fbpx
Zaloguj się jako pacjent
Nie masz jeszcze konta pacjenta? Zajerestruj się
+48 22 688 79 25 Potrzebujesz pomocy? Zadzwoń!

Krostki na wargach sromowych – co oznaczają grudki, pęcherzyki i wrzody w miejscach intymnych?

sie 28, 2024 | Gastrologia

Zmiany na wargach sromowych wzbudzają niepokój, choć nie zawsze sygnalizują poważne problemy zdrowotne. Warto jednak wiedzieć, które z nich wymagają konsultacji lekarskiej. Pamiętajmy o tym, zwłaszcza wtedy, gdy zmiany powodują dolegliwości bólowe, bądź mają tendencję do nawrotów. Z poniższego artykułu dowiesz się, jakie są najczęstsze przyczyny krostek w okolicach intymnych, jak wygląda diagnostyka i na czym polega leczenie!

Krostki na wardze sromowej – przyczyny

Zapalenie mieszków włosowych jest jedną z najczęstszych przyczyn krostek na wargach sromowych. Dochodzi do niego w wyniku podrażnienia podczas golenia lub depilacji. Zmiany są czerwone i bolesne, niekiedy są wypełnione ropą. Może im towarzyszyć świąd i obrzęk. Leczenie polega głównie na regularnym oczyszczaniu okolic intymnych wodą z mydłem. Warto również stosować ciepłe okłady, a także maści antybakteryjne lub środki antyseptyczne. W cięższych przypadkach ginekolog przepisze doustne lub miejscowe leki przeciwbakteryjne. Należy także zachować przerwę w goleniu, aby nie podrażniać skóry.

Grudki perliste to małe, białe lub żółte zmiany na wargach sromowych. Nie mają charakteru chorobowego, w związku z tym nie wymagają leczenia. Ważne jest, aby odróżnić je od kłykcin kończystych i innych objawów chorób przenoszonych drogą płciową. Diagnostyka opiera się na dokładnym wywiadzie i badaniu fizykalnym. Specjalista, zazwyczaj dermatolog, ginekolog lub urolog, ocenia lokalizację, wielkość i strukturę zmian. Grudki perliste są typowo symetryczne, co ważne, nie towarzyszy im ból, świąd, ani zaczerwienienie. W razie wątpliwości wykonuje się dermatoskopię lub biopsję.

Zmiany na wargach sromowych – co oznaczają?

Krosta na wardze sromowej może być objawem alergii na:

  •  kosmetyki do higieny intymnej, 
  • detergenty do prania, 
  • materiały syntetyczne zawarte w bieliźnie lub podpaskach,
  • lateks w prezerwatywach.

Leczenie opiera się na unikaniu substancji drażniących i stosowaniu łagodnych środków myjących. W razie potrzeby podaje się miejscowe środki przeciwzapalne, np. maść z hydrokortyzonem.

Pryszcze w okolicach intymnych – skąd się biorą?

Pryszcz w miejscach intymnych może być objawem infekcji bakteryjnej, rozwijającej się w wyniku zaburzenia flory bakteryjnej skóry i błon śluzowych. Escherichia coli i gronkowce często powodują zapalenie gruczołów Bartholina, o czym świadczą bolesne, czerwone, wypełnione ropą torbiele. Dolegliwości bólowe nasilają się podczas siedzenia i chodzenia. Czasami towarzyszy im gorączka. Krostki na wargach sromowych mogą również wskazywać na liszajec zakaźny, wywołany przez gronkowce lub paciorkowce. Zmiany mają skłonność do pękania, tworząc żółte strupy. Nie dotykajmy ich, aby nie doprowadzić do rozprzestrzeniania się infekcji. Zalecane jest stosowanie miejscowych lub ogólnoustrojowych antybiotyków. 

Choroby przenoszone drogą płciową, takie jak kiła i rzeżączka, często powodują zmiany w okolicach intymnych. Diagnostyka wymaga badań serologicznych i wymazu (z pochwy w przypadku kobiet, a z cewki moczowej i rowka zażołędnego u mężczyzn).

Co wywołuje krostki na wargach sromowych?

Za powstanie krosty na wardze sromowej może także odpowiadać zakażenie wirusem opryszczki (HSV) lub wirusem brodawczaka ludzkiego (HPV). Czasami przyczyna tkwi w infekcji grzybiczej, wywołanej przez drożdżaki Candida albicans.  Do typowych objawów zaliczamy małe grudki, świąd, pieczenie i zaczerwienienie błon śluzowych. Na skórze mogą pojawić się niewielkie, białe krostki otoczone czerwoną obwódką. Często występuje też serowata, biaława wydzielina z pochwy. Do rozwoju grzybicy przyczyniają się antybiotyki, noszenie obcisłej, nieprzewiewnej bielizny i obniżona odporność. 

Diagnostyka obejmuje wywiad, badanie ginekologiczne i wymaz. Leczenie polega na stosowaniu miejscowych lub doustnych środków przeciwgrzybiczych. Aby zmniejszyć ryzyko nawrotu choroby, unikajmy agresywnych środków do higieny intymnej i diety bogatej w cukry proste.

Prawidłowe rozpoznanie przyczyny pojawienia się pryszcza w miejscach intymnych jest kluczowe dla wdrożenia odpowiedniego leczenia. Może ono obejmować farmakoterapię i zmiany w codziennej pielęgnacji lub stylu życia. Regularne wizyty kontrolne u dermatologa lub ginekologa odgrywają kluczową rolę.

niedobory witaminy D3 badania diagnostyczne laboratoryjne

Dodatkowe informacje:

  • Konsultacja odpłatna z Internistą jeżeli masz objawy przeziębienia TUTAJ
  • Strona Ministerstwa Zdrowia: Dla Zdrowia Polaków

 

Zobacz także