Leczenie pochwicy – jak pokonać pochwicę?
Seks jest niezwykle istotny w życiu każdego człowieka, gdyż dostarcza wielu, przyjemnych doznań, zwłaszcza jeśli partnerzy potrafią zrozumieć oraz spełnić wzajemne potrzeby. Czasami zdarza się jednak, że współżycie nie przynosi satysfakcji, a co gorsza – staje się niemiłym doświadczeniem, co odbija się na funkcjonowaniu narządów intymnych. Przykładem tego problemu jest pochwica. Na czym polega? Jak sobie z nią poradzić?
Czym jest pochwica?
Pochwica polega na bezwolnym skurczu mięśni pochwy, co może spowodować zamknięcie wejścia, a tym samym niemożliwa staje się penetracja w trakcie stosunku seksualnego. Kobieta odczuwa ponadto silny ból w trakcie wkładania przez partnera penisa. Nieprzyjemne dolegliwości pojawiają się nie tylko w trakcie seksu, ale i aplikacji tamponu bądź masturbacji przy użyciu wibratora. Jeśli pochwicy towarzyszy ból, najprawdopodobniej jest on spowodowany złym nastawieniem kobiety do penetracji i innych aspektów współżycia. Niektóre kobiety odczuwają również silny dyskomfort psychiczny w trakcie wkładania tamponu. Na pochwicę bardzo często cierpią osoby, które doznały traumatycznego doświadczenia seksualnego, np. gwałtu bądź molestowania.
Pochwica pierwotna i reaktywna – jakie są różnice?
Pochwicę dzieli się na pierwotną i reaktywną. W pierwszym przypadku zablokowanie wejścia do pochwy odbywa się nie tylko w trakcie seksu, ale również masturbacji, czy też badania ginekologicznego USG pochwy. Pochwica reaktywna ma łagodniejszy przebieg i uniemożliwia ona zazwyczaj jedynie współżycie z partnerem.
Leczenie farmakologiczne pochwicy
Leczenie pochwicy może przynieść świetne rezultaty, jednak kluczowe jest określenie przyczyny problemu. Należy zaznaczyć, że u niektórych kobiet choroba narządów intymnych nie ma jedynie podłoża psychicznego, ale wynika również z dysfunkcji anatomicznych. To właśnie dlatego tak istotna jest szczegółowa konsultacja z ginekologiem i seksuologiem. Leczenie farmakologiczne pochwicy polega głównie na stosowaniu preparatów rozluźniających i znieczulających. Zaleca się też nakładanie kremu, zawierającego kwas hialuronowy. Wszystkie środki lecznicze mają głównie działanie miejscowe.
Leczenie domowe pochwicy
Jedną z istotnych metod leczenia pochwicy jest edukacja seksualna. To właśnie dzięki niej pacjentka rozumie mechanizmy swojego ciała, ze szczególnym uwzględnieniem miejsc intymnych. Domowe leczenie pochwicy koncentruje się w dużej mierze na oswojeniu z penetracją. Na początku swojej terapii kobieta stara się powoli i delikatnie masturbować za pośrednictwem palców. W kolejnym etapie domowego leczenia pochwicy może użyć niewielkiego wibratora. Progresywność terapii zależy od potrzeb i preferencji kobiety. Jeśli ma ona partnera, również on może uczestniczyć w ćwiczeniach. Ważne, by był ostrożny i potrafił zrozumieć potrzeby swojej ukochanej.
Leczenie pochwicy – wspólna terapia z partnerem
Pochwica, która jest skutkiem jakiegoś traumatycznego przeżycia, wymaga zastosowania niewielkich dawek antydepresantów i leków przeciwlękowych. Pacjentka uczęszcza regularnie na psychoterapię i spotkania z seksuologiem. Specjalistyczna pomoc oraz ćwiczenia domowe pozwalają na pełne wyleczenie pochwicy.
Czasami zdarza się, że przyczyna pochwicy tkwi w złych relacjach między partnerami. Wiele osób w związku ma problem z wzajemną komunikacją swoich potrzeb seksualnych, co może powodować różne dysfunkcje w trakcie współżycia. Jeśli pochwica jest skutkiem właśnie złych relacji z partnerem, wówczas konieczna jest wspólna terapia. Dzięki niej obie strony są w stanie zrozumieć swoje lęki, potrzeby, preferencje seksualne i pragnienia. Uczą się otwarcie komunikować, z poszanowaniem zdania drugiej osoby. Taka terapia przynosi świetne rezultaty i zwiększa szansę na satysfakcjonujące współżycie.
Pochwica to złożony problem, który wymaga konsultacji z ginekologiem i seksuologiem. Nie należy bać się tej choroby i wstydzić o niej rozmawiać. Pochwica jest w pełni uleczalna, jednak kluczowe znaczenie ma nastawienie i współpraca z lekarzem.
Dodatkowe informacje:
- Konsultacja odpłatna z Internistą jeżeli masz objawy przeziębienia TUTAJ
- Strona Ministerstwa Zdrowia: Dla Zdrowia Polaków