Jak wyciągnąć kleszcza? Istotne wskazówki
Kleszcze zaliczane są do pajęczaków i ze względu na swoją inwazyjność oraz predyspozycje chorobotwórcze stanowią zagrożenie dla człowieka i zwierząt. Żerują głównie na roślinach leśnych i paprociach, osiągając maksymalnie kilkanaście milimetrów długości. Pajęczaki te mogą przenosić boreliozę i kleszczowe zapalenie mózgu, dlatego są tak niebezpieczne i należy je natychmiast usunąć. W jaki sposób to zrobić? Czy usuwanie kleszcza to trudne zadanie?
Jak wyciągnąć kleszcza?
Jednym z najprostszych patentów jest zakup specjalnych szczypiec do kleszczy. Bez problemu można je znaleźć w sieci za kilkanaście złotych. Szczypce wykonane są z metalu i posiadają specjalną sprężynę, ułatwiającą usunięcie szkodnika. Przyrząd spełni swoje zadanie zarówno, gdy pajęczak wpije się w skórę człowieka, jak i zwierzaka. Takie szczypce to absolutny must-have każdego wielbiciela spacerów po lesie.
Jak wyciągać kleszcza? Najważniejsze jest zachowanie precyzji i ostrożności. Kleszcza należy wykręcać powoli, by usunąć go w całości i nie urwać główki, co często się zdarza i może prowadzić do nieprzyjemnych konsekwencji. Chcąc wyjąć szkodnika, należy docisnąć sprężynkę i umieścić rozchylone łapki w miejscu wbicia pajęczaka. Następnie trzeba zwolnić sprężynę, wykręcić szczypce, unosząc je lekko ku górze. Kiedy szkodnik zostanie usunięty, wystarczy zdezynfekować przyrząd oraz skórę, gdzie wbił się intruz.
Jak wyciągać kleszcza pęsetą?
Optymalna opcja to zakup dedykowanej pęsety, którą tak jak szczypce, można kupić za kilka lub kilkanaście złotych. Warto pamiętać, by kleszcza złapać od spodu i wykręcić go pewnym ruchem ku górze, uważając, by nie rozgnieść pajęczaka. Można także użyć pęsety do manicure, jednak trzeba wybrać tę z zakrzywioną końcówką. Zasady postępowania są takie same. Pęsetę należy przyłożyć blisko skóry, złapać kleszcza od spodu i wyciągnąć go, kierując się ku górze.
Jak wyjmować kleszcza haczykiem?
Kolejny, fachowy przyrząd to tzw. haczyki do wyjmowania kleszczy. Ich koszt to ok. 20 zł i jest to bardzo poręczne i praktyczne narzędzie. W zestawie znajdują się dwa haczyki o różnych rozmiarach, które można dopasować do wielkości kleszcza. Przyrząd ten bardzo często określa się jako kleszczołapki.
W którą stronę wykręcić kleszcza?
Kierunek obrotu nie ma większego znaczenia. Podstawowa zasada to zachowanie ostrożności. Usuwając kleszcza, należy wykonywać powolne obroty w lewo bądź prawo. Szybkie ruchy szczypiec (pęsety, haczyków) mogą doprowadzić do rozgniecenia pajęczaka, co grozi poważną infekcją.
Jak wyciągać kleszcza bez żadnego przyrządu?
Nie jest to bezpieczne rozwiązanie, gdyż istnieje spore ryzyko oderwania odwłoku kleszcza. Najlepiej stosować specjalne przyrządu do tego typu czynności.
Jak wyciągnąć kleszcza – o czym warto pamiętać?
Niezależnie od tego, jaki przyrząd ma posłużyć do usunięcia kleszcza, powinien być dobrze wysterylizowany. Miejsce, w którym wbił się szkodnik, należy dokładnie zdezynfekować, aby zapobiec zakażeniu. Kiedy kleszcz zostanie usunięty, pęseta, haczyki albo szczypce trzeba ponownie zdezynfekować. Miejsce ukąszenia warto kontrolować przez ok. 30 dni, a w przypadku niepokojących zmian należy zgłosić się do lekarza.
Czego nie można robić, usuwając kleszcza? Wiele osób zastanawia się, czy szkodnika można wyjąć za pomocą igły. Nie, gdyż istnieje spore prawdopodobieństwo, że część kleszcza nadal pozostanie w skórze. Szkodnika nie należy też rozgniatać ani smarować masłem, olejem bądź wazeliną. Nie można stosować żadnych silnych substancji, jak np. alkohol i ocet. Dlaczego? Silne, toksyczne substancje mogą wywołać u kleszcza odruch wymiotny. Kiedy jego treści pokarmowe przedostaną się do skóry, wówczas wytworzy się infekcja.
Usuwanie kleszcza nie jest trudnym zadaniem, jednak ogromne znaczenie ma zachowanie ostrożności. Każda osoba powinna mieć w domu chociaż jeden przyrząd do wyciągania szkodników, które mogą przenosić poważne choroby. Nie należy także zwlekać z usunięciem kleszcza. W przypadku wszelkich wątpliwości warto skorzystać z instrukcji dostępnych w tym artykule lub skontaktować się z lekarzem rodzinnym.
Dodatkowe informacje:
- Konsultacja odpłatna z Internistą jeżeli masz objawy przeziębienia TUTAJ
- Strona Ministerstwa Zdrowia: Dla Zdrowia Polaków