fbpx
Zaloguj się jako pacjent
Nie masz jeszcze konta pacjenta? Zajerestruj się
+48 22 688 79 25 Potrzebujesz pomocy? Zadzwoń!

Jak rozpoznać boreliozę i inne infekcje?

sie 31, 2024 | Choroby, Informacje medyczne, Zdrowie

Borelioza jest wielonarządową chorobą zakaźną wywoływaną przez krętka z rodzaju Borellia burgdorferi i jednocześnie jedną z najczęstszych schorzeń odkleszczowych. Ryzyko zakażenia wzrasta wraz z czasem przebywania pasożyta w skórze. Wspomniane pajęczaki można spotkać nie tylko w parkach, lecz także w parku, czy przydomowym ogrodzie. W poniższym artykule przedstawiamy charakterystyczne objawy i sposób leczenia!

Jakie są objawy boreliozy u ludzi?

Borelioza zazwyczaj atakuje skórę, układ nerwowy lub stawy. Obecnie obserwuje się wzrost zachorowań, przy czym szczyt przypada na kwiecień-listopad. Co ważne, nie można się na nią zaszczepić.

Jednym z charakterystycznych objawów boreliozy u ludzi jest rumień wędrujący. Zazwyczaj pojawia się w ciągu 7-10 dni w miejscu ukłucia przez kleszcza, ale niekiedy występuje w innych częściach ciała. Z biegiem czasu tworzy sinoczerwoną lub czerwoną plamę, o średnicy przekraczającej 5 cm. Mogą jej towarzyszyć objawy neurologiczne, takie jak:

  • porażenie nerwu twarzowego,
  • zapalenie nerwu,
  • zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych.

Nieswoiste objawy boreliozy

Warto również wspomnieć o innych objawach po kleszczu. Wśród nich wymienia się gorączkę, męczliwość, złe samopoczucie, bóle głowy, mięśni i stawów. U niektórych pacjentów pojawia się chłoniak limfocytowy skóry, czyli czerwono-niebieski guzek. Nie boli, a zazwyczaj zlokalizowany jest na karku, małżowinie usznej, brodawkach sutkowych, czy mosznie. Nie powinniśmy lekceważyć objawów boreliozy, w przeciwnym razie narażamy się na wystąpienie postaci rozsianej, której może towarzyszyć nawracające zapalenie stawów. Należy jednak zauważyć, że choroba niekiedy powoduje niespecyficzne symptomy, w tym:

  • zaburzenia snu,
  • ciągłe uczucie zmęczenia,
  • osłabienie,
  • problemy z pamięcią i koncentracją.

Jeśli coś nas niepokoi, powinniśmy się zgłosić do lekarza rodzinny lub internisty.

Jak rozpoznać boreliozę?

W przypadku podejrzenia boreliozy wykonuje się badanie metodą ElISA, stwierdzające obecność przeciwciał igM i IgG przeciw Borelli. Należy jednak liczyć się z tym, że może dawać wyniki fałszywie dodatnie. Aby je potwierdzić, warto wykonać Test Western-Blot, będący najskuteczniejszym badaniem na boreliozę. Najczęściej zleca je lekarz chorób zakaźnych. W razie potrzeby specjalista może zdecydować o wykonaniu dodatkowych badań – histologicznego, płynu mózgowo-rdzeniowego, czy płynu stawowego.

Na czym polega leczenie boreliozy?

W pierwszej kolejności należy wyeliminować zakażenie krętkami, w tym celu stosuje się antybiotyki, które dobrze radzą sobie z bakteriami B. burgdorferi. Do tej grupy zaliczamy m.in. doksycyklinę, która pomoże również w przypadku innych chorób odkleszczowych, takich jak ludzka erchirlioza. Pacjent zazwyczaj przyjmuje ją przez 7-28 dni. Nie można jej jednak podawać dzieciom poniżej 8 roku życia, kobietom w ciąży i karmiącym piersią. Alternatywne leczenie boreliozy obejmuje stosowanie następujących antybiotyków:

  • ceftriakson,
  • amoksycylina,
  • azytromycyna,

Jakie są najnowsze metody leczenia boreliozy?

Metoda IDSA jest skierowana przede wszystkim do osób z wczesnym stadium choroby. Polega na krótkotrwałym stosowaniu antybiotyków. W niektórych przypadkach stosuje się metodę ILADS, ale wzbudza ona dużo kontrowersji. Sposób postępowania zależy od stopnia nasilenia objawów, obecności infekcji i reakcji pacjenta na dotychczasowe leczenie.

W naturalnym leczeniu boreliozy stosuje się zioła o właściwościach przeciwzapalnych, przeciwbakteryjnych i wspierających układ odpornościowy. Wśród nich wymienia się czystek, wrotycz, kurkumę, szczeć pospolitą, rdestowiec japoński, czy żeń-szeń syberyjski. Zanim jednak sięgniemy po zioła, skonsultujmy się z lekarzem.

Borelioza – jak zmniejszyć ryzyko zarażenia?

Niezależnie od tego, czy wybieramy się na spacer po lesie, czy zamierzamy pracować w ogrodzie, powinniśmy założyć koszulę z długim rękawem i bez dekoltu, spodnie z długimi nogawkami. Pamiętajmy też o nakryciu głowy, zakrytych butach i długich skarpetkach. Wybierzmy ubrania w jasnym kolorze, ponieważ łatwiej widać na nich kleszcze. Nie siadajmy bezpośrednio na pniach i trawie, unikajmy też chodzenia w zaroślach. Przed wyjściem na dwór zastosujmy repelent, czyli środek odstraszający kleszcze. Po powrocie do domu dokładnie obejrzyjmy całe ciało.

niedobory witaminy D3 badania diagnostyczne laboratoryjne

Dodatkowe informacje:

  • Konsultacja odpłatna z Internistą jeżeli masz objawy przeziębienia TUTAJ
  • Strona Ministerstwa Zdrowia: Dla Zdrowia Polaków

 

Zobacz także