Zaloguj się jako pacjent
Nie masz jeszcze konta pacjenta? Zajerestruj się
+48 22 688 79 25 Potrzebujesz pomocy? Zadzwoń!

Leptospiroza – przyczyny, objawy, diagnostyka, leczenie

sie 23, 2024 | Gastrologia

Wydaje się, że leptospiroza dotyczy głównie podróżników i mieszkańców tropików, podczas gdy występuje również w krajach o klimacie umiarkowanym. Bakterie przenoszą się przede wszystkim przez kontakt z zanieczyszczoną glebą, wodą lub moczem skażonych zwierząt. Początkowo objawy przypominają zwykłą grypę, co często opóźnia diagnozę i leczenie. Tymczasem schorzenie może prowadzić do niewydolności nerek, czy żółtaczki. Sprawdź, jak chronić się przed zakażeniem!

Jakie są najczęstsze objawy leptospirozy?

Leptospiroza, znana również jako choroba Weila, objawia się gorączką, dreszczami, osłabieniem i silnymi bólami mięśniowymi, zwłaszcza w łydkach i okolicy lędźwiowej. Może im towarzyszyć żółtaczka, kaszel (czasami z domieszką krwi, dolegliwości ze strony przewodu pokarmowego, ciemne zabarwienie moczu lub skąpomocz. Niektórzy pacjenci skarżą się na bóle głowy, sztywność karku i wysypkę. Nie wolno bagatelizować wspomnianych objawów, ponieważ nieleczona leptospiroza prowadzi do niewydolności nerek i wątroby, krwotoków wewnętrznych, czy arytmii. Zdarza się jednak, że schorzenie przebiega bezobjawowo lub z łagodnymi objawami grypopodobnymi, co utrudnia postawienie diagnozy.

Leptospiroza – przyczyny

Do najczęstszych przyczyn rozwoju choroby należy kontakt z wodą zanieczyszczoną moczem zakażonych zwierząt, zwłaszcza w jeziorach, rzekach i na terenach zalewowych. Ryzyko wzrasta w czasie powodzi lub po intensywnych opadach deszczu. Do zakażeń dochodzi częściej w miejscach o niskim poziomie higieny, bądź ograniczonym dostępie do czystej wody. W grupie ryzyka znajdują się pracownicy kanalizacji, rybacy i osoby uprawiające sporty wodne.

Przykłady chorób odzwierzęcych

Wśród chorób odzwierzęcych u dzieci należy również wymienić:

  • Toksoplazmozę – może być przenoszona przez kontakt z odchodami zakażonego kota lub spożycie zanieczyszczonego mięsa. 
  • Wściekliznę – choroba wirusowa przenoszona przez ugryzienie zakażonego psa, lisa, czy nietoperza. Brak odpowiedniego leczenia prowadzi nawet do śmierci.
  • Boreliozę – wywoływana przez bakterie Borrelia burgdorferi. To najczęstsza choroba przenoszona przez kleszcze w Europie, Ameryce Północnej i Azji. Objawy obejmują gorączkę, rumień wędrujący, bóle stawowe i dolegliwości neurologiczne. 
  • Gorączkę Q – spowodowaną przez bakterię Coxiella burnetti, której nosicielami mogą być psy, kozy, owce, bydło i inne zwierzęta domowe.
  • Toksokarozę – choroba pasożytnicza wywoływana przez larwy glisty kociej lub psiej. Dzieci mogą się nimi zarazić poprzez kontakt z zanieczyszczonym piaskiem, ziemią lub odchodami zwierząt. Do typowych objawów zaliczamy gorączkę, powiększone węzły chłonne i zmiany skórne. W ciężkich przypadkach dochodzi do uszkodzenia narządów wewnętrznych.

Jak rozpoznaje się leptospirozę?

Diagnostyka schorzenia opiera się na wywiadzie medycznym, podczas którego lekarz pyta o objawy i możliwy kontakt z wodą skażoną moczem zwierząt. W przypadku podejrzenia leptospirozy specjalista zleci wykonanie mikroskopowej aglutynacji leptospir (MAT) i test immunoenzymatyczny (ELISA). Wczesne rozpoznanie leptospirozy jest konieczne dla skutecznego leczenia, a tym samym uniknięcia powikłań, takich jak niewydolność wielonarządowa.

Na czym polega leczenie leptospirozy?

We wczesnym stadium choroby wprowadza się antybiotykoterapię. Zazwyczaj stosuje się penicylinę, doksycyklinę, cefotaksym lub ceftriakson. W ten sposób można skrócić czas leczenia i zmniejszyć ryzyko powikłań. Ciężkie przypadki wymagają hospitalizacji, często na oddziale intensywnej terapii.

Leptospiroza – profilaktyka

Warto ograniczyć przebywanie w wilgotnym środowisku, zwłaszcza w regionach o wysokim ryzyku zachorowań. Rolnicy, weterynarze i pracownicy kanalizacji powinni uważać bezpośredniego kontaktu ze źródłami zakażenia. Konieczne jest noszenie odpowiedniego obuwia i rękawiczki podczas wykonywania obowiązków. Ponadto należy dbać o czystość w domu i pracy, aby zapobiec inwazji gryzoni. W tym celu zabezpieczajmy żywność i wodę przed zanieczyszczeniem. Pamiętajmy też o regularnym wykonywaniu deratyzacji w miejscach podwyższonego ryzyka. Przed wyjazdem do regionów endemicznych można przyjmować odpowiedni antybiotyk.

niedobory witaminy D3 badania diagnostyczne laboratoryjne

Dodatkowe informacje:

  • Konsultacja odpłatna z Internistą jeżeli masz objawy przeziębienia TUTAJ
  • Strona Ministerstwa Zdrowia: Dla Zdrowia Polaków

 

Zobacz także