Jakie są różne działania niepożądane poszczególnych typów antykoncepcji
Wybór odpowiedniej metody antykoncepcji to ważna decyzja, która wiąże się z wieloma czynnikami. Oprócz skuteczności, należy wziąć pod uwagę również możliwe dolegliwości i skutki uboczne. W tym artykule omówimy różne rodzaje antykoncepcji i ich potencjalne negatywne oddziaływania na organizm.
🌺Kalendarzyk
Metoda dość skomplikowana i mało skuteczna więc najczęstszym działaniem niepożądanym jest… nieplanowana ciąża. Poza tym nie chroni przed chorobami przenoszonymi drogą płciową.
🌺Prezerwatywa
Może wywoływać nieprzyjemne objawy u osób uczulonych na lateks.
🌺Tabletki antykoncepcyjne dwuskładnikowe
mogą mieć działania niepożądane groźne dla zdrowia i życia, występują one bardzo rzadko i są to zakrzepica, udar, zator płucny. Poza powyższymi, szczególnie na początku stosowania wystąpić mogą bóle piersi, zmiany nastroju, uczucie obrzęku i zbierania wody w organizmie, trądzik, bóle głowy, obniżenie libido.
🌺Plastry antykoncepcyjne
Należą do metod dwuskładnikowych więc mogą mieć skutki uboczne podobne do tabletek, poza tym z czasem brzegi plastra mogą wyglądać na brudne, plaster też może przypadkowo odkleić się.
🌺Krążki dopochwowe
Również należą do grupy preparatów dwuskładnikowych i mają podobne skutki uboczne co tabletki i plastry, dodatkowo u pacjentek ze skłonnością do infekcji pochwy, mogą zwiększać częstość ich występowania.
🌺Wkładka miedziana
Nie zawiera hormonów, oprócz dyskomfortu przy zakładaniu, może powodować nasilenie krwawień miesiączkowych u pacjentek z obfitymi miesiączkami, mogę one także stać się bardziej bolesne.
🌺Wkładka hormonalna
Typowym działaniem niepożądanym są nieregularne plamienia, które mogą utrzymywać się nawet 3-6 miesięcy po założeniu. Często stwierdza się u użytkowniczek wkładek hormonalnych niegroźne torbiele jajnika. Wyjątkowo wrażliwe pacjentki mogą odczuwać dyskomfort w podbrzuszu, trądzik, bóle głowy. Do poważnych ale rzadkich działań niepożądanych należy ciąża pozamaciczna, zakażenie wkładki powikłane zapaleniem przydatków.
🌺Tabletka jednoskładnikowa
Nie wywołuje zakrzepów i zatorów ale jej stosowanie może wiązać się z nieregularnymi plamieniami z dróg rodnych.
🌺Zastrzyki antykoncepcyjne
Wywołują brak miesiączki, powrót do pełnej płodności może potrwać nawet rok po przyjęciu ostatniego zastrzyku, długotrwale stosowanie może prowadzić do demineralizacji kości, która prowadzi do osteoporozy.
Jeżeli chcesz się umówić na telekonsultacje z Dr Maryy: +48 22 688 79 25
Masz problemy zdrowotne? Zgłoś się po skierowanie na badania:
- Konsultacja odpłatna z Internistą TUTAJ