Zaloguj się jako pacjent
Nie masz jeszcze konta pacjenta? Zajerestruj się
+48 22 688 79 25 Potrzebujesz pomocy? Zadzwoń!

Krwiomocz – co oznacza krew w moczu i kiedy zgłosić się do lekarza?

sie 19, 2024 | Gastrologia

Krew pojawiająca się w moczu może wskazywać na infekcję, torbiele, a nawet nowotwór układu moczowo-płciowego. Trudno wskazać jednoznaczną przyczynę tego problemu, dlatego warto udać się do specjalisty, który zleci wykonanie dokładnych badań diagnostycznych. Co oznacza krew w moczu? Kiedy zgłosić do lekarza?

Jak wygląda krwiomocz?

Wydaje się to dość oczywistym pytaniem, jednak należy zdawać sobie sprawę, że kolor wydzielanego płynu stanowi połączenie kilku barwników. Jeśli zatem mocz ma jasnożółty odcień, to w połączeniu z krwią nie musi stać się idealnie czerwony. Bardzo często jego kolor jest brunatny, ciemnobrunatny bądź brązowy.

Jak wygląda krwiomocz u kobiet z miesiączką? Tutaj kwestia jest bardziej skomplikowana. Krew wydalana wraz z moczem w trakcie okresu to normalne zjawisko, które wynika ze złuszczania się nabłonka macicy. W trakcie trwania miesiączki krwiomocz ma różnorodne odcienie, dlatego nie należy się tym zbytnio przejmować. Większe znaczenie ma intensywność okresu. Jeśli krwawienie jest na tyle obfite, że trzeba zmieniać tampony co godzinę, wówczas istnieje spore ryzyko wystąpienia wewnętrznego krwotoku. Taki stan może być też spowodowany rozwojem komórek nowotworowych, dlatego warto udać się do ginekologa. Obfite krwawienie wpływa negatywnie na cały organizm – również psychikę.

Co oznacza krew w moczu?

Krew w moczu to symptom wielu chorób i stanów zapalnych. Niektóre z nich mają ostry przebieg, dlatego tak duże znaczenie ma szybka wizyta u specjalisty. Jak się okazuje, nie jest to oczywista kwestia, gdyż nierzadko dochodzi do sytuacji, kiedy pacjenci ignorują patologiczne stany swojego organizmu. W poważnych przypadkach początkowa infekcja lub choroba przeobraża się w poważniejszy stan, który wymaga dłuższej hospitalizacji.

Obecność krwi w moczu może wskazywać na zapalenie cewki moczowej – infekcję, która bardzo często przenoszona jest drogą płciową za pośrednictwem dwoinek rzeżączki. Choroba niezwykle rzadko powoduje skutki uboczne i odpowiednio dobrane antybiotyki skutecznie bronią organizm przed inwazyjnymi bakteriami. Objawy infekcji to: krew z cewki moczowej, częstsze wizyty w toalecie i ból w trakcie oddawania moczu. Co istotne, leczeniem objęty jest nie tylko sam pacjent, ale również jego partnerka seksualna. Stosowane antybiotyki to: doksycyklinę, azytromycynę. erytromycynę, ceftriakson bądź ofloksacynę.

Obecność krwi w moczu – torbiel nerki

Torbiel (cystę) można porównać do niewielkiego worka (pęcherzyka), w którym znajduje się płyn bądź galaretowata substancja. Powstaje on nie tylko w obrębie nerki, ale i innych organów, np. jajnika, jamy ustnej, czy też wątroby. Torbiel bardzo często mylony jest z nowotworem złośliwym. Warto zatem podkreślić, że cysta to łagodna zmiana, którą da się wyleczyć bez ryzyka wystąpienia szkodliwych powikłań. Nowotwór złośliwy jest natomiast poważną, patologiczną zmianą, która realnie zagraża życiu pacjenta.

Jak rozpoznać torbiel na nerce? Oczywiście jest to zadanie lekarza. Należy się do niego udać w przypadku wystąpienia takich objawów jak: krwiomocz, ból dolnej części brzucha i pleców, dyskomfort w trakcie stosunku oraz ucisk pęcherza moczowego. U kobiet dochodzi nierzadko do zaburzenia cyklu menstruacyjnego.

W jaki sposób leczy się torbiel? Jeśli nie ma on dużych rozmiarów, wówczas wystarczą regularne kontrole, pozwalające na monitorowanie rozwoju cysty. Czasami jednak wykonuje się specjalne nakłucie i opróżnia zawartość cysty. Dodatkowo aplikowany jest specjalny preparat, który ma doprowadzić do zrostu torbieli. Przy bardzo dużych zmianach podejmuje się natomiast leczenie chirurgiczne.

Krwiomocz – czy zawsze jest to symptom choroby?

Obecność krwi w moczu może być spowodowana nie tylko czynnikami chorobotwórczymi. U wielu osób zgłaszających się do lekarzy jest to po prostu efekt uboczny stosowanej diety. Buraki, ze względu na swoją charakterystyczną barwę, mogą właśnie oddać barwnik, którego drobinki przedostają się do moczu. Staje się on wówczas czerwony, jednak nie jest to spowodowane obecnością krwi. Wystarczy lekko skorygować codzienną dietę, zmniejszyć spożywanie buraków, a problem sam ustąpi.

 

Krwiomocz może wynikać z wielu przyczyn, dlatego jedynie lekarz będzie w stanie ustalić dokładną przyczynę takiego stanu. Konsultacja z urologiem i ginekologiem to najlepszy wybór dla osoby, która zauważy problem z układem moczowo-płciowym. Warto pamiętać, by udać się do zaufanego i rzetelnego lekarza w celu uzyskania skutecznej pomocy.

niedobory witaminy D3 badania diagnostyczne laboratoryjne

Dodatkowe informacje:

  • Konsultacja odpłatna z Internistą jeżeli masz objawy przeziębienia TUTAJ
  • Strona Ministerstwa Zdrowia: Dla Zdrowia Polaków

 

Zobacz także