fbpx
Zaloguj się jako pacjent
Nie masz jeszcze konta pacjenta? Zajerestruj się
+48 22 688 79 25 Potrzebujesz pomocy? Zadzwoń!

Jaki antybiotyk na gardło bez recepty?

sie 1, 2024 | Choroby, Leki, Zdrowie

Ból gardła jest powszechnie występującym objawem. Jego powodem mogą być infekcje wirusowe, bakteryjne lub czynniki niezakaźne. Terapia tej dolegliwości zależy od przyczyny. Jeśli lekarz rozpozna zakażenie bakteryjne, zaleca antybiotyk na gardło. Dowiedz się, jak wygląda leczenie chorego gardła oraz czy istnieje antybiotyk na gardło bez recepty.

Czym jest ból gardła?

Ból gardła to dolegliwości bólowe, drapanie czy podrażnienie gardła, migdałków podniebiennych oraz ich bliskiego sąsiedztwa. Objaw często nasila się podczas przełykania. Problem występuje zarówno u dzieci, jak i u dorosłych. Może mieć różne nasilenie i charakter. Niekiedy ból gardła bywa oznaką poważnej choroby. Dlatego w przypadku przedłużania się dolegliwości, wystąpienia nagłego silnego bólu bez cech infekcji czy z towarzyszeniem innych niepokojących objawów, nie powinniśmy zwlekać z konsultacją lekarską.

 

Przyczyny bólu gardła

Najpowszechniejszą przyczyną bólu gardła (zapalenia gardła) jest ostra infekcja wirusowa, taka jak np. przeziębienie czy grypa. Dolegliwości mogą być również związane z zakażeniem bakteryjnym. Najczęściej zapalenie gardła powodują paciorkowce z grypy A (Streptococcus pyogenes), które wywołują anginę paciorkowcową. W przypadku rozpoznania przyczyny bakteryjnej, w leczeniu zalecany jest antybiotyk na gardło. 

 

Poza ostrymi infekcjami, ból gardła może wynikać z przewlekłych zakażeń czy stanów zapalnych, do których zaliczamy m.in.:

  • przewlekłe zapalenie zatok przynosowych; 
  • przewlekłe ropne zapalenie gardła i migdałków podniebiennych;
  • przewlekłe zapalenie gardła (którego przyczyną jest długotrwałe narażenie błony śluzowej gardła na czynniki drażniące, np. na dym tytoniowy czy alkohol).

Silny ból gardła może być objawem mononukleozy lub anginy (czyli ostrego zapalenia gardła i migdałków). Do innych przyczyn bólu gardła należą urazy (np. ciało obce, oparzenie), choroba refluksowa przełyku czy nowotwór gardła. W tym ostatnim przypadku ból jest zazwyczaj jednostronny.

 

Na czym polega leczenie bólu gardła?

Ból gardła spowodowany przez wirusy zwykle nie wymaga leczenia. W zakażeniu, które ma przyczynę wirusową nie pomaga antybiotyk. Można natomiast zażywać leki bez recepty, np. z paracetamolem lub ibuprofenem. Łagodzą one ból i gorączkę. Niekiedy, w przypadku nasilonego bólu, jednorazowo stosuje się deksametazon. Możemy również sięgnąć po preparaty do ssania, np. z benzydaminą, lidokainą czy salicylanem choliny. 

Jeśli przyczyną dolegliwości jest infekcja bakteryjna, lekarz zaleca antybiotyk na gardło. W przypadku bólu gardła wywołanego przez czynniki niezakaźne stosowane są inne metody leczenia – zależnie od diagnozy. 

Jaki antybiotyk na anginę bez recepty?

Przyczyną anginy mogą być wirusy lub bakterie. Tylko ten drugi rodzaj choroby jest leczony przy użyciu antybiotyków. Przepisuje je lekarz. Nie jest dostępny antybiotyk na gardło bez recepty.

Najczęściej stosowana jest fenoksymetylpenicylina. Niekiedy lekarze przepisują inne antybiotyki.

Zaliczamy do nich preparaty, takie jak np.:

  • klindamycyna;
  • cefadroksyl;
  • ertromycyna;
  • klarytromycyna;
  • azytromycyna (tzw. trzydniowy antybiotyk na anginę); 
  • metrodnidazol;
  • ceftraikson.

 

Jak stosować antybiotyk na zapalenie migdałków i gardła?

Specjaliści podkreślają, że zawsze należy przyjąć pełną zaleconą serię antybiotyków, nawet jeśli objawy ustąpią. Nieprzyjęcie wszystkich dawek leku może bowiem skutkować pogorszeniem infekcji lub jej rozprzestrzenienie się na inne części ciała.

 

Domowe sposoby na chore gardło

W leczeniu bólu gardła pomocne mogą być także tradycyjne metody. Zaliczamy do nich odpoczynek, nawadnianie organizmu, nawilżanie powietrza w pomieszczaniach, w których przebywa chory czy płukanie gardła wodą z solą. Ulgę może też przynieść picie ciepłych płynów, np. mleka z miodem, a u niektórych osób – zjedzenie lodów. Możemy też sięgać po preparaty ziołowe. 

Wymienione wyżej tradycyjne środki zaradcze mogą przynieść ulgę niezależnie od przyczyny zapalenia gardła. Pamiętajmy jednak, że w przypadku zakażenia bakteryjnego, kiedy konieczny jest antybiotyk, leki bez recepty czy domowe sposoby nie mogą być jedynymi metodami leczenia.

niedobory witaminy D3 badania diagnostyczne laboratoryjne

Dodatkowe informacje:

  • Konsultacja odpłatna z Internistą jeżeli masz objawy przeziębienia TUTAJ
  • Strona Ministerstwa Zdrowia: Dla Zdrowia Polaków

 

Zobacz także