Łuszczyca u dorosłych
Łuszczyca to jedna z częściej diagnozowanych dermatoz u osób dorosłych. Bardzo często jest mylnie uważana za chorobę zakaźną, przez co pacjenci cierpiący na nią czują się napiętnowani, a codzienne funkcjonowanie w społeczeństwie jest w dużym stopniu utrudnione. Prowadzić to może do pogorszenia stanu psychicznego chorego, co z kolei powoduje nasilenie objawów łuszczycy. Czym charakteryzuje się łuszczyca u dorosłych ij akie są metody leczenia. Czy codzienna pielęgnacja ma wpływ na stan skóry chorego?
Czym jest łuszczyca?
Łuszczyca to choroba skóry, na skutek której zachodzi nadprodukcja komórek skóry u człowieka. Jest to choroba przewlekła i nawracająca z okresami remisji. Szacuje się, że na łuszczyce cierpi około 2% całego społeczeństwa. W normalnych warunkach komórki skóry dojrzewają i odchodzą ze skóry w sposób naturalny i bezproblemowy, ale u osób z łuszczycą komórki namnażają się w dużo szybszym tempie, przez co nie zdążą przejść całego procesu dojrzewania. Nie dochodzi do naturalnego złuszczenia komórek, a więc pozostają one na powierzchni skóry i tworzą złuszczające się grudki lub łuski.
Objawy łuszczycy mogą być różne, ale najczęściej są to suche, złuszczające się plamy na skórze, które są koloru czerwonego lub różowego. Plamy mogą pojawiać się na różnych częściach ciała, jednak najczęściej zaobserwować można je w okolicy kolan, łokci, skalpu, rąk i stóp.
Czy łuszczycą można się zarazić?
Łuszczyca nie jest chorobą zakaźną, a więc nie jest możliwe zarażenie się nią przez bezpośredni kontakt z osobą chorą. Łuszczyca ma podłoże genetyczne i wynika z nieprawidłowej reakcji układu odpornościowego, więc nie jest wynikiem infekcji bakteryjnej ani wirusowej. Mimo, że łuszczycą nie można się zarazić, niektóre czynniki mogą zaostrzać jej objawy. Na przykład infekcje, urazy, stres, palenie papierosów i nadużywanie alkoholu mogą pogorszyć stan skóry u osób z łuszczycą. Dlatego osoby z tą chorobą powinny unikać czynników, które mogą wpłynąć negatywnie na ich skórę oraz regularnie korzystać z zaleconych przez lekarza metod leczenia i pielęgnacji skóry.
Jakie są metody leczenia łuszczycy?
Dotychczas nie została opracowana żadna skuteczna metoda, aby móc wyleczyć przyczynę łuszczycy. Obecnie terapia skupia się na łagodzeniu objawów oraz ograniczeniu ryzyka nawrotów. Metody leczenia opierają się na:
• lekach o działaniu miejscowym np. glikokortykosteroidy oraz maść o dużej zawartości mocznika,
• fototerapia,
• leki o działaniu ogólnym,
• leczenie biologiczne.
Łuszczyca jest chorobą, którą diagnozuje lekarz dermatolog i to on w oparciu o indywidualne potrzeby pacjenta powinien dopasować najbardziej efektywną formę terapii. Jeżeli pacjent ma wątpliwości co do konieczności wizyty stacjonarnej u specjalisty może w pierwszej kolejności skontaktować się ze swoim lekarzem rodzinnym lub skorzystać z wygodnej usługi telemedycyny. Lekarze po przeprowadzeniu wywiadu z pacjentem pokierują go dalej do odpowiedniego specjalisty i w razie konieczności będą mogli wystawić receptę na niezbędne leki, tak aby pacjent mógł niezwłocznie rozpocząć leczenie.
Pielęgnacja skóry u osób cierpiących na łuszczycę
Pielęgnacja skóry u osób zmagających się z łuszczycą bywa wymagająca, jednak jest ona niezbędnym elementem, aby utrzymać skórę w dobrej kondycji. Rodzaj pielęgnacji zależny jest od aktualnego stopa nasilenia objawów. Jeżeli zmiany są aktywne, a na skórze obecne są liczne łuski to należy zastosować preparaty keratolityczne. Preparaty te mają za zadanie złuszczyć martwe komórki naskórka. W tym celu stosuje się preparaty oparte na kwasie salicylowym, moczniku lub ichtiolu. Kolejnym ważnym elementem zarówno podczas okresu remisji, jak i podczas intensywnego stanu chorobowego jest intensywne natłuszczanie i nawilżanie skóry. Pacjent powinien zaopatrzyć się w emolienty, zarówno do mycia ciała, jak i do kremowania. Objawem towarzyszącym jest bardzo często intensywny świąd skóry. Odpowiednie natłuszczenie skóry powinno minimalizować te odczucia, jednak konieczne może okazać się stosowanie preparatów o właściwościach przeciwświądowych. Kosmetyki dedykowane dla osób cierpiących na łuszczyce dodatkowo zawierają substancje łagodzące stan zapalny np. alantoine, d-pantenol, witaminę lub ceramidy.
Czym jest recepta online w HomeDoctor i jak ją zamówić online od 59 zł znajdziesz TUTAJ