznymi.
Wyróżniamy dwie warstwy powięzi:
- Powierzchowną – znajduje się tuż pod skórą. Łączy się z tkanką podskórną, układem nerwowym i limfatycznym, żyłami i tętnicami.
- Głęboką – otacza kości, narządy wewnętrzne, mięśnie, stawy, naczynia limfatyczne i krwionośne.
Masaż powięziowy – na czym polega?
Wykorzystuje on różne techniki, dzięki czemu nie tylko łagodzi objawy, lecz także eliminuje przyczyny. Podczas zabiegu fizjoterapeuta szuka ograniczeń w ruchomości powięzi, a następnie stara się je rozluźnić. Dzięki temu zwiększa zakres ruchu i łagodzi dolegliwości bólowe. Dodatkowo pobudza krążenie, przyspiesza oczyszczanie tkanek ze zbędnych produktów przemiany materii, a także przywraca im wrażliwość na bodźce zewnętrzne. Stan struktury powięziowej wpływa na zdolność organizmu do ciężkiej lub długotrwałej pracy. Wbrew pozorom masaż powięziowy nie tylko poprawia samopoczucie i przynosi chwilową ulgę, ale zapewnia długoterminowe korzyści zdrowotne.
Masaż powięziowy – wskazania
Prezentowana forma fizjoterapii znajduje zastosowanie w przypadku przewlekłego bólu, obrzęków, sztywności mięśni, urazów i przeciążeń stawów. Oprócz tego redukuje stres i poprawia samopoczucie.
Ponadto polecana jest osobom zmagającym się z następującymi przypadłościami:
- zaparcia,
- bolesne miesiączkowanie,
- wysiłkowe nietrzymanie moczu,
- rwa udowa i kulszowa,
- zespół cieśni nadgarstka,
- migrena,
- zespół zamrożonego barku,
- łokieć tenisisty,
- choroby zwyrodnieniowe.
Zabieg jest również skierowany do sportowców, ponieważ poprawia wydajność i przyspiesza regenerację. Z drugiej strony, mogą się na niego zapisać osoby prowadzące siedzący tryb życia. To doskonały sposób na redukcję stresu i napięcia mięśniowego.
Masaż powięzi – przeciwwskazania
Masaż powięziowy jest bezpieczny, bezbolesny i łagodny, u niektórych pacjentów może jednak powodować nasilenie objawów. Dotyczy to głównie zabiegów stymulujących organizm do regeneracji. Skutki uboczne najczęściej znikają po 24-48 godzinach. Istnieją jednak pewne przeciwwskazania do wykonania zabiegu. Zaliczamy do nich:
- częste krwotoki,
- choroby nowotworowe,
- zakrzepicę,
- ostrą infekcję,
- gorączkę,
- niektóre choroby serca,
- infekcje skóry w miejscu zabiegowym (wirusowe, bakteryjne lub grzybicze),
- ostre stany zapalne stawów.
Specjaliści zalecają przeprowadzanie zabiegów z częstotliwością 2-3 razy w tygodniu. Fizjoterapeuta powinien jednak wziąć pod uwagę stan pacjenta. Przede wszystkim miejsce zabiegowe nie może boleć, w przeciwnym razie należy wstrzymać się z masażami.
Masaż powięziowy twarzy – efekty
Proponowany zabieg nie tylko relaksuje, lecz także wygładza zmarszczki i redukuje wzmożone napięcie mięśniowe. Dzięki temu poprawia sprężystość skóry. Zabieg jest nieinwazyjny i bezbolesny, a co ważne, przynosi szybkie efekty. Nie można go jednak wykonywać u osób, które w ostatnich miesiącach zrobiły sobie botoks.
Do podstawowych wskazań należy także:
- ból lub napięcie mięśni żuchwy,
- trzaski i przeskakiwanie żuchwy,
- ból skroniowo-żuchwowy,
- asymetria ruchu żuchwy,
- szczękościsk (ograniczenie ruchomości żuchwy).
Eksperci podkreślają, że masaż powięzi twarzy wspiera leczenie ortodontyczne i protetyczne. Ponadto warto się na niego umówić po wszczepieniu implantu, usunięciu zęba, urazie szczęki lub żuchwy. Specjaliści zaznaczają, że może również zmniejszyć widoczność blizn po operacjach wykonywanych w obrębie głowy.
Dodatkowe informacje:
- Konsultacja odpłatna z Internistą jeżeli masz objawy przeziębienia TUTAJ
- Strona Ministerstwa Zdrowia: Dla Zdrowia Polaków