fbpx
Zaloguj się jako pacjent
Nie masz jeszcze konta pacjenta? Zajerestruj się
+48 22 688 79 25 Potrzebujesz pomocy? Zadzwoń!

Kłucie w lewym boku – co może być przyczyną?

sie 31, 2024 | Informacje medyczne, Zdrowie

Częste kłucia w lewym boku znacząco obniżają jakość życia pacjenta, dlatego nie powinniśmy ich lekceważyć. Niekiedy sygnalizują poważne choroby narządów wewnętrznych, wymagające pilnej konsultacji ze specjalistą. Wspomniane dolegliwości mogą być również związane ze złą dietą lub nadużywaniem niesteroidowych leków przeciwzapalnych. Podpowiadamy, kiedy warto udać się do lekarza!

Kłucie w lewym podbrzuszu – najczęstsze przyczyny

Jeśli kłucie w lewym podbrzuszu nasila się po posiłku, koniecznie umówmy się na wizytę u gastrologa. Dolegliwościom bólowym często towarzyszą wymioty i gorączka. Wspomniane objawy mogą świadczyć o zapaleniu uchyłków jelita grubego. Zaburzenie flory bakteryjnej jest najczęstszą przyczyną schorzenia.

Kłucie w lewym boku przy biodrze to jeden z objawów choroby chorej trzustki. Wielu pacjentów skarży się też na nudności, wymioty i gorączkę. W niektórych przypadkach dochodzi do tachykardii i zwiększenia częstości oddechów. Tego typu dolegliwości mogą świadczyć o problemach ze śledzioną. Często towarzyszą mu nudności, wymioty, ciągłe uczucie zmęczenia, duszności i bladość skóry. Niektórym pacjentom dokucza uczucie pełności w brzuchu. Kłucie w lewym podżebrzu czasami sygnalizują choroby nerek lub jelit.

Co kłuje w lewym boku brzucha?

Kłucie w lewym boku pod żebrami nasuwa podejrzenie zakażenia bakterią Helicobacter pylori.  Aby postawić diagnozę, specjalista przeprowadzi wywiad, po czym skieruje pacjenta na test serologiczny w kierunku tej bakterii. Niektórzy lekarze zlecają test antygenowy z kału lub wykonują gastroskopię.

Dolegliwości mogą również pojawić się w wyniku urazu. Ból w tym miejscu ma niekiedy związek z torbielami trzustki. 

Kłucie w lewym boku pod żebrami często występuje u osób, które nadużywają leków przeciwbólowych. W takiej sytuacji należy udać się do lekarza, aby ustalić przyczynę dolegliwości. Warto również się zastanowić, czy objawy nie nasilają się po spożyciu ciężkostrawnego posiłku. Mogą być wówczas związane z refluksem żołądkowym, zespołem jelita drażliwego lub niestrawnością.

Jeśli dokucza Ci kłucie w lewym boku brzucha, zgłoś się do internisty lub lekarza rodzinnego. Specjalista przeprowadzi szczegółowy wywiad, po czym zleci niezbędne badania laboratoryjne i obrazowe. Na tej podstawie postawi diagnozę i wdroży odpowiednie leczenie.

Kłucie w lewym boku – co oznacza?

Co może oznaczać kłucie w lewym boku? Dolegliwości zwykle wskazują na problemy z wątrobą, śledzioną, trzustką lub dwunastnicą. Jeśli ból ma charakter pulsujący i promieniujący do odcinka lędźwiowego kręgosłupa, najprawdopodobniej świadczy o tętniaku aorty brzusznej.

Kłucie w lewym boku pod sercem może wskazywać na zawał serca, zwłaszcza gdy promieniuje do ręki, żuchwy lub pleców. Często towarzyszą mu zawroty głowy, zmęczenie, uczucie lęku, duszności i zimne poty. Niekiedy występują nietypowe objawy, takie jak wymioty, nudności, zgaga i ból brzucha.

Czego objawem jest kłucie z lewej strony brzucha?

 Niekiedy kłucie w lewym boku brzucha jest związane z owulacją, czyli jajeczkowaniem. Nie powinniśmy go jednak bagatelizować, ponieważ może stanowić objaw dużej torbieli. Niekiedy świadczy o poważniejszych schorzeniach, takich jak:

  • endometrioza,
  • nowotwór jajnika,
  • zespół policystycznych jajników (PCOS),
  • zapalenie przydatków macicy.

Kłucie w lewym boku w ciąży

Niektóre ciężarne zadają sobie pytanie: co kłuje w lewym boku brzucha? Dolegliwości często pojawiają się w III trymestrze. Mogą być one związane z ruchami dziecka, należy jednak pamiętać, że nie powinny być one powodem do niepokoju. Najczęściej szybko ustępują, gdy maluszek inaczej się ułoży. Jedną z przyczyn jest powiększona macica, która uciska na pobliskie nerwy, naczynia i narządy. Jeśli jednak dolegliwości się utrzymują lub nasilają, skontaktujmy się z lekarzem prowadzącym ciążę.

Kiedy umówić wizytę u lekarza?

Jeśli regularnie czujemy kłucia w lewym boku, powinniśmy się skonsultować z lekarzem. Zastanówmy się, czy pojawiają się po zjedzeniu określonych produktów, albo po wysiłku fizycznym. Oprócz tego poinformujmy specjalistę o ewentualnych dolegliwościach współistniejących, takich jak ból i zawroty głowy, biegunka, nudności, czy wymioty. Jeśli kłucie w lewym boku przy biodrze się nasila i pojawiły się dodatkowe objawy (np. wysoka gorączka i drętwienie lewej ręki), niezwłocznie wybierzmy się do lekarza.

niedobory witaminy D3 badania diagnostyczne laboratoryjne

Dodatkowe informacje:

  • Konsultacja odpłatna z Internistą jeżeli masz objawy przeziębienia TUTAJ
  • Strona Ministerstwa Zdrowia: Dla Zdrowia Polaków

 

Zobacz także